Λύτρωση αργά: Ντζέκο και Ζιμάνσκι σώζουν το εντός έδρας ντεμπούτο του Μουρίνιο

Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να συνεχίσει να ονειρεύεται ποδόσφαιρο στο Champions League. Ωστόσο, η εμφάνισή της στην ήττα με 2-1 από την FC Lugano έδωσε στους οπαδούς της λιγότερους λόγους να ονειρεύονται

Δεν ήταν ένα εντός έδρας ντεμπούτο με μεγάλο “μπαμ” – ούτε με τη θετική ούτε με την αρνητική έννοια. Η Φενέρμπαχτσε προκρίθηκε στον τρίτο γύρο των προκριματικών του Champions League με το αδιάφορο 2:1 επί της FC Lugano. Το διακύβευμα θα είναι σίγουρα ακόμη μεγαλύτερο την επόμενη εβδομάδα, όταν θα αντιμετωπίσει τη Λιλ, ομάδα της Ligue 1. Το πρώτο παιχνίδι στη Γαλλία θα διεξαχθεί στις 6 Αυγούστου και το δεύτερο στην Τουρκία στις 13 Αυγούστου.

Η Φενέρ πήγε στο δεύτερο παιχνίδι με τη Λουγκάνο χωρίς τον νέο της σκόρερ Εν-Νεσίρι, την πιο ακριβή νέα μεταγραφή στην ιστορία της SüperLig. Πριν από επτά ημέρες, η δευτεραθλήτρια Τουρκίας είχε κερδίσει σε ένα θεαματικό παιχνίδι στην Ελβετία με 4:3. Ένα τρίποντο του πρώην παίκτη της Βόλφσμπουργκ Ντζέκο είχε σώσει τότε τη Φενέρ. Ο 38χρονος πλέον σκόρερ επρόκειτο να έχει καθοριστική επιρροή και αυτή τη φορά.

Πρώτα, όμως, η Λουγκάνο χάλασε το πάρτι στο εντός έδρας ντεμπούτο του προπονητή Ζοζέ Μουρίνιο. Μετά από μια αλυσίδα λαθών στην τουρκική άμυνα, στο τέλος της οποίας ο Ζιμάνσκι έπιασε την κεφαλιά στην άκρη του πέναλτι, ο Χατζ Μαχμούντ πήρε όλο το ρίσκο και σκόραρε με ονειρικό τελείωμα στη δεξιά γωνία (7ο λεπτό).

Μόλις 42% κατοχή μπάλας και τρία σουτ στην εστία

Σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Φενέρμπαχτσε είχε μόλις 42% κατοχή μπάλας και τρία σουτ προς την εστία, ο τραυματισμός του Φρεντ, τον οποίο ο Γιουκσέκ αναγκάστηκε να αντικαταστήσει μετά από μόλις 31 λεπτά, πρόσθεσε τα προβλήματα. Ο Κρούνιτς, ο οποίος καταπονήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αντικαταστάθηκε στη συνέχεια από τον Γιάντας στην ανάπαυλα.

Σωστή απόφαση του Μουρίνιο, καθώς στο 59ο λεπτό ο Yandas σήκωσε ένα ελεύθερο σουτ από τα δεξιά στην περιοχή του πέναλτι, όπου ο Dzeko έμεινε αμαρκάριστος και με κεφαλιά έκανε το 1-1. Το παιχνίδι στη συνέχεια ευδοκίμησε από την ένταση, πριν κριθεί υπέρ των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις: Ο Dzeko ξεκίνησε, ο Kahveci πλάσαρε, ο Tadic πλάσαρε με το κεφάλι και ο Szymanski – άτυχος πριν το 0:1 – έσπρωξε την μπάλα πάνω από τη γραμμή για να διαμορφώσει το τελικό 2:1 (90.+3).