Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήMotorsportsΚατατακτήριες δοκιμές DTM Lausitzring 2: Porsche pole με Preining, AMG πίσω της

Κατατακτήριες δοκιμές DTM Lausitzring 2: Porsche pole με Preining, AMG πίσω της

Ο πρωταθλητής Thomas Preining αποδεικνύει τη δύναμη της Porsche με την pole της Κυριακής στο Lausitzring και επικρατεί του Feller: Οι BMW και AMG δεν βρίσκονται στην πρώτη θέση

Μετά τη δεύτερη θέση στη σειρά εκκίνησης και την τρίτη θέση το Σάββατο, ο οδηγός της Manthey EMA Thomas Preining πηγαίνει ένα βήμα παραπέρα στις κυριακάτικες κατατακτήριες δοκιμές στο Lausitzring σε στεγνές συνθήκες και κατακτά την τέταρτη pole του DTM: Ο εργοστασιακός οδηγός της Porsche κερδίζει σε 1:20.858 λεπτά τον οδηγό της Abt Audi Ricardo Feller, ο οποίος ήταν 0,044 δευτερόλεπτα πίσω από το ρυθμό

“Αυτό ήταν δύσκολο στο όριο, παραλίγο να το χτυπήσω δύο φορές σε έναν γύρο”,&nbsp- και ευχαρίστησε την ομάδα του: “Είμαι πραγματικά χαρούμενος, έχουμε κάνει πολύ προπόνηση οδηγών εδώ, ώστε να μπορείς να πηγαίνεις στο όριο με καθαρή συνείδηση”. Αυτό “απέδωσε καρπούς”.

Ο δεύτερος Feller ήταν επίσης ικανοποιημένος από την απόδοσή του, αν και είχε στόχο την pole: “Το αυτοκίνητο έχει βελτιωθεί σε σχέση με χθες, τα παιδιά έκαναν σπουδαία δουλειά”. Ο καιρός είναι τώρα το μεγάλο ερωτηματικό, όπως ήταν και το Σάββατο, καθώς ανάλογα με την πρόγνωση του καιρού, ένας υγρός ή στεγνός αγώνας είναι στο πρόγραμμα για το απόγευμα

Ο Bortolotti καταφέρνει έναν από τους “καλύτερους γύρους που έχει κάνει ποτέ “

Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο οδηγός της SSR Lamborghini, Mirko Bortolotti, ο οποίος έμεινε 0,220 δευτερόλεπτα πίσω – και μίλησε για έναν από τους “καλύτερους γύρους που έχει κάνει ποτέ”. “Δεν μπορούσα να το πιστέψω”, “Πριν από το Σαββατοκύριακο πίστευα ότι το αυτοκίνητο θα ήταν καλό για την πρώτη 10άδα με το σημερινό στήσιμο, οπότε αυτό είναι ένα απίστευτα σπουδαίο αποτέλεσμα και ένας γύρος mega!”

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Kelvin van der Linde, ο δεύτερος οδηγός της Abt-Audi. Ο νικητής του Σαββάτου έμεινε 0,238 δευτερόλεπτα πίσω από τον χρόνο pole του Preining. Ο Ayhancan Güven συμπλήρωσε το δυνατό αποτέλεσμα του Manthey EMA στην πέμπτη θέση

Απογοήτευση για τις BMW και Mercedes-AMG

Ενώ ο οδηγός της Grasser-Lamborghini, Luca Engstler, ο οποίος ταξίδεψε στο Lausitzring ως επικεφαλής του DTM, πέτυχε ένα δυνατό αποτέλεσμα με την έκτη θέση, υπήρξαν απογοητευτικά αποτελέσματα για τους οδηγούς της BMW και της Mercedes-AMG.

Ο οδηγός της Schubert Marco Wittmann (+0,515) ήταν ο καλύτερος οδηγός της M4 GT3 στην ένατη θέση, ενώ ο Luca Stolz, ο ισχυρότερος οδηγός της Mercedes-AMG, δεν κατάφερε να τερματίσει υψηλότερα από τη δέκατη θέση. Έμεινε 0,562 δευτερόλεπτα πίσω από τον ρυθμό.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για δύο συναδέλφους της μάρκας τους: Ο οδηγός της Schubert-BMW, Sheldon van der Linde, τερμάτισε μόνο 18ος, ενώ ο οδηγός της Winward-Mercedes, Maro Engel, που προηγείται στη βαθμολογία του DTM, αναγκάστηκε να αρκεστεί στη 19η θέση, αφού τερμάτισε δεύτερος το Σάββατο.

Δραματικά ραδιοφωνικά μηνύματα από τον οδηγό της McLaren Schmid

Ούτε για την McLaren Team Dörr πήγαν ιδανικά οι προκριματικές δοκιμές, καθώς ο Clemens Schmid εγκατέλειψε μετά από λίγες μόλις στροφές, επειδή η αντλία καυσίμου του έκανε απεργία. Κατάφερε να βάλει ξανά μπροστά το αυτοκίνητο, αλλά λίγα μέτρα αργότερα το όχημα χάλασε ξανά.

“Πάλι δεν υπάρχει πίεση βενζίνης, γαμώτο!” τα συναισθήματα του βετεράνου της GT3 έφτασαν στα ύψη στον ασύρματο. Ο Αυστριακός κατάφερε να φέρει το αυτοκίνητο στα pits μετά από οκτώ λεπτά – και πάλι κατέληξε στην 17η θέση.

Μετά τις ασυνήθιστες ώρες εκκίνησης το Σάββατο λόγω του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Χόκεϊ επί Πάγου στο ProSieben, το DTM επιστρέφει σήμερα στις συνηθισμένες του ώρες: Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 13:30 – μόνο ο καιρός παραμένει ο μεγάλος άγνωστος.