Η Λιντς έκανε άλμα στην κορυφή του πίνακα – αλλά οι ανησυχίες του Φαρκ μεγαλώνουν

Η Λιντς Γιουνάιτεντ είναι αήττητη σε έξι ανταγωνιστικά παιχνίδια και πήρε προσωρινά προβάδισμα στην κορυφή του πίνακα της Championship με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της το βράδυ της Τρίτης. Αλλά οι ανησυχίες του Daniel Farke εξακολουθούν να αυξάνονται

Μετά από ένα ανώμαλο ξεκίνημα στη σεζόν, η Λιντς Γιουνάιτεντ γίνεται όλο και καλύτερη. Το βράδυ της Τρίτης, οι «λευκοί» κέρδισαν το τέταρτο εντός έδρας παιχνίδι τους (από τα έξι μέχρι στιγμής). Τα φαβορί επωφελήθηκαν από ένα πρώιμο διπλό χτύπημα στη νίκη τους με 2-1 επί της Watford FC.

Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Γουότφορντ, Μπάχμαν, έπαιξε τον ρόλο του. Ο πρώην διεθνής τερματοφύλακας της Αυστρίας (14 διεθνείς συμμετοχές) δεν έκανε καλή εμφάνιση στο τέταρτο λεπτό, όταν ο Φίρπο τροφοδότησε τον αριστερό εξτρέμ Ραμαζανί στην περιοχή του πέναλτι, το δυνατό σουτ του οποίου ο Μπάχμαν μπόρεσε να ελέγξει μόνο πίσω από τη γραμμή.

Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η ακίνδυνη σέντρα του Γκνοντό από τα δεξιά που ενόχλησε σαφώς τον Μπάχμαν. Ο 30χρονος χτύπησε την μπάλα προς τα εμπρός, όπου ο πρώην παίκτης της Ένωσης, Ααρόνσον, έτρεξε και τελείωσε στην κάτω δεξιά γωνία. Ήταν το τρίτο γκολ του Αμερικανού διεθνή παίκτη στη σεζόν.

Ωστόσο, το χαμόγελο στο πρόσωπο του Φαρκ σύντομα εξαφανίστηκε. Ο σκόρερ Ραμαζάνι χρειάστηκε να αντικατασταθεί μετά από μόλις 14 λεπτά λόγω τραυματισμού, με το πρόσωπό του παραμορφωμένο από τον πόνο. Ως αποτέλεσμα, οι ανησυχίες για τραυματισμούς στη μεσαία γραμμή αυξάνονται: ο πρώην παίκτης της Λειψίας Αμπαντού και ο πρώην Μπρέμερ Γκρούεφ είναι ήδη εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα με τραυματισμούς στο γόνατο, ενώ ο δεξιός εξτρέμ Τζέιμς έχει επίσης χρειαστεί να κάνει επανειλημμένες διακοπές αυτή τη σεζόν

Ο Μπάα φέρνει πίσω τον ενθουσιασμό

Η Λιντς, με τον πρώην παίκτη της Ντίσελντορφ, Τανάκα, με κίτρινη κάρτα πριν από την ανάπαυλα, έπρεπε να φοβάται για την εντός έδρας νίκη της το αργότερο από την επανέναρξη. Η Γουότφορντ βγήκε από τα αποδυτήρια με ανανεωμένο σθένος – και με το δυνατό σουτ του Μπάα στη μακρινή γωνία κατάφερε να ισοφαρίσει (47′).

Οι Λευκοί κράτησαν τελικά το προβάδισμά τους και πλέον μοιράζονται προσωρινά την πρώτη θέση του πίνακα με την Sunderland FC. Όπως και η Λιντς, η Σάντερλαντ έχει 22 βαθμούς και 19-8 γκολ στο ενεργητικό της – αλλά έχει παίξει ένα παιχνίδι λιγότερο. Οι Μαύρες Γάτες υποδέχονται εκτός έδρας την Τετάρτη το βράδυ την υποβιβασμένη στην Premier League Luton Town.