Μεγάλη έκπληξη: Η Λούντβιγκσμπουργκ κλέβει το δραματικό Game 1 στο Μόναχο

Αυτό είναι κάτι που λίγοι περίμεναν: Η Μπάγερν έχασε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της στα πλέι οφ από τη Λούντβιγκσμπουργκ. Η Βίρτσμπουργκ επικράτησε και στην Ουλμ

Η Μπάγερν είναι το ξεκάθαρο φαβορί στη σειρά των προημιτελικών με τη Λούντβιγκσμπουργκ και καυτός διεκδικητής του τίτλου της BBL. Όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν στάθηκε αντάξια αυτού του ρόλου στο πρώτο παιχνίδι. Αλλά πρώτα τα πράγματα με τη σειρά τους.

Στην αρχή όλα πήγαν όντως σύμφωνα με το πλάνο, με το Μόναχο να προηγείται με 65:55 μετά από τρία δεκάλεπτα. Πριν την τελευταία περίοδο, έμοιαζε να είναι τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους να φέρουν το ματς στην έδρα τους μπροστά στους δικούς τους φιλάθλους. Ωστόσο, τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά. Στην τελευταία περίοδο, η Λούντβιγκσμπουργκ, η οποία τερμάτισε όγδοη στον κυρίως γύρο και ήταν σαφώς το αουτσάιντερ, ξέσπασε σε παροξυσμό.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν πέντε πόντους μπροστά, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τότε όμως ήρθε ο τρόμος των ΗΠΑ, ο Andreas Obst, ο οποίος μείωσε σε 87:89. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόνο μία ελεύθερη βολή και βρέθηκαν μπροστά με τρεις πόντους, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Αντί όμως να κάνουν φάουλ, οι Γίγαντες δέχτηκαν άλλο ένα τρίποντο στην Μπάγερν. Και – φυσικά – ο Obst το εκτέλεσε. Ίσως ο καλύτερος σουτέρ στην Ευρώπη βρήκε στόχο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Και πάλι πολλά ήταν υπέρ της Μπάγερν και η Λούντβιγκσμπουργκ αιφνιδίασε και πάλι τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι επικράτησαν 12:8 στα πέντε έξτρα λεπτά και έκλεψαν το Game 1 στο Μόναχο (102:98). Εξαιρετικός για τους Γίγαντες ήταν ο Σάιλας Μέλσον με 33 πόντους

Η Ουλμ χάνει το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας ratiopharm Ulm παραδέχτηκε εν τω μεταξύ μια εντός έδρας ήττα για την έναρξη των πλέι οφ. Ο σύλλογος από τα νοτιοδυτικά έχασε δίκαια με 65:78 (38:40) από τη Würzburg Baskets στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών το βράδυ του Σαββάτου. Ο Ότις Λίβινγκστον ΙΙ, ο πολυτιμότερος επαγγελματίας του βασικού γύρου της BBL, ήταν ο καλύτερος σκόρερ των ισχυρών φιλοξενούμενων με 22 πόντους. Ο δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα (7 μ.μ./Dyn) και ο τρίτος για την Τετάρτη (8.30 μ.μ.).

Η Ουλμ ολοκλήρωσε τον κύριο γύρο στην τέταρτη θέση, με τη Βούρτσμπουργκ να βρίσκεται μία θέση πίσω της. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναλόγως ισορροπημένο. Ωστόσο, η Μπάγερν είχε ένα μικρό πλεονέκτημα. Και αυτό συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι πρωταθλητές ισοφάρισαν στην τρίτη περίοδο σε 56:56, αλλά ο δυνατός MVP Λίβινγκστον έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αποκατάσταση του προβάδισμα της Βούρτσμπουργκ

FC Bayern Munich – MHP Riesen Ludwigsburg 98:102 n.V. (26:18,17:22,22:15,25:35,8:12)

Πόντοι FC Bayern Munich: Έντουαρντς 25, Μπούκερ 16, Ομπστ 16, Φρανσίσκο 8, Χάρις 8, Μπολμάρο 7, Ιμπάκα 7, Λούσιτς 6, Μπόνγκα 5 MHP Riesen Ludwigsburg: Μέλσον 33, Μπούι 20, Ρόμπερσον 15, Λιούις 11, Μπάρε 9, Μπαρτόλο 7, Εντιγκίν 7