Η Άλμπα καταρρέει αργά: Νάινερς εξασφαλίζουν τον πρώτο πόντο του αγώνα χάρη στην επιστροφή

Το τέταρτο δεκάλεπτο του Game 3 της ημιτελικής σειράς με την Κέμνιτς μοιάζει με πανωλεθρία για την Άλμπα Βερολίνου. Ένα προβάδισμα 17 πόντων σε κάποια φάση δεν ήταν αρκετό για τον σύλλογο της πρωτεύουσας να τσεπώσει τη νίκη. Αντιθέτως, οι Νάινερς εξασφάλισαν τον πρώτο τους πόντο στο ματς της σειράς best-of-five

Η Μπάγερν Μονάχου έχει ήδη επιβεβαιωθεί ως ο πρώτος φιναλίστ, αλλά τα πράγματα φαίνονται καλά και για τους Νίνερς Κέμνιτς. Οι Σάξονες απέχουν ακόμη μία νίκη από τη νίκη στην ημιτελική σειρά με την Άλμπα Βερολίνου. Την Κυριακή κέρδισαν 84:72 (37:29) τον σύλλογο της πρωτεύουσας και πλέον προηγούνται στη σειρά best of five με 2:1. Το τέταρτο παιχνίδι θα διεξαχθεί επίσης στο Κέμνιτς την Τρίτη (18:30).

Η Κέμνιτς, η οποία έχασε νωρίς τον σέντερ Κέβιν Γέμπο λόγω αποκλεισμού μετά από φάουλ, βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι λίγα λεπτά πριν το τέλος. Η Άλμπα έδειχνε να έχει το παιχνίδι πλήρως υπό τον έλεγχό της για μεγάλα διαστήματα και διατήρησε για μεγάλο χρονικό διάστημα διψήφια διαφορά, η οποία μάλιστα αυξήθηκε στους 17 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Παρά ταύτα, ακολούθησε μια μεγάλη κατάρρευση. Χάρη σε ένα σερί 11:0 στο τελευταίο δεκάλεπτο και την ισχυρή άμυνα, οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τελικά την Άλμπα. Η Κέμνιτς επιβλήθηκε του Βερολίνου με 31:11 στην τέταρτη περίοδο. Μόνο όταν το σκορ ήταν 67:65 στην τέταρτη περίοδο οι Νάινερς πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι και στη συνέχεια ξέφυγαν ακαταμάχητα

Πέντε παίκτες της Χέμνιτς με διψήφιο αριθμό πόντων

Οι καλύτεροι σκόρερ για τους γηπεδούχους, που στοχεύουν στην πρώτη τους παρουσία σε τελικό γερμανικού πρωταθλήματος, ήταν οι Kaza Kajami-Keane και Jeff Garrett με 15 πόντους ο καθένας. Οι Aher Uguak (13), Jonas Richter (11) και Wesley van Beck (10) σημείωσαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων.

Μόνο τρεις Βερολινέζοι κατάφεραν να κάνουν το ίδιο στην άλλη πλευρά. Ο Ματ Τόμας και ο Γιοχάνες Τίμαν ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Άλμπα με 13 πόντους έκαστος, ενώ ο Στέρλινγκ Μπράουν πρόσθεσε δέκα.

Niners Chemnitz – Άλμπα Βερολίνου 84:72 (14:26,15:11,24:24,31:11)
Βαθμοί για τους Νάινερς Τσέμνιτς: Γκάρετ 15, Καγιάμι-Κιν 15, Ούγκουακ 13, Ρίχτερ 11, Βαν Μπεκ 10, Κρούμπαλι 8, Λάνσντοουν 8, Λόκχαρτ 2, Γέμπο 2
Βαθμοί Άλμπα Βερολίνου: Θίμαν 13, Τόμας 13, Μπράουν 10, Σνάιντερ 9, Ντέλοου 7, Όλιντε 6, Μπιν 5, Κουμάντζε 4, Βέτζελ 4, Χέρμανσον 1