Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΛιγκ Καπ: Προχωρούν όλες οι ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ, Ματέτα και Καμάντα...

Λιγκ Καπ: Προχωρούν όλες οι ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ, Ματέτα και Καμάντα λάμπουν

Οι σύλλογοι της Premier League έκαναν το καθήκον τους στον δεύτερο γύρο του League Cup το βράδυ της Τρίτης. Η Λέστερ, η Μπράιτον, η Έβερτον, η Φούλαμ και η Κρίσταλ Πάλας προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο

Ακόμη και στην Αγγλία, το κύπελλο έχει τους δικούς του νόμους, αλλά οι πέντε κορυφαίοι σύλλογοι της Premier League πέρασαν στον δεύτερο γύρο του League Cup. Η Λέστερ, η Μπράιτον, η Έβερτον, η Φούλαμ και η Κρίσταλ Πάλας πέρασαν χωρίς να δεχτούν γκολ.

Από γερμανικής πλευράς, δύο μονομαχίες είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον: η Μπράιτον του Φάμπιαν Χούρτζελερ φιλοξένησε την Κρόουλι Τάουν, ομάδα τρίτης κατηγορίας, ενώ η Κρίσταλ Πάλας του Όλιβερ Γκλάσνερ έπαιξε επίσης στην έδρα της με τη Νόριτς Σίτι, ομάδα δεύτερης κατηγορίας. Η Μπράιτον χρειάστηκε μέχρι το 31ο λεπτό για να ανταποκριθεί στο ρόλο του φαβορί. Στο τέλος, όμως, ήρθε η αδιαμφισβήτητη νίκη με 4-0 και έτσι η τρίτη νίκη στο τρίτο αγωνιστικό παιχνίδι για τον νέο προπονητή.

Καμάντα και Ματέτα εξασφαλίζουν τη νίκη για την Κρίσταλ Πάλας

Η Κρίσταλ Πάλας πήρε προβάδισμα πολύ νωρίτερα και το πρώτο γκολ ήταν συμπαραγωγή δύο παλιών γνωστών από την Μπουντεσλίγκα: Μετά από δύο λεπτά, ο πρώην παίκτης της Φρανκφούρτης Ντάιτσι Καμάντα σκόραρε μετά από ασίστ του πρώην Μαϊντζερ Ζαν-Φιλίπ Ματέτα. Ο Καμάντα και ο Ματέτα ήταν επίσης αυτοί που έκαναν τους φιλάθλους στο Selhurst Park να ζητωκραυγάσουν όταν έκαναν το 2-0. Αυτή τη φορά με αντίστροφους ρόλους, ο Kamada έστησε τον Mateta στο 57ο λεπτό. Αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Γάλλο. Στο 68ο λεπτό, πέτυχε διπλό τέρμα μετά από ασίστ του Eze. Λίγο πριν το τέλος, μάλιστα, σημειώθηκε ένα ακόμη γκολ χωρίς συμμετοχή πρώην παίκτη της Μπουντεσλίγκα: Ο Eze σημείωσε το τελικό 4:0.

Άλλος ένας πρώην παίκτης της Bundesliga βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο για την Everton FC. Οι Toffees κέρδισαν με 3-0 την ομάδα της τέταρτης κατηγορίας Doncaster Rovers, με τον πρώην παίκτη της Φρανκφούρτης Jesper Lindström να παίζει 67 λεπτά.

Η Λέστερ Σίτι κέρδισε με 4-0 τον αγώνα του δεύτερου γύρου, όπως και η Μπράιτον και η Κρίσταλ Πάλας, απέναντι στην Τρανμίρ Ρόβερς από την τέταρτη κατηγορία. Ιδιαίτερα ευχάριστο για τον προπονητή Στιβ Κούπερ: ο νεοαποκτηθείς Τζόρνταν Άγιου προσαρμόστηκε εξαιρετικά στην ομάδα και συνέβαλε με ένα γκολ και μια ασίστ.

Η μοναδική ομάδα της Premier League που έπρεπε να παίξει εκτός έδρας την Τρίτη ήταν η Fulham FC. Οι «Κότατζερς» επικράτησαν με 2:0 της Μπέρμιγχαμ Σίτι της τρίτης κατηγορίας