Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Σάλτσμπουργκ εκθρονίστηκε: Η Στουρμ πρωταθλήτρια για τέταρτη φορά!

Η Σάλτσμπουργκ εκθρονίστηκε: Η Στουρμ πρωταθλήτρια για τέταρτη φορά!

Την Κυριακή, η SK Sturm Graz εξασφάλισε το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία του συλλόγου. Οι Wühtrich και Camara λύτρωσαν την ενδεκάδα του Ilzer απέναντι στην Austria Klagenfurt στο δεύτερο ημίχρονο

Η Sturm Graz στέφθηκε πρωταθλήτρια της Bundesliga σε ένα δραματικό φινάλε της σεζόν. Σε έναν συγκλονιστικό τελικό την Κυριακή, οι Στυριανοί επικράτησαν επάξια της Αούστρια Κλάγκενφουρτ με 2:0 (0:0) στην τελευταία αγωνιστική και εκτόπισαν την πρωταθλήτρια κατά σειρά Σάλτσμπουργκ από τον θρόνο μετά από δέκα συνεχόμενους τίτλους. Αυτό ήταν το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία του συλλόγου για το Γκρατς, το οποίο κατέκτησε το Κύπελλο για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια και το νταμπλ για δεύτερη φορά συνολικά

Σε ένα υπομονετικό παιχνίδι γεμάτο ευκαιρίες της Στουρμ, ο κεντρικός αμυντικός Wüthrich λύτρωσε τους 15.325 φιλάθλους στο Graz-Liebenau στο 69ο λεπτό με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Λίγο πριν το τέλος, ο “Τζόκερ” Καμαρά (90′) εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του επιτυχημένου προπονητή Ίλζερ εξασφάλισε τον πρώτο της τίτλο στο πρωτάθλημα μετά από 13 χρόνια, έχοντας προβάδισμα δύο βαθμών και μια επικερδή θέση στο Champions League. Ακόμη και το 7:1 επί της ΛΑΣΚ δεν ήταν αρκετό για τη Σάλτσμπουργκ.

Ο Άφενγκρουμπερ αναγκάστηκε να παρακολουθήσει τη συναρπαστική μάχη του τίτλου από την κερκίδα λόγω μυϊκών προβλημάτων στον καμπτήρα του ισχίου, με τον Λαβάλ να ξεκινάει στη θέση του στην κεντρική άμυνα. Ο Ίλζερ αντιστάθμισε την αποβολή με κίτρινη κάρτα του μέσου Κιτεϊσβίλι με πλήρη επιθετική σύνθεση, με τους Μπίερεθ και Γιάτα σε σύστημα 4-1-2-1-2 και τον Μπέβινγκ στο κέντρο της μεσαίας γραμμής. Η Στουρμ καταχειροκροτήθηκε έξαλλα από τους οπαδούς της στο γήπεδο, το οποίο ήταν sold out εδώ και εβδομάδες, μία ώρα πριν από τη σέντρα. “Πάρτε το διπλό και γίνετε θρύλοι”, απαιτούσαν οι οπαδοί των “μαυραετών”, οι οποίοι αριθμούν πλέον 15.000 μέλη του συλλόγου.

Η Στουρμ ξεκίνησε δυνατά – και έπεσε απότομα

Χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να γίνει για πρώτη φορά επικίνδυνη η ενδεκάδα της Ίλζερ. Μετά από ένα μακρινό κόρνερ, ο Γκαζιμπέγκοβιτς σούταρε απευθείας προς την εστία από τα 18 μέτρα, αλλά ο τερματοφύλακας της Κλάγκενφουρτ, Μένζελ, απέκρουσε σωτήρια. Ενώ η Σάλτσμπουργκ πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο τερμάτων στη μακρινή μονομαχία, η Γκρατς συνέχισε να μπαίνει στην επικίνδυνη ζώνη με γρήγορο ποδόσφαιρο. Ωστόσο, τα σουτ των Schnegg (16) και Horvat (20) αποκρούστηκαν ή πέρασαν άουτ.

Στην αντίπερα όχθη, ο τερματοφύλακας της Στουρμ, Γιάρος, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με ρολό του Σότο (23). Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Arweiler (28′) από περίπου 18 μέτρα πέρασε πάνω από την εστία. Οι Καρινθιανοί, που αναγκάστηκαν να τα βγάλουν πέρα χωρίς τον τιμωρημένο Ίρβινγκ, μπήκαν όλο και καλύτερα στο παιχνίδι και βασίστηκαν στο γρήγορο μεταγραφικό παιχνίδι. Η ομάδα του Πάκουλτ έκανε δύσκολη τη ζωή των κυπελλούχων και το παιχνίδι έγινε παιχνίδι υπομονής για τη Γκρατς, η οποία ήταν συχνά πολύ άστοχη στο τελευταίο τρίτο

Στο 37ο λεπτό, ο άτυχος Γιάτα αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο λόγω τραυματισμού. Λίγο αργότερα, ο Αρβάιλερ σούταρε βολίδα πάνω από την εστία του από καλή θέση (39′). Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τη Γκρατς ήρθε από τον Μπίερεθ, ο οποίος δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του καλλιτεχνικά μετά από μακρινή μπαλιά, αλλά στη συνέχεια αστόχησε εντελώς (42′). Ακριβώς 22 δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη, ο Πρας έβγαλε την προσπάθεια του από την άκρη της περιοχής μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι

Ο Wüthrich λυτρώνει τη Στουρμ

Με την επίγνωση ότι έπρεπε να πετύχουν ένα γκολ και με τις δυνατές επευφημίες των φιλάθλων τους, οι γηπεδούχοι πίεσαν για τη λύτρωση. Παραλίγο να συμβεί στο 48ο λεπτό, αλλά ο Χόρβατ δεν κατάφερε να στείλει στα δίχτυα την πάσα του Στάνγκλ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπέβινγκ δεν μπόρεσε να διώξει με το πόδι τον εξαιρετικώς αντιδρώντα Μένζελ. Μια κεφαλιά του Μπίερεθ (60′) μετά από κόρνερ δεν βρήκε στόχο, όπως και ένα μακρινό σουτ του Χόρβατ (62′).

Στο 69ο λεπτό, επικράτησε έκσταση στο γήπεδο. Ο Wüthrich σηκώθηκε ψηλά σε κόρνερ του Horvat και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Menzel. Η πλειονότητα των οπαδών της Στουρμ παρακολούθησε όρθια την τελευταία φάση και είδε πώς η ομάδα του Πάκουλτ προσπαθούσε να πετύχει την ισοφάριση. Και έφτασε ξανά κοντά, αφού μια κεφαλιά του “Τζόκερ” Γιάριτζ χτύπησε στο δοκάρι (84′) και ένα σουτ του Μπεσουσκόφ πέρασε άουτ (89′). Λίγο αργότερα, ο Καμαρά κράτησε την ψυχραιμία του σε μια αντεπίθεση και σφράγισε τον τίτλο