Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Άλμπα πανηγυρίζει τη δύσκολη νίκη στην ανεβασμένη Τούμπινγκεν

Η Άλμπα πανηγυρίζει τη δύσκολη νίκη στην ανεβασμένη Τούμπινγκεν

Η Άλμπα Βερολίνου συνεχίζει την πορεία της στην Μπουντεσλίγκα. Το βράδυ της Δευτέρας, οι Βερολινέζοι κέρδισαν με 97-81 (49-49) την ανεβασμένη Tübingen

Οι

Βερολινέζοι ανέβηκαν έτσι στη δεύτερη θέση. Πρώτοι σκόρερ του Βερολίνου ήταν ο Justin Bean με 15 πόντους και οι Gabriele Procida, Yanni Wetzell και Khalifa Koumadje με 14 πόντους έκαστος.

Ο προπονητής Israel Gonzalez ξεκούρασε τον παγκόσμιο πρωταθλητή Johannes Thiemann και τον Matt Thomas. Από την άλλη πλευρά, ο σέντερ Wetzell πανηγύρισε την επιστροφή του μετά την αποκατάσταση του τραυματισμού του στον αστράγαλο. Από την αρχή, οι Βερολινέζοι δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν τους ζωηρούς και ευκίνητους γηπεδούχους. Στην αρχή, η Άλμπα βρισκόταν λίγο πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως φάνηκε να ανακάμπτει. Τα πράγματα έδειχναν να βελτιώνονται επιθετικά, αλλά η άμυνα παρέμενε αδύναμη. Ανοίγονταν εκπληκτικά μεγάλα κενά και οι αντίπαλοι σουτέρ βρίσκονταν πολύ συχνά μόνοι τους. Επιπλέον, η Τούμπινγκεν κατάφερε να πετύχει επτά σουτ τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά την αλλαγή, η Άλμπα αμύνθηκε πιο έντονα και ανέκτησε το προβάδισμα. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (69:59). Και οι γηπεδούχοι άρχισαν να κουράζονται όλο και περισσότερο. Οι Βερολινέζοι συνέχισαν να χάνουν πάρα πολλές μπάλες, αλλά τελικά βγήκαν μπροστά.

Walter Tigers Tübingen – Alba Berlin 81:97 (27:29,22:20,16:26,16:22)

Walter Tigers Tübingen πόντοι: Seric 21, Jackson 11, Boeheim 10, Darko-Kelly 8, Akobundu-Ehiogu 6, Helmanis 6, Keppeler 5, Lanmüller 5, Masters 5, Jönke 4
Άλμπα Βερολίνου: Μπιν 15, Κουμάντζε 14, Προτσίντα 14, Βέτζελ 14, Μπράουν 13, Ολίντε 8, Σνάιντερ 7, Σαμάρ 5, Μάτισεκ 4, Ντέλοου 3