Site icon Sports of the Day

Επιτυχημένη ευρωπαϊκή επιστροφή: Το Braunschweig κερδίζει ξεκάθαρα

Η Basketball Löwen Braunschweig κέρδισε το πρώτο της παιχνίδι στο Κύπελλο Ευρώπης με 89:59 επί της ΑΕΚ Λάρνακας από την Κύπρο. Η ομάδα από την Κάτω Σαξονία πανηγυρίζει έτσι την επιστροφή της στην ευρωπαϊκή σκηνή μετά από σχεδόν 20 χρόνια

Πάντως, το παιχνίδι κάθε άλλο παρά ιδανικά ξεκίνησε για το Braunschweig. Τα «λιοντάρια» βρέθηκαν μάλιστα πίσω στο σκορ με 12:21 σε κάποια φάση της πρώτης περιόδου, κυρίως λόγω του κακού ποσοστού στις βολές (μόλις ένα καλάθι από τέσσερις προσπάθειες) και των προβλημάτων έξω από το καλάθι (1 στα 9). Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι από την Κύπρο σκόραραν αξιόπιστα από τη γραμμή των βολών (12 στις 13).

Ωστόσο, τα «λιοντάρια» επέστρεψαν στη δεύτερη περίοδο και εξασφάλισαν προβάδισμα 25:21 χάρη σε μια ανατροπή. Το σκορ ήταν τελικά 32:32 στο ημίχρονο και το παιχνίδι ήταν και πάλι εντελώς ανοιχτό.

Αποφάσεις στην τρίτη περίοδο

Τα Lions έδειξαν στη συνέχεια την πραγματική τους δύναμη στο τρίτο δεκάλεπτο και εντυπωσίασαν με εξαιρετικό ομαδικό μπάσκετ. Με 25 ασίστ και μόλις 9 λάθη, οι νεαροί Lions πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση. Έβαλαν τα θεμέλια για την ξεκάθαρη νίκη κερδίζοντας την τρίτη περίοδο με 29 πόντους και πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο με ένα άνετο προβάδισμα 61:47. Το αποτέλεσμα ήταν μια επιβλητική νίκη με 89:59 και συνεπώς η πρωτιά στον πίνακα του FIBA Europe Cup. Το σαφές προβάδισμα 30 πόντων υπογράμμισε την κυριαρχία της Braunschweig σε αυτό το παιχνίδι.

Παρά τη δυνατή εμφάνιση των Taveion Hollingsworth (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Jesse Hunt (17, 15 ριμπάουντ), οι οποίοι προσπάθησαν για μεγάλο χρονικό διάστημα να βάλουν τη σφραγίδα τους στο παιχνίδι, η ομάδα της Λάρνακας δεν μπόρεσε να τη σώσει από την καθαρή ήττα. Πρώτος σκόρερ για τα «λιοντάρια» ήταν ο Τρε Μίτσελ, επίσης με 24 πόντους (8 ριμπάουντ).