Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήBasketballΗ MBC κάνει την έκπληξη: Η Μπάγερν σκοντάφτει στο Βάιτσενφελς

Η MBC κάνει την έκπληξη: Η Μπάγερν σκοντάφτει στο Βάιτσενφελς

Η MBC προκαλεί αίσθηση. Με μια δύσκολη νίκη με 79:75 επί της Μπάγερν Μονάχου, το Βάιτσενφελς πανηγυρίζει μια ιστορική επιτυχία και γονατίζει τους πρωταθλητές Γερμανίας

Αυτό που έμοιαζε με μια ξεκάθαρη νίκη των φαβορί μετατράπηκε γρήγορα σε πραγματικό θρίλερ. Το Μόναχο, που επέστρεψε στο γήπεδο μόλις 40 ώρες μετά τη νίκη του στην EuroLeague επί του Παρισιού, έδειχνε κουρασμένο και έκανε πολλά λάθη, ενώ η SYNTAINICS MBC πραγματοποίησε αυτοθυσία μπροστά στο κοινό της. Ιδιαίτερα ο Ty Brewer ξεχώρισε και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη ως πρώτος σκόρερ με 22 πόντους (9/13 FG).

MBC με μαχητικό πνεύμα, η Μπάγερν με λάθη

Το παιχνίδι ξεκίνησε αξιοπρεπώς για την Μπάγερν, η οποία ξεκίνησε με ένα σερί 8:2 και πήρε από νωρίς τον έλεγχο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αρνήθηκαν να κλονιστούν. Οι Λύκοι παρέμειναν στη διεκδίκηση της νίκης με δυνατή άμυνα και εύστοχα τρίποντα και μάλιστα πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 40:35 και η έκπληξη βρισκόταν στον αέρα.

Το Μόναχο πίεσε μετά την ανάπαυλα και πάλεψε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης χάρη στα τρίποντα του Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ (19, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ), αλλά μια σειρά από λάθη (21 στο τέλος) τους έβγαλε επανειλημμένα από το ρυθμό τους. Ειδικά στην τρίτη περίοδο η Μπάγερν δυσκολεύτηκε και μάλιστα κάποια στιγμή βρέθηκε πίσω στο σκορ με εννέα πόντους διαφορά (55:64). Παρά την ατομική της ποιότητα, δεν μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι, καθώς η ΜΒΚ αντέδρασε επανειλημμένα με έξυπνες κινήσεις

Θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο

Τα τελευταία λεπτά δεν ήταν για λιπόψυχους: Οι πρωταθλητές έφτασαν επικίνδυνα κοντά για άλλη μια φορά, αλλά η MBC σκόραρε επανειλημμένα την κρίσιμη στιγμή. Όταν η Weiler-Babb έχασε οριακά την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 75:75, η Weißenfels εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και εξασφάλισε μια οριακή νίκη με το buzzer-beater του Michael Devoe.

Δεύτερη ήττα της Μπάγερν στη σεζόν – Η MBC πανηγυρίζει

Ηταν η δεύτερη ήττα της Μπάγερν στη σεζόν και έμαθε ότι δεν μπορείς να έχεις αδυναμίες ακόμα και απέναντι σε υποτιθέμενα αουτσάιντερ – ειδικά όταν παίζεις σε ένα γεμάτο πρόγραμμα αγώνων μεταξύ EuroLeague και BBL. Από την άλλη πλευρά, η SYNTAINICS MBC μπορεί να πανηγυρίζει μετά την πρώτη της νίκη επί της Μπάγερν μετά από οκτώ χρόνια

Για την ομάδα μπάσκετ της FC Bayern, η EuroLeague συνεχίζεται την ερχόμενη Παρασκευή (8.45 μ.μ.) απέναντι στον Ολυμπιακό Πειραιώς, πριν από την αναμέτρηση με την FIT/One Würzburg Baskets στο BBL δύο ημέρες αργότερα. Οι Λύκοι επισκέπτονται το Αμβούργο το Σάββατο