Η ονειρεμένη ασίστ του Φέντε Βαλβέρδε στον Εμπαπέ: Η Ρεάλ νίκησε την Μπέτις

Η Ρεάλ Μαδρίτης άφησε πίσω της το ανώμαλο ξεκίνημα της σεζόν και εξασφάλισε τη δεύτερη νίκη της στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της. Ο Mbappé ήταν ο άνθρωπος του αγώνα απέναντι στη Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλης και πανηγύρισε τα πρώτα του γκολ στη La Liga

Η Ρεάλ, η οποία ξεκίνησε με τους Καρβαχάλ, Ροντρίγκο και Ντάνι Σεμπάλος στη θέση των Βάσκες, Μπραχίμ Ντίαζ και Μόντριτς σε σχέση με την ισοπαλία 1-1 στην Γκραν Κανάρια, κυριάρχησε από την αρχή της αναμέτρησης. Ωστόσο, δυσκολεύτηκε εξαιρετικά να δημιουργήσει ευκαιρίες. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι από τη Σεβίλλη ήταν αυτοί που δημιούργησαν τον πρώτο κίνδυνο και λίγο έλειψε να πετύχουν το γκολ της πρεμιέρας στο πρόσωπο του Άμπντε (10′).

Οι «ασπρόμαυροι», εν τω μεταξύ, επικεντρώθηκαν στο στήσιμο του Mbappé για να βοηθήσουν το νέο μεταγραφικό απόκτημα να πετύχει το πρώτο του γκολ στη La Liga στην τέταρτη εμφάνισή του. Ωστόσο, η Ρεάλ δημιούργησε επίσης σημαντικά προβλήματα, καθώς η Μπέτις αμύνθηκε συμπαγώς και δέχθηκε ελάχιστα. Η κεφαλιά του Έντερ Μιλιτάο στο 20ο λεπτό και η απόκρουση του Σαμπαλί από τον Mbappé (45.+1) ήταν οι μόνες πραγματικά αξιόλογες επικίνδυνες καταστάσεις για τους Μαδριλένους στο πρώτο ημίχρονο.

Μόνο μετά την ανάπαυλα οι κάτοχοι του Champions League έδειξαν μεγαλύτερη δύναμη και παραλίγο να προηγηθούν, αλλά το χαμηλό σουτ του Βινίσιους Τζούνιορ από τα 20 μέτρα βρήκε μόνο το δοκάρι (50′). Η ροή του παιχνιδιού έπασχε στη συνέχεια λόγω των πολλών αλλαγών και φάουλ, με αποτέλεσμα η Ρεάλ να μπαίνει σπάνια σε τελικές θέσεις και να δυσκολεύεται

Mbappé πρώτα από τη φάση, στη συνέχεια από το σημείο

Χρειάστηκε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τον Fede Valverde για να γυρίσει τα πράγματα υπέρ της Ρεάλ. Το ωραίο back-heel του Ουρουγουανού έφτασε στον ορμητικό Mbappé, ο οποίος έμεινε ψύχραιμος μπροστά από τον Rui Silva και έστειλε το πρώτο του γκολ στη La Liga (67′).

Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό: μόλις επτά λεπτά αργότερα, ο Vinicius Junior έπεσε στο έδαφος μέσα στην περιοχή του πέναλτι μετά από φάουλ του τερματοφύλακα Rui Silva, με αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι για τους Blancos, το οποίο ο διαιτητής Javier Alberola Rojas καταλόγισε μόνο μετά από επανεξέταση βίντεο. Στη συνέχεια, ο Mbappé ανέλαβε φυσικά την ευθύνη, αποκρούοντας εύκολα τον Rui Silva για να διαμορφώσει το τελικό 2:0 (75′).

Τίποτα άλλο δεν συνέβη μετά από αυτό, επιτρέποντας στη Ρεάλ να ξεπεράσει τη Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση και να την κρατήσει στα πόδια της. Ενώ οι «ασπρόμαυροι» επισκέπτονται το Σαν Σεμπαστιάν μετά την επερχόμενη διεθνή διακοπή (15 Σεπτεμβρίου), η Μπέτις φιλοξενεί την CD Leganes.