Κατατακτήριες Moto3 Μανταλίκα: Ο Moreira αρνείται στην Masia την τέταρτη συνεχόμενη pole

Ο Ντιόγκο Μορέιρα πανηγυρίζει την πρώτη του φετινή pole στην Moto3 στην Ινδονησία – Οι Jaume Masia και David Alonso στην πρώτη σειρά – Οι διώκτες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στις σειρές τρία και τέσσερα

Πρώτη pole της σεζόν για τον Diogo Moreira: Ο αναβάτης της KTM εξασφάλισε τον οριακά ταχύτερο χρόνο στις κατατακτήριες δοκιμές της Moto3 στην Ινδονησία με 1’39.085 μπροστά από τον πρωτοπόρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Jaume Masia (Honda). Ο David Alonso (GasGas) ήταν τρίτος

Στο πρώτο τμήμα των κατατακτήριων δοκιμών, τέσσερις αναβάτες πάλεψαν αρχικά για την είσοδό τους στον επόμενο γύρο. Εκτός από τον επικεφαλής του Q1 Taiyo Furusato (Honda), οι Collin Veijer (Husqvarna), Adrian Fernandez (Honda) και Josh Whatley (Honda) πέρασαν στο Q2 εκ των υστέρων.

Ο Fernandez αντικαθιστά τον Tatsuki Suzuki στη Leopard Racing από αυτό το αγωνιστικό Σαββατοκύριακο για το υπόλοιπο της τρέχουσας σεζόν. Η ομάδα και ο Ιάπωνας αναβάτης χώρισαν πρόωρα τους δρόμους τους.

Ο πρώην συναθλητής του Suzuki και πρωτοπόρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Masia ξεκίνησε στο Q2 για να διεκδικήσει την τέταρτη συνεχόμενη pole position του. Μετά την πρώτη διαδρομή, ωστόσο, ο αναβάτης της Honda βρισκόταν μόλις στην ενδέκατη θέση, ενώ ο Moreira ήταν επικεφαλής της βαθμολογίας.

Καθώς ξεκίνησε η δεύτερη διαδρομή, ο Masia έφτασε στη συνέχεια στη δεύτερη θέση. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για να ρίξει τον Μορέιρα από την πρώτη θέση. Ο Masia μπόρεσε να βελτιωθεί στην τελευταία διαδρομή, αλλά στο τέλος έμεινε τέσσερα εκατοστά πίσω. Ο Alonso ήταν και πάλι 0,225 δευτερόλεπτα πίσω στην τρίτη θέση.

Ο Veijer προκρίθηκε τέταρτος μετά το σκούπισμα του Q1. Μοιράζεται τη δεύτερη σειρά με τον Deniz Öncü (KTM) και τον Furusato. Ο αντίπαλος του Masia στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Daniel Holgado θα ξεκινήσει τον αυριανό αγώνα από την έβδομη θέση. Πίσω του βρίσκονται οι Matteo Bertelle (Honda), Stefano Nepa (KTM) και David Munoz (KTM).

Ο Ayumu Sasaki (Husqvarna), ο πιο κοντινός προς το παρόν αντίπαλος του Masia στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, τερμάτισε ενδέκατος στις κατατακτήριες δοκιμές, ακολουθούμενος από τον Ivan Ortola (KTM) και τον Joel Kelso (CFMoto). Ο Fernandez ήταν 14ος, με τον wildcard starter Arbi Aditama (Honda) να είναι 15ος στο grid.

Ο Scott Ogden (Honda) προκάλεσε τρόμο στα τελευταία στάδια του Q2, όταν έπεσε στην στροφή 4. Ως αποτέλεσμα, δεν μπόρεσε να τερματίσει ψηλότερα από την 17η θέση.