Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ πρόβα τζενεράλε της Ρεάλ για το Supercup στέφθηκε με επιτυχία: Μπραχίμ...

Η πρόβα τζενεράλε της Ρεάλ για το Supercup στέφθηκε με επιτυχία: Μπραχίμ Ντίαζ: Η Τσέλσι χωρίς μέσο εναντίον του Μπραχίμ Ντίαζ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τρίτο παιχνίδι στο τέλος της περιοδείας της στις ΗΠΑ: Ένα δυνατό 30λεπτο ήταν αρκετό για τους “ασπρόμαυρους” απέναντι σε μια αρχικά καταπονημένη Τσέλσι

Μετά τις ήττες από τη Μίλαν (0:1) και την ουραγό Μπαρτσελόνα (1:2), η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αποφασισμένη να σημειώσει την πρώτη της νίκη στο τέλος του ταξιδιού της στις ΗΠΑ, κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα στο πρώτο 30λεπτο στο Bank of America Stadium της Σάρλοτ (Βόρεια Καρολίνα). Εξακολουθώντας να μην έχει στη διάθεσή της το νέο καλοκαιρινό μεταγραφικό απόκτημα, τον Εμπαπέ και τον παίκτη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Αγγλίας, Μπέλινγκχαμ, οι οποίοι δεν συμμετείχαν στο ταξίδι στο εξωτερικό, η Ρεάλ έπαιξε τους αντιπάλους της στον τοίχο στα πρώτα 30 λεπτά.

Επικράτησε χάος στην περιοχή πέναλτι της Τσέλσι σε αρκετές περιπτώσεις – μεταξύ άλλων στο 17ο λεπτό, όταν ο Μπραχίμ Ντίαζ έσπρωξε την μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, η εξαιρετικά ασταθής άμυνα των Μπλε εκτέθηκε ξανά πλήρως, η Ρεάλ έπαιξε γάτα με το ποντίκι με την Τσέλσι στην περιοχή του πέναλτι της πριν ο Μπραχίμ Ντίαζ τροφοδοτήσει τον Βάσκες, του οποίου το αριστερό σουτ που απομακρύνθηκε με το αριστερό πόδι κατέληξε στην κάτω αριστερή γωνία – το νέο μεταγραφικό απόκτημα των 25 εκατομμυρίων, ο Γιόργκενσεν, νικήθηκε για πρώτη φορά.

Λίγο αργότερα, η κυριαρχία ήταν εμφανής και στον πίνακα των σκόρερ: Ο Βινίσιους Τζούνιορ έβγαλε μια έξοχη εξωτερική πάσα με τη μασχάλη στην περιοχή του πέναλτι από αριστερά, όπου ο Μπραχίμ Ντίαζ πέρασε τον διστακτικό Γιόργκενσεν και σούταρε από οξεία γωνία (27′).

Ο Nkunku χάνει την ισοφάριση

Μόνο στη συνέχεια ο σύλλογος της Premier League ξύπνησε και η Τσέλσι πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης πριν από την ανάπαυλα – επειδή και η Ρεάλ αμύνθηκε πρόχειρα. Μετά από σέντρα του παγκόσμιου πρωταθλητή Φερνάντεζ, ο Κουρτουά δεν κατάφερε να βγει από την εστία του στο δεύτερο δοκάρι και ο αντίπαλός του δεν κατάφερε να μπει στη μονομαχία, επιτρέποντας στον Μαντουέκε να κάνει από κοντά το 1-2 (39′).

Η Τσέλσι είχε και πάλι την καλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο – δευτερόλεπτα μετά την ανάπαυλα. Αυτή τη φορά, όμως, ο Λουνίν, που είχε αντικαταστήσει τον Κουρτουά, ήταν σε εγρήγορση και αρνήθηκε στον Νκούνκου, που είχε σκοράρει κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής προετοιμασίας, την ισοφάριση (46′).

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν μια νίκη με 2-1 για την κάτοχο του Champions League Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ήταν σε θέση να περιγράψει το τεστ ως μια επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε για τον τελικό του Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ απέναντι στην πρωταθλήτρια του Europa League Αταλάντα Μπέργκαμο στις 14 Αυγούστου. Το τελευταίο οξύ τεστ της Τσέλσι πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος της Premier League περιμένει την Κυριακή (4μμ), όταν η πρωταθλήτρια Ιταλίας Ίντερ Μίλαν επισκέπτεται το Στάμφορντ Μπριτζ.