Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μαν Σίτι διολισθαίνει κι άλλο: Η Άστον Βίλα απομυθοποιεί τους νικητές...

Η Μαν Σίτι διολισθαίνει κι άλλο: Η Άστον Βίλα απομυθοποιεί τους νικητές του τρεμπλ

Η Μάντσεστερ Σίτι βαδίζει στο νερό. Στη μονομαχία του κυνηγητού στην Άστον Βίλα, οι πρωταθλητές έδειξαν αρκετές αδυναμίες, όπως κάνουν τελευταία, έδειξαν πολύ ακίνδυνοι κυρίως στην επίθεση και μάλιστα αναγκάστηκαν να αφήσουν τη Βίλα να τους προσπεράσει στον πίνακα μετά την ήττα με 1-0. Η ManCity είναι μόνο τέταρτη

Άστον Βίλα και Μάντσεστερ Σίτι συναντήθηκαν την Τετάρτη για 160η φορά. Ειδικά για τους “Sky Blues”, που είχαν κερδίσει μόνο ένα από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους, η μονομαχία των διώκτων ήταν ένα σημαντικό ματς. Ο προπονητής Πεπ Γκουαρντιόλα προχώρησε σε δύο αλλαγές μετά το συναισθηματικό οδοστρωτήρα της ισοπαλίας 3-3 με την Τότεναμ Χότσπερ, βάζοντας τους Στόουνς και Λιούις αντί των Ρόντρι (αποβλήθηκε με κίτρινη κάρτα) και Ντόκου (δεν ήταν στην αποστολή).

Οι “Βίλανς” είχαν επίσης φέρει πρόσφατα ισοπαλία, αλλά το 2-2 στο Μπόρνμουθ ήταν και το πέμπτο διαδοχικό ανταγωνιστικό παιχνίδι τους χωρίς ήττα (4-1-0). Όπως ήταν αναμενόμενο, ο προπονητής Ουνάι Έμερι δεν είδε ιδιαίτερο λόγο να κάνει αλλαγές, με τον Καμαρά να ξεκινάει μόνο στη θέση του Ζανιόλο (πάγκος).

Το σχέδιο του Έμερι αποδίδει

Η Βίλα είχε χάσει μόνο ένα από τα δώδεκα τελευταία ανταγωνιστικά παιχνίδια της, οπότε υποδέχθηκε τους πρωταθλητές με φαρδύ στήθος – και γρήγορα έδειξε ότι ήταν ισάξια της Σίτι. Ο σύλλογος από το Μπέρμιγχαμ έλαμψε από το ξεκίνημα με υψηλό ρυθμό, προσεκτική συλλογικότητα και δυνατό πρέσινγκ.

Η ομάδα του Έμερι κέρδισε επανειλημμένα το πάνω χέρι στο κέντρο απέναντι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν ήταν εντελώς άψογοι, και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες παρά το γεγονός ότι είχε μικρότερη μερίδα του αγώνα: οι Ντιγκνέ (4), Μπέιλι (6, 22), Κόνσα (29), Τίλεμανς (33) και Ντάγκλας Λουίζ (41) έχασαν ευκαιρίες πρώτης τάξεως.

Και η Μάντσεστερ; Ο Χάαλαντ είχε δύο μεγαλοευκαιρίες με διαφορά δευτερολέπτων στο 11ο λεπτό, αλλά πρώτα απέτυχε να σκοράρει με το πόδι και λίγο αργότερα με το κεφάλι απέναντι στον τερματοφύλακα της Βίλα Μαρτίνεζ, ο οποίος αντέδρασε έντονα. Κατά τα άλλα, δεν υπήρχαν πολλά πράγματα να δούμε από τους Sky Blues στην επίθεση, εν μέρει επειδή δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν το επιθετικό πρέσινγκ των αντιπάλων τους στο κέντρο και κατά συνέπεια δεν μπόρεσαν να χτίσουν το παιχνίδι με τη συνήθη αυτοπεποίθησή τους. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι, που ήταν εντελώς απογοητευτικοί κατά διαστήματα, θα μπορούσαν να είναι ακόμη και ευχαριστημένοι που το σκορ ήταν 0-0 στο ημίχρονο

Η ένταση παραμένει, αλλά λιγότερες ευκαιρίες

Δεν είναι μυστικό ότι δεν μπορείς να διατηρήσεις τον ρυθμό που έδειξε η Βίλα στο πρώτο ημίχρονο για 90 λεπτά – και αυτό φάνηκε μετά την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι πήρε καλύτερα τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ η Βίλα έγινε πιο επιρρεπής σε λάθη. Ως αποτέλεσμα, παρά τη συνεχιζόμενη υψηλή ένταση, υπήρξε έλλειψη επιθετικής ώθησης και επομένως και έλλειψη καλών τελικών.

Αυτό άλλαξε στο 74ο λεπτό, όταν ο Γκβαρντιόλ δεν κατάφερε να πιάσει τον Μπέιλι, ο οποίος έτρεχε στο μισό γήπεδο, στη συνέχεια φορτώθηκε και ο Τζαμαϊκανός ήταν τυχερός που ο Ρούμπεν Ντίας απέκρουσε το ακίνδυνο δεξί του σουτ στα δίχτυα του. Ήταν ένα σοκ για τους Sky Blues, από το οποίο δεν συνήλθαν ποτέ. Η Βίλα θα μπορούσε μάλιστα να πάει και ένα βήμα παραπάνω, αλλά ο Έντερσον με μια δυνατή απόκρουση του Ντάγκλας Λουίζ (78′) κράτησε το ματς ανοιχτό μέχρι τέλους – αλλά τίποτα περισσότερο.

Μετά από δέκα χρόνια και 13 ανεπιτυχείς προσπάθειες (0-2-11), η Aston Villa σημείωσε επιτέλους την πρώτη της νίκη απέναντι στη City από τις 28 Σεπτεμβρίου 2013 (3-2), η οποία έσπρωξε την ομάδα του Emery να περάσει τους Πολίτες στην τρίτη θέση. Έτσι, οι “Βίλανς” μπορούν να πάνε με μεγάλη αυτοπεποίθηση στην επόμενη αναμέτρηση με την πρωτοπόρο Άρσεναλ FC στο Villa Park το Σάββατο (18.30). Η Man City αντιμετωπίζει την Luton Town την επόμενη ημέρα (3μμ).