Η PSG χάνει την κορυφή – Τρεις φορές στο επίκεντρο ο Νούνο Μέντες

Με το τρίτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι χωρίς νίκη, η Παρί Σεν Ζερμέν παρέδωσε την πρώτη θέση στον πίνακα της Ligue 1 στη Μονακό. Αν και οι πρωταθλητές βελτιώθηκαν στη Νίκαια, χρειάστηκαν σχεδόν μισή ώρα για να ξεκινήσουν

Ο προπονητής της Νις Φρανκ Χάις έκανε τέσσερις αλλαγές μετά την ήττα με 4-1 από τη Λάτσιο Ρώμης στο Europa League: οι Ντομπελέ, Αμπντί, Τσο και Γκεσάντ ξεκίνησαν στη θέση των Ροζάριο, Λουσέ, Μπουανάνι και Μουκόκο.

Στην άλλη άκρη του γηπέδου, ο Ντεμπελέ επέστρεψε στην ενδεκάδα της PSG μετά τον υποβιβασμό του για πειθαρχικούς λόγους – και μπήκε κατευθείαν στην αρχική ενδεκάδα. Ο προπονητής της PSG Λουίς Ενρίκε ανακάλεσε επίσης τους Φαμπιάν και Κόλο Μουάνι στο αρχικό σχήμα. Οι Βιτίνια, Λι και Ντουέ είχαν δικαίωμα να ξεκινήσουν στην ήττα με 2-0 από την Άρσεναλ στην Premier League, αλλά αυτή τη φορά έπρεπε να παρακολουθήσουν από τον πάγκο

Όποιος περίμενε από την πρωταθλήτρια από την πρωτεύουσα να κάνει επίδειξη δύναμης, αρχικά απογοητεύτηκε. Για περίπου 25 λεπτά, το παιχνίδι ουσιαστικά πήγαινε μόνο προς μία κατεύθυνση – προς την εστία του Donnarumma.

Ndayishimiye διώχνει λίγο πριν τη γραμμή

Ο πολύβουος επιθετικός του τείχους Guessand πήρε νωρίς και τρομερά άστοχη πάσα από τον Dembelé, πορεύτηκε προς τα εμπρός με μεγάλα βήματα και πέρασε την μπάλα απότομα μέσα. Δύο λεπτά αργότερα, προσπάθησε ξανά με πάσα από την ίδια θέση – αλλά μια φορά έχασε τελείως την μπάλα και μια φορά πέρασε λίγο δίπλα από τον Cho (4ος, 6ος)

Ηταν αξιοσημείωτο το πόσο δυνατά ανασταλτικά κινήθηκε η OGC. Ο Cho ανάγκασε τον Donnarumma σε μια σπουδαία απόκρουση σε σέντρα του Clauss (13′), παρόλο που το σφύριγμα είχε – λανθασμένα – σφυρίξει. Μόλις ένα τέταρτο αργότερα η PSG είχε την πρώτη της ευκαιρία: με τον Barcola, ο οποίος πέρασε την μπάλα δίπλα από τον Bulka στην αντεπίθεση. Ωστόσο, ο Ndayishimiye έδιωξε την μπάλα λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος (28′).

Όταν ο Νούνο Μέντες πρόσθεσε ένα τεράστιο βολέ (εξαιρετική απόκρουση του Μπούλκα, 36΄), το παιχνίδι έγειρε σταδιακά υπέρ των ευνοημένων. Αλλά ακριβώς εκείνη τη στιγμή, η ομάδα της Νότιας Γαλλίας χτύπησε: Μετά από κόρνερ, ο Αμπντί σούταρε από τη δεύτερη σειρά και το σουτ του απομακρύνθηκε από τον Νούνο Μέντες, αφήνοντας τον Ντοναρούμα ανίσχυρο (39′).

Ο Μούκοκο μπαίνει στο τελευταίο τέταρτο

Με τον Λι αντί του Κόλο Μουάνι, η PSG βγήκε από τα αποδυτήρια και βγήκε αμέσως στην επίθεση. Ο Νούνο Μέντες ισοφάρισε με το πιο αδύναμο δεξί του πόδι, πάλι από κόρνερ, που πάλι απομακρύνθηκε (52′). Παραλίγο να πετύχει διπλό γκολ: Ο Barcola (53) δεν κατάφερε να νικήσει τον Bulka, ο Marquinhos χτύπησε το δοκάρι (54).

Μετά από ένα γρήγορο ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, η Νις ανέκτησε σταδιακά την ψυχραιμία της στην άμυνα και το παιχνίδι πήρε μια μικρή ανάσα. Αν και ο Moukoko μπήκε για λίγο στο 77ο λεπτό, οι αμυντικοί της OGC είχαν προ πολλού προβληματίσει περισσότερο από τους επιθετικούς

Πάντως, το αστρικό σύνολο των Παριζιάνων δεν μπορούσε πλέον να περάσει στην τελική γραμμή: Η Νις έπρεπε να αποδώσει φόρο τιμής στον υψηλό ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά πάλεψε αμείλικτα και τελικά ανταμείφθηκε με τον βαθμό