Κυριακή, 7 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Βραζιλία μόνο δεύτερη - ο Βινίσιους Τζούνιορ και οι συνεργάτες του...

Η Βραζιλία μόνο δεύτερη – ο Βινίσιους Τζούνιορ και οι συνεργάτες του είναι έξαλλοι

Σε μια θερμή μονομαχία με την Κολομβία, η Βραζιλία έχασε την πρωτιά στον όμιλό της στο Κόπα Αμέρικα και αντιμετωπίζει έναν δύσκολο προημιτελικό – εν μέρει εξαιτίας του Βινίσιους Τζούνιορ.

Η εθνική ομάδα της Βραζιλίας θα έχει να πει μια κακή κουβέντα για τον Jesus Valenzuela από τη Βενεζουέλα για αρκετό καιρό ακόμα. Ο διαιτητής βρέθηκε στο επίκεντρο σε αρκετές περιπτώσεις όταν η Selecao έχασε τη νίκη στον όμιλο του Copa America με ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Κολομβία το βράδυ της Τετάρτης (CEST) και αναγκάστηκε να παραχωρήσει στους αντιπάλους της.

Ενώ η Κολομβία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Παναμά, η Βραζιλία θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Κυριακή (3:00 CEST) την Ουρουγουάη, η οποία κυριάρχησε στον Γ’ όμιλο με τρεις νίκες και 9:1 γκολ. Ακόμη πιο πικρό: ο Βινίσιους Τζούνιορ θα λείψει. Σε μια αναμενόμενη θερμή αναμέτρηση με τους Κολομβιανούς στη Σάντα Κλάρα της Καλιφόρνια, ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης δέχθηκε την πρώτη από τις πέντε κίτρινες κάρτες στο έβδομο λεπτό – τη δεύτερη στο τουρνουά.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ έμεινε άναυδος μετά από μαρκάρισμα – Ο Κόρδοβα έβαλε την ισοφάριση

Παρά ταύτα, η Βραζιλία είχε το πλεονέκτημα μετά τα πρώτα στάδια: αφού ο 32χρονος Τζέιμς απέτυχε να χτυπήσει το οριζόντιο δοκάρι με ένα υπέροχο ελεύθερο σουτ (8′), ο Ραφίνια βύθισε την προσπάθειά του στη γωνία της εστίας με όχι λιγότερη επιδεξιότητα. Ο τερματοφύλακας Καμίλο Βάργκας δεν μπόρεσε να αποτρέψει το χτύπημα – 1:0 (12).

Οι Κολομβιανοί, που πήγαν στο παιχνίδι με αήττητο σερί 25 αγώνων, δεν εντυπωσιάστηκαν από αυτό το γεγονός, όπως και από το γκολ του Davinson Sanchez που ακυρώθηκε ως οφσάιντ και συνέχισαν να κυριαρχούν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Και αυτό έληξε με αμφισβήτηση.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ έπεσε σε μονομαχία με τον Ντανιέλ Μουνιόθ στην περιοχή του πέναλτι, αλλά προς μεγάλη του φρίκη δεν καταλογίστηκε πέναλτι, ακόμη και μετά από έλεγχο του VAR. Προφανώς, ο διαιτητής Valenzuela και η ομάδα του ήταν της άποψης ότι ο Vinicius Junior είχε ήδη απογειωθεί λίγο πριν την ξεκάθαρη επαφή. Σε κάθε περίπτωση, ο Munoz δεν χτύπησε την μπάλα (43′). Ακόμα πιο πικρό: Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Μουνιόθ ισοφάρισε μετά από τέλεια προετοιμασία του πρώην επαγγελματία της Μπουντεσλίγκα Χον Κόρδοβα (45.+2).

Με το σφύριγμα της λήξης, ο Βαλενσουέλα αυξάνει για άλλη μια φορά την οργή της Βραζιλίας

Επειδή ο πρώην αναπληρωματικός της Φρανκφούρτης και της Βρέμης Ραφαέλ Μπορέ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Κολομβία στο δεύτερο ημίχρονο και ο Βάργκας απέκρουσε ένα μακρινό σουτ του τζόκερ Αντρέας Περέιρα λίγο πριν το τέλος, το 1-1 παρέμεινε, μετά το οποίο οι Βραζιλιάνοι περικύκλωσαν τον Βαλενσουέλα. Είχε προσθέσει στην οργή τους το γεγονός ότι δεν επέτρεψε την εκτέλεση κόρνερ δευτερόλεπτα μετά τη λήξη των καθυστερήσεων

Στον παράλληλο αγώνα, η Κόστα Ρίκα νίκησε με 2:1 την χωρίς βαθμό Παραγουάη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να θέσει σε κίνδυνο την πρόκριση της Βραζιλίας. Για να συμβεί αυτό, θα έπρεπε τα φαβορί να χάσουν και η Κόστα Ρίκα να πανηγυρίσει μια ηχηρή νίκη