Τρίτη, 2 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕπιστρέφει το ντέρμπι της Βαρκελώνης: Η Εσπανιόλ εξασφαλίζει ξανά την άνοδο

Επιστρέφει το ντέρμπι της Βαρκελώνης: Η Εσπανιόλ εξασφαλίζει ξανά την άνοδο

Εσπανιόλ Η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για τη La Liga της σεζόν 2024/25. Το προβάδισμα της Ρεάλ Οβιέδο με 1-0 από το πρώτο ματς έγινε άχρηστο την Κυριακή χάρη σε ένα διπλό χτύπημα λίγο πριν την ανάπαυλα

Μετά από ένα χρόνο στη La Liga 2, η παραδοσιακή Εσπανιόλ Μπαρτσελόνα θα επιστρέψει στην κορυφαία κατηγορία την επόμενη σεζόν. Η φιναλίστ του Κυπέλλου UEFA του 1988 και του 2007 κέρδισε με 2-0 τη Ρεάλ Οβιέδο στο δεύτερο παιχνίδι των πλέι οφ ανόδου. Η Εσπανιόλ είχε χάσει το πρώτο παιχνίδι με 0:1.

Ένα διπλό χτύπημα του Χάβι Πουάδο λίγο πριν το ημίχρονο ανέτρεψε την ισοπαλία κατά 180 μοίρες. Αρχικά, ξέφυγε από τον αντίπαλό του Σέο μετά από κόρνερ και πλάσαρε με βολίδα (44′), ενώ στη συνέχεια, μετά από μακρινή μπαλιά του Καμπρέρα και πάσα του Πέρε Μίλα, έτρεξε και ολοκλήρωσε ένα γρήγορο μονοκόμματο σουτ (45.+2).

Δεν βοηθάει ούτε η αλλαγή του Σάντι Καζόρλα

Στο δεύτερο ημίχρονο, η τέταρτη ομάδα του πίνακα από την προηγούμενη σεζόν της δεύτερης κατηγορίας το έπαιξε σε μεγάλο βαθμό επιβλητικά. Ακόμη και η αλλαγή του γκριζομάλλη βετεράνου Σάντι Καζόρλα αντί του Οβιέδο (63ο) δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους – μόνο μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπόρχα Μπαστόν (90+3) από κοντά. Ο πρώην επιθετικός της Μπάρτσα Μάρτιν Μπράιτγουεϊτ ήταν το πιο χαρακτηριστικό όνομα στην Εσπανιόλ

CD Η Λεγανές και η Ρεάλ Βαγιαδολίδ ήταν οι δύο πρώτες ομάδες της La Liga 2 που ανέβηκαν απευθείας. Οι ακόλουθες τέσσερις ομάδες θα διεκδικήσουν έναν γύρο ημιτελικών και τελικών στην Ισπανία για την τρίτη θέση ανόδου. Η έκτη Οβιέδο είχε αποκλείσει την τρίτη Εϊμπάρ στον ημιτελικό