Τρίτη, 2 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μπέλινγκχαμ ανοίγει το σκορ: Η Ρεάλ παραμένει στη ροή

Η Μπέλινγκχαμ ανοίγει το σκορ: Η Ρεάλ παραμένει στη ροή

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την ένατη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Στο 5-0 επί της Ντεπορτίβο Αλαβές, οι “ασπρόμαυροι” έδωσαν τον τόνο της νίκης από το πρώτο ημίχρονο

Το Σαββατοκύριακο, ο Κάρλο Αντσελότι έδωσε σχεδόν σε όλο το αρχικό του σχήμα ένα διάλειμμα στη νίκη με 4-0 στη Γρανάδα – και οι αναπληρωματικοί άρχισαν αμέσως να προβάλλονται. Την Τρίτη, ένα πολύ μεγάλο μέρος της κανονικής ενδεκάδας επέτρεψε να επιστρέψει στη δράση. Καθόλου περίεργο, δεδομένου ότι οι “ασπρόμαυροι” πρέπει επίσης να παραμείνουν στη ροή για τον τελικό του Champions League με την Μπορούσια Ντόρτμουντ την 1η Ιουνίου. Και αυτό ακριβώς έκαναν απέναντι στην Αλαβές.

Ο Μπέλινγκχαμ έβαλε μπροστά τους Λευκούς ήδη από το δέκατο λεπτό: ο Άγγλος σήκωσε την μπάλα στην πίσω γωνία με το εσωτερικό της μπότας του. Ήταν αυτό εσκεμμένο ή ήταν περισσότερο μια πάσα προς τον Καρβαχάλ; Τους γηπεδούχους δεν τους ένοιαζε, αφού ήταν το 1-0. Οι πρωταθλητές είχαν τα πάντα υπό έλεγχο και στη συνέχεια αύξησαν το προβάδισμα με τον Βινίσιους Τζούνιορ, ο οποίος το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν να κρατήσει το πόδι του έξω μετά από αιχμηρή πάσα του Καμαβίνγκα (27′).

Ηταν ένα μονόπλευρο παιχνίδι στο οποίο οι Blancos πρόσθεσαν και τρίτο γκολ πριν την ανάπαυλα. Ο Φέντε Βαλβέρδε έπιασε ένα δυνατό σουτ από τα δεξιά του πέναλτι, ο τερματοφύλακας της Αλαβές, Οβονό, ήταν ακόμα εκεί αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ (45.+1).

Ο Βινίσιους Τζούνιορ πετυχαίνει το διπλό – Ο Αρντά Γκιουλέρ σκοράρει

Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί μετά από 45 λεπτά. Μετά την ανάπαυλα η Ρεάλ το πήρε λίγο πιο χαλαρά, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι. Η Αλαβές είχε επίσης κάποιες ευκαιρίες, με καλύτερη αυτή του Χάγκι, το σουτ του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κουρτουά (57′). Ωστόσο, οι Blancos ήταν επίσης επανειλημμένα στην επίθεση, όπως στο 70ο λεπτό, όταν ο Vinicius Junior σκόραρε δις μετά από πάσα του Bellingham

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Arda Güler, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5:0 με το τέταρτο φετινό του γκολ (81′). Η Ρεάλ πανηγύρισε έτσι την ένατη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Οι “ασπρόμαυροι” συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους την Κυριακή με την επίσκεψη στη Βιγιαρεάλ. Μια εβδομάδα αργότερα, αντιμετωπίζουν εντός έδρας τη Ρεάλ Μπέτις, πριν αντιμετωπίσουν την BVB στο Γουέμπλεϊ την 1η Ιουνίου για το τρόπαιο