Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΚόκκινο μετά από εννέα δευτερόλεπτα: Advincula: Η δακρύβρεχτη αποτυχία της Μπόκα

Η Μπόκα Τζούνιορς, το φαβορί της διοργάνωσης, έχει ήδη αναγκαστεί να αποχωρήσει από το Κόπα Σουνταμερικάνα στη φάση των «16»: Οι Αργεντινοί δεν κατάφεραν να νικήσουν την Κρουζέιρο στα πέναλτι – εν μέρει επειδή ο πρώην παίκτης της Χόφενχαϊμ Advincula τους έκανε μια αξιοσημείωτη κακή υπηρεσία

Οι τρεις τελευταίοι προημιτελικοί του Copa Sudamericana καθορίστηκαν το βράδυ της Παρασκευής – και η Boca Juniors παραδόξως δεν είναι μία από αυτές. Μετά τη νίκη με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, που εξασφάλισε ο σκόρερ Καβάνι με το χρυσό γκολ του μετά από 65 λεπτά, ο παραδοσιακός αργεντίνικος σύλλογος έπεσε πάνω στη βραζιλιάνικη Κρουζέιρο.

Εν μέρει επειδή το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει πιο δυσμενώς: Ο Advincula, ο οποίος είχε παίξει δύο παιχνίδια στην Bundesliga για την TSG 1899 Hoffenheim από τον Ιανουάριο έως τον Ιούνιο του 2013, σήκωσε μια μπάλα πάνω από τον αντίπαλό του στη μεσαία γραμμή και στη συνέχεια την κυνήγησε. Ο αρχηγός της Cruzeiro Romero έφτασε στη μπάλα νωρίτερα, ωστόσο, πριν ο Advincula κάνει ένα άσχημο βήμα στον δεξιό αστράγαλο.

Ο Ρομέρο κύλησε στο πάτωμα από τον πόνο και ο Advincula του είπε αμέσως να σηκωθεί ξανά. Όταν ο διαιτητής Wilmar Roldan έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Advincula μέσα στην αναταραχή λίγο αργότερα, εκείνος αρχικά κοίταξε άναυδος το κουτί πριν παρακαλέσει για επιείκεια. Ωστόσο, ο 44χρονος Κολομβιανός διαιτητής, ο οποίος έχει διευθύνει επίσης τέσσερις αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στάθηκε στην απόφασή του

Ο πρώην Χάμπεργκερ Ουάλας αυξάνεται

Στον δρόμο προς τον πάγκο των παικτών, ο Advincula ξέσπασε σε κλάματα και χρειάστηκε να τον στηρίξουν οι φροντιστές του. Ο Ρομέρο ήταν ευτυχώς σε θέση να συνεχίσει να παίζει μετά το βαρύ χτύπημα. Η Μπόκα έπρεπε να το κάνει με υπεράριθμους – και βρέθηκε να χάνει 2-0 μετά από μόλις 21 λεπτά.

Ο Ματέους Ενρίκε είχε πετύχει το πρώτο γκολ της Κρουζέιρο μετά από εννέα λεπτά, και ο πρώην παίκτης του Αμβούργου και του Ανόβερου Γουάλας έκανε το 2-0 στο 21ο λεπτό. Ο Γκιμένεθ έκανε το 1-2 για την Μπόκα πριν την ανάπαυλα (45-3), αλλά το παιχνίδι έπρεπε να κριθεί στα πέναλτι αργότερα.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Μερεντιέλ ήταν ο τελευταίος που εκτέλεσε το πέναλτι, πράγμα που σημαίνει ότι η Cruzeiro – με τον πρώην παίκτη της Βόλφσμπουργκ Γουίλιαμ και τον πρώην της Νυρεμβέργης Ματέους Περέιρα στην αρχική ενδεκάδα – μπόρεσε να πανηγυρίσει την προημιτελική της θέση.