Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Sildillia σπάει τα μάγια: Οι επαγγελματίες της γαλλικής Bundesliga το σκίζουν

Η Sildillia σπάει τα μάγια: Οι επαγγελματίες της γαλλικής Bundesliga το σκίζουν

Η

Γουινέα απαίτησε πολλά από την ευνοούμενη Γαλλία και είχε κάποιες μεγάλες ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέλος, οι Δυτικοαφρικανοί δεν είχαν την τύχη – και η Equipe Tricolore πέτυχε το 1:0 από στημένη φάση

Η Γαλλία δεν εντυπωσίασε στο ξεκίνημα των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να κερδίσει στο τέλος τις ΗΠΑ με 3:0. Ο ομοσπονδιακός προπονητής Τιερί Ανρί έκανε μία αλλαγή, βάζοντας τον Ακλιούτσε αντί του Μιλλό στη δεξιά πλευρά.

Η Γουινέα, από την άλλη πλευρά, που δεν άλλαξε από την απογοητευτική ήττα με 2-1 από τη Νέα Ζηλανδία, ήταν πραγματικά πιεσμένη και χρειαζόταν βαθμούς για να αποφύγει την πρόωρη αποχώρηση. Οι Δυτικοαφρικανοί, με ηγέτη τον Ναμπί Κεϊτά της Βρέμης, έδειξαν μεγάλο ενθουσιασμό και δημιούργησαν προβλήματα στη γαλλική ομάδα για μεγάλα διαστήματα του αγώνα.

Οι Γουινέζοι αποδείχθηκαν επιθετικοί, πιέζοντας επανειλημμένα προς τα εμπρός και κερδίζοντας την μπάλα. Επίσης, δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατά διαστήματα ήταν ποδοσφαιριστές. Ωστόσο, επειδή ο τερματοφύλακας Restes απέκρουσε τον Diawara (9′), τα υποτιθέμενα γκολ του Keita (40′) και του Touré (45+3) ακυρώθηκαν αμφότερα ως οφσάιντ και ο Lukeba έσωσε πάνω στη γραμμή τον συνάδελφό του από τη Λειψία Ilaix Moriba (45+10), πήγαν στο ημίχρονο χωρίς γκολ.

Η Γαλλία βελτιώνεται προς το τέλος

Μετά την ανάπαυλα, παρέμεινε μια έντονη και ισορροπημένη μονομαχία, αλλά η Equipe Tricolore αύξησε την πίεση όσο προχωρούσε το παιχνίδι. Ωστόσο, οι Γάλλοι έπρεπε να περιμένουν μέχρι το 75ο λεπτό για να μπορέσουν να πανηγυρίσουν: Έπειτα από μια ρίψη, οι Γκινέζοι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν αποφασιστικά την μπάλα και, μετά από μια πλάγια κίνηση, ο Ολίσε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στον Σιλντιλιά. Ο παίκτης της Φράιμπουργκ έπιασε ιδανικά την κεφαλιά από τα πέντε μέτρα στη μακρινή γωνία.

Το 1:0 ήταν και το τελικό σκορ, καθώς η Γουινέα δεν είχε άλλα βέλη στη φαρέτρα της και τελικά ηττήθηκε από τους Γάλλους. Έτσι, οι Δυτικοαφρικανοί εξακολουθούν να έχουν μηδέν βαθμούς, αλλά δεν έχουν ακόμη αποκλειστεί, καθώς προηγουμένως οι ΗΠΑ είχαν νικήσει με 4-1 τη Νέα Ζηλανδία. Σε περίπτωση που η Γουινέα νικήσει τους Αμερικανούς με τρία ή περισσότερα γκολ την τελευταία αγωνιστική και η Νέα Ζηλανδία χάσει από τη Γαλλία στο παράλληλο παιχνίδι, ο Keita & Co. θα είναι ακόμα μέσα.

Οι γηπεδούχοι, από την άλλη πλευρά, δεν έχουν περάσει παρά τους έξι βαθμούς τους και χρειάζονται τουλάχιστον έναν ακόμη βαθμό για να φτάσουν μόνοι τους στα προημιτελικά.