Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ εκκρεμότητα γύρισε: Ντιμπάλα και Σπινατσόλα σώζουν τη Ρόμα

Η εκκρεμότητα γύρισε: Ντιμπάλα και Σπινατσόλα σώζουν τη Ρόμα

Για να ξεκινήσει τη χρονιά, η Ρόμα, με προπονητή τον Ζοζέ Μουρίνιο, είχε να ξεπεράσει ένα μεγάλο εμπόδιο. Ωστόσο, οι Τζιαλορόσι ένωσαν τις δυνάμεις τους και νίκησαν την Κρεμονέζε της δεύτερης κατηγορίας στο κύπελλο

Στην τελευταία σεζόν της Serie A το 2022/23, η AS Roma και η US Cremonese είχαν συναντηθεί δύο φορές στην κανονική διάρκεια – μετά από μια ισοπαλία 0:1, οι αουτσάιντερ κέρδισαν ακόμη και 2:1 στο δεύτερο μισό της σεζόν, για να υποβιβαστούν τελικά.

Οι δύο σύλλογοι συναντήθηκαν ξανά στη φάση των 16 του Coppa Italia – και οι αουτσάιντερ, που αυτή τη στιγμή βρίσκονται ξανά στο κόλπο της ανόδου στη Serie B, έδειξαν να είναι σταθεροί, με αναπάντεχα λίγες προσπάθειες αντεπίθεσης και συνολικά χωρίς φόβο στους Ρωμαίους οικοδεσπότες τους στο θορυβώδες Stadio Olimpico.

Η αλήθεια, ωστόσο, ήταν ότι οι πρωτευουσιάνοι, το έμψυχο δυναμικό των οποίων είχε αλλάξει μετά την πρόσφατη ήττα με 1-0 από την πρωταθλήτρια ρεκόρ Γιουβέντους (ξεκουράστηκαν, μεταξύ άλλων, οι Μαντσίνι και Ντιμπάλα), έδωσαν τον τόνο, είχαν αρκετή κατοχή και άσκησαν πίεση. Ωστόσο, ο αρχηγός Πελεγκρίνι, ο κινητήριος μοχλός Ελ Σααραουί και ο επιθετικός Λουκάκου συχνά δεν είχαν την τελική πάσα, την τελική συνοχή. Υπήρξε και ατυχία: ο Μπελότι αστόχησε ελάχιστα (5ο λεπτό), πριν η απευθείας προσπάθεια του Πελεγκρίνι για ελεύθερο σουτ ματαιωθεί από ένα δυνατό μαρκάρισμα του τερματοφύλακα Γιούνγκνταλ (17ο λεπτό), ο Μπελότι δεν κατάφερε να στείλει την κεφαλιά του στα δίχτυα από κοντά και ο Πελεγκρίνι σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι αμέσως μετά (27ο λεπτό).

Οι Ρωμαίοι αιφνιδιάζονται

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και έπρεπε να ζήσουν με μερικά σφυρίγματα από τις κερκίδες. Οι Grigiorossi, οι γκρίζοι, σκόραραν με την πρώτη τους πραγματική ευκαιρία. Έπειτα από μακρινό διώξιμο και ασυνεπή αμυντική λειτουργία των Ρωμαίων, ο επιθετικός Τσατζούτ πήρε την μπάλα στα χέρια του στο μισό-δεξί μέρος του πέναλτι και την έσπρωξε επιδέξια από ελαφρώς οξεία γωνία δίπλα από τον τερματοφύλακα Σβίλαρ, ο οποίος αντικαθιστούσε τον ξεκούραστο κανονικό Ρούι Πατρίσιο στα καρέ της AS εκείνο το βράδυ (37′).

Χρειαζόταν, λοιπόν, επίδειξη δύναμης απέναντι στους φιλοξενούμενους από την Κρεμόνα, οι οποίοι από εκεί και πέρα έμειναν βαθιά και βοήθησαν και τους εαυτούς τους με κάποια υπερβολικά μαρκαρίσματα. Και για μεγάλο χρονικό διάστημα φάνηκε ότι οι παίκτες του Μουρίνιο δεν θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν. Ο Λουκάκου, μεταξύ άλλων, δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα από τον τερματοφύλακα Γιούνγκνταλ μετά από ωραία πάσα του Ντιμπάλα (47′).

Lukaku και Dybala σημειώνουν τα καθοριστικά γκολ

Πάντως, οι Ρωμαίοι, οι οποίοι είχαν κάνει ροτέισον με φρέσκο προσωπικό -μεταξύ των οποίων ο αρχικά ξεκούραστος κανονικός Ντιμπάλα, ο πρώην παίκτης της Λεβερκούζεν Αζμούν και ο εξτρέμ Σπινατσόλα- θα είχαν ακόμα τις (καθυστερημένες) στιγμές τους. Μία από αυτές ήρθε στο 77ο λεπτό: ο Αζμούν στήθηκε από τον μπαλαδόρο Ντιμπάλα, ο οποίος με τη σειρά του πάσαρε ιδανικά για τον Λουκάκου. Αυτή τη φορά, ο “Big Rom” παρέμεινε παγωμένος και μετέτρεψε στην κάτω αριστερή γωνία για το πανηγυρικό 1:1.

Λίγο αργότερα, ο Σπινατσόλα, που ήταν πολύ γρήγορος για τον αντίπαλό του Σερνικόλα, κέρδισε αμέσως πέναλτι μετά από καθαρή επαφή, το οποίο ο Ντιμπάλα μετέτρεψε ασταμάτητα στην κάτω δεξιά γωνία (85′). Τελικά, η Ρόμα κατάφερε να κρατήσει το μικρό προβάδισμα 2:1, δεν άφησε τίποτα να της ξεφύγει αμυντικά και μάλιστα έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3:1, όταν ο El Shaarawy δεν μπόρεσε να σημαδέψει την κενή εστία από μακρινή απόσταση, επειδή ο Αμερικανός τερματοφύλακας Jungdal είχε βγει μπροστά (90.+5).

Το γιατί οι Ρωμαίοι είχαν καθόλου εντός έδρας παιχνίδι σε αυτή τη φάση των 16 του Coppa Italia οφείλεται στη μορφή. Από τη σεζόν 2007/08 και μετά και μια σημαντική αλλαγή, μόνο οι σύλλογοι της πρώτης και της δεύτερης κατηγορίας λαμβάνουν ουσιαστικά μέρος στο κύπελλο χρόνο με το χρόνο. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι οκτώ πρώτοι σύλλογοι της Serie A από την προηγούμενη σεζόν φτάνουν πάντα μόνο στους 16 – ο καθένας με εντός έδρας παιχνίδια.