Η Γιουβέντους μπορεί να σκοράρει τελικά: Βλάχοβιτς οδηγεί τους Μπιανκονέρι στη νίκη επί της Τζένοα

Μετά από τρεις ισοπαλίες χωρίς γκολ, η Γιουβέντους Τορίνο επέστρεψε στις νίκες στη Serie A. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς οδήγησε τους Μπιανκονέρι στη νίκη μπροστά σε άδειες κερκίδες στη Γένοβα

Μετά τα επεισόδια που επισκίασαν το Derby della Lanterna – τη μονομαχία της πόλης μεταξύ της ομάδας της πρώτης κατηγορίας CFC Γένοβα και της ομάδας της δεύτερης κατηγορίας Sampdoria – στο πλαίσιο του δεύτερου γύρου του Coppa Italia την περασμένη Τετάρτη, οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να τα βγάλουν πέρα χωρίς υποστήριξη απέναντι στην πρωταθλήτρια ρεκόρ Juventus Τορίνο, με το παιχνίδι να διεξάγεται μπροστά σε άδειες κερκίδες

Μέσα στην απόκοσμη σιωπή του Stadio Luigi Ferraris, η Γιουβέντους άργησε να μπει στον ρυθμό της, αλλά όσο περνούσε το παιχνίδι, οι Μπιανκονέρι έπαιρναν όλο και περισσότερο τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη ευκαιρία έπεσε στον Koopmeiners, αλλά το σουτ του έφυγε ένα καλό μέτρο άουτ (18′). Παρά την αγωνιστική υπεροχή των φιλοξενούμενων, τα επιθετικά τους προβλήματα έγιναν από εκεί και πέρα ξεκάθαρα: πολύ λίγη κατοχή μπάλας οδήγησε σε ευκαιρίες για γκολ. Μόλις στο 35ο λεπτό τα πράγματα έγιναν και πάλι επικίνδυνα – ο Βλάχοβιτς έστειλε ένα ελεύθερο σουτ πάνω από την εστία (35′).

Η Τζένοα αναγκάστηκε να τρέμει μια φορά πριν από την ανάπαυλα, όταν ο Μποχίνεν απέκρουσε τη σέντρα του πρώην παίκτη της Στουτγκάρδης στην εστία του μετά από ωραία κούρσα του Γκονζάλεζ, αλλά ο Γκολίνι έσωσε για τους γηπεδούχους (45′). Μετά την ανάπαυλα, όμως, το σερί των φιλοξενούμενων χωρίς γκολ έλαβε οριστικά τέλος: Ο Βλάχοβιτς έδωσε προβάδισμα στη Γιουβέντους από το σημείο του πέναλτι μετά από χέρι του Ντε Βίντερ (48′).

Ο Φραντσίσκο Κονσεϊκάο σημειώνει το τελικό γκολ

Τα μάγια έσπασαν πλέον και επτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πανηγύριζαν ήδη ξανά: ο Koopmeiners βρήκε τον Vlahovic με εξαιρετική μπαλιά, την οποία ο Σέρβος δεν άφησε ανεκμετάλλευτη και έκανε το 2:0 (55′). Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει πλέον πολύ θάρρος και περίπου δέκα λεπτά αργότερα το οριζόντιο δοκάρι απέτρεψε το επόμενο γκολ: ο Koopmeiners δεν κατάφερε να σκοράρει από το αλουμίνιο μετά από δυνατή προεργασία του Francisco Conceicao (65′).

Η αντίσταση των γηπεδούχων είχε πλέον κάμψει, με την Τζένοα να βγάζει ελάχιστα πράγματα. Μόνο ο αναπληρωματικός Κάσα μπόρεσε να δοκιμάσει μία φορά τον Πέριν (81′). Στην αντίπερα όχθη, ο Βλάχοβιτς έχασε ακόμα και το 3:0 με κεφαλιά, πριν ένα αποκρούσιμο σουτ του Μποχίνεν αναγκάσει τον Πέριν να επέμβει (85′).

Επειδή και ο Pinamonti δεν μπόρεσε να νικήσει τον Perin λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας (89΄) και αντ’ αυτού ο Francisco Conceicao σκόραρε με χαμηλό σουτ, οι Bianconeri κατέγραψαν τελικά μια καθαρή εκτός έδρας νίκη με 3:0 στον πίνακα των σκόρερ. Η νίκη αυτή διατήρησε επίσης τη Γιουβέντους χωρίς να δεχθεί γκολ στο πρωτάθλημα. Η Τζένοα αντιμετωπίζει την Αταλάντα Μπέργκαμο το ερχόμενο Σάββατο (6 μ.μ.), ενώ η Γιουβέντους Τορίνο έχει να αντιμετωπίσει την RB Λειψία για το Champions League την Τετάρτη (9 μ.μ.)