Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕπεισοδιακή ισοπαλία με τη Λίβερπουλ: Η Άστον Βίλα στο χείλος της πρόκρισης...

Επεισοδιακή ισοπαλία με τη Λίβερπουλ: Η Άστον Βίλα στο χείλος της πρόκρισης στο CL

Στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι του Γιούργκεν Κλοπ ως προπονητής της Λίβερπουλ, οι “κόκκινοι” άφησαν τη νίκη να ξεφύγει από τα χέρια τους στις καθυστερήσεις στην Άστον Βίλα. Οι Βίλανς βρίσκονται πλέον στα πρόθυρα της πρόκρισης στο Champions League

Με τρεις σερί ήττες στο ενεργητικό του -συμπεριλαμβανομένης της ήττας με 2-0 από τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του Conference League- ο προπονητής της Βίλα, Unai Emery, προχώρησε σε αλλαγή. Ο Τίλεμανς αντικατέστησε τον Κας (δεν ήταν στην αποστολή) σε ένα κρίσιμο ματς για την πρόκριση στο Champions League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει ήδη εξασφαλίσει μια θέση στην Πρέμιερ Λιγκ, αλλά δεν έχει καμία πιθανότητα να κατακτήσει τον τίτλο της Πρέμιερ Λιγκ. Ο προπονητής των “κόκκινων”, η αποχώρηση του οποίου έχει οριστικοποιηθεί εδώ και αρκετούς μήνες, έκανε επίσης μία αλλαγή μετά το 4-2 επί της Τότεναμ, φέρνοντας τον Γκόμεζ αντί του Ρόμπερτσον (δεν ήταν στην αποστολή).

Ο Μαρτίνεζ αστοχεί, ο Τίλεμανς ισοφαρίζει

Η ευφορία ήταν ήδη έκδηλη στο Villa Park πριν από τη σέντρα – αλλά μετριάστηκε μετά από μόλις 61 δευτερόλεπτα παιχνιδιού. Η φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα του Έλιοτ, που απομακρύνθηκε ελαφρά από τον Πάου, καταλήγει στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Βίλα, Μαρτίνεζ

Οι Βίλανς δεν έμειναν εντελώς αδιάφοροι από αυτό το άτυχο γκολ, αλλά από εκεί και πέρα μπήκαν όλο και καλύτερα στο παιχνίδι. Η ανάκαμψη των γηπεδούχων κορυφώθηκε μόλις λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Τίλεμανς ισοφάρισε με γκολ (12′).

Ο Γκάκπο δίνει προβάδισμα στους Κόκκινους στην ανάπαυλα

Η Άστον Βίλα είχε και τις καλύτερες ευκαιρίες μετά την ανάπαυλα, αλλά ήταν παραγωγική στις ευκαιρίες της. Τόσο ο Ντιέγκο Κάρλος (36′) όσο και ο Ντιαμπί (43′) αστόχησαν οικτρά για να ισοφαρίσουν, αφού ο Γκάκπο είχε βάλει μπροστά τους “κόκκινους” στο 23ο λεπτό μετά από ασίστ του Γκόμεζ.

Τα πράγματα δεν έγιναν λιγότερο ταραχώδη μετά την επανέναρξη – το αντίθετο μάλιστα. Για άλλη μια φορά, οι Reds ξεκίνησαν καλύτερα και χτύπησαν νωρίς, αυτή τη φορά στο πρόσωπο του Quansah, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier League με κεφαλιά από το εύστοχο ελεύθερο χτύπημα του Elliott (48′).

Ο Τζόκερ Ντουράν σκοράρει στις καθυστερήσεις

Ο βιντεοβοηθός ανέλαβε πρωταγωνιστικό ρόλο, αρνούμενος το γκολ του Γουάτκινς (52) και του Έλιοτ (59) για οφσάιντ. Η Βίλα έχασε και άλλες μεγάλες ευκαιρίες (Ντιαμπί, 67ο/Ζανιόλο, 69ο), με αποτέλεσμα οι “κόκκινοι” να προηγούνται με 3-1 βαθιά στην τελική φάση και σχεδόν όλα έδειχναν ότι θα κερδίσουν εκτός έδρας.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν υπολογίσει τους Βίλανς – και συγκεκριμένα τον αναπληρωματικό Ντουράν. Ο Κολομβιανός, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Ζανιόλο μόλις στο 79ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε αρχικά μια βαρυσήμαντη απώλεια κατοχής από τον Μακ Άλιστερ (85ο) και στη συνέχεια, μόλις τρία λεπτά αργότερα, πέτυχε ανορθόδοξα το τελικό γκολ με το αριστερό του γόνατο

Η Wolverhampton επισκέπτεται το Anfield Road στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του Jürgen Klopp ως προπονητής της Liverpool, έχοντας κρατήσει σκόπιμα χαμηλό προφίλ στη γραμμή του γηπέδου. Η Άστον Βίλα, η οποία θα έχει ήδη εξασφαλίσει μια θέση στην πρώτη κατηγορία αν η Τότεναμ χάσει από τη Μαν Σίτι (Τρίτη, 21:00), φιλοξενείται την ίδια ώρα από την Κρίσταλ Πάλας (και οι δύο στις 17:00).