Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕννέα: Τα Σπερς χάνουν την κορυφή με τη δραματική ήττα 4-1 από...

Εννέα: Τα Σπερς χάνουν την κορυφή με τη δραματική ήττα 4-1 από την Τσέλσι

Η Τότεναμ Χότσπερς δέχτηκε την πρώτη της ήττα στη σεζόν και έχασε την πρωτιά στον πίνακα από την πρωταθλήτρια και τρεμπλούχο Μάντσεστερ Σίτι. Στη μονομαχία της πόλης του Λονδίνου με την Τσέλσι FC, τα Σπερς χρειάστηκε να παίξουν σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο με διπλή διαφορά, αλλά παρόλα αυτά δημιούργησαν προβλήματα στους Μπλε για μεγάλα διαστήματα

Για τον προπονητή της Τσέλσι, Μαουρίτσιο Ποκετίνο, το παιχνίδι στα Σπερς την 11η αγωνιστική ήταν ιδιαίτερο, καθώς ήταν η πρώτη επίσκεψη του Αργεντινού στα παλιά του λημέρια μετά την απόλυσή του το 2019. Στα πέντε χρόνια που ήταν προπονητής της Τότεναμ, είχε φτάσει μέχρι τον τελικό του Champions League.

Από την πλευρά του αθλητισμού: Μετά την πρόσφατη νίκη με 2:1 επί της Μπλάκμπερν Ρόβερς στο Λιγκ Καπ, έκανε τρεις αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα. Οι Μπαντισίλε, Κουκουρέλα και Ουγκοτσούκουου πήραν αρχικά θέση στον πάγκο, με τους Τιάγκο Σίλβα, Κόλγουιλ και Καϊσέδο να ξεκινούν στη θέση τους. Ο Άνγκε Ποστέκογλου παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με τους γηπεδούχους μετά τη νίκη με 2-1 στην Κρίσταλ Πάλας, με εξαίρεση δύο αλλαγές. Μόνο οι Ουντόγκι και Τζόνσον ξεκίνησαν στη θέση των Ντέιβις και Ριτσάρλισον.

Κουλουσέφσκι με το προβάδισμα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν σβέλτα και έκαναν το καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι. Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε να αντιμετωπίσει τις γρήγορες πάσες των Σπερς στο ξεκίνημα. Η ομάδα του Άνγκε Ποστέκογλου προηγήθηκε μόλις μετά από έξι λεπτά: ο Κουλουσέφσκι ευτύχησε να αποκρούσει ασταμάτητα με την πλάτη ο Κόλγουιλ (6′). Η Τότεναμ συνέχισε να πατάει το πόδι της στο γκάζι και είχε το επόμενο δοκάρι με τον Πέδρο Πόρο (7′). Λίγα λεπτά αργότερα, όμως, ο Porro ήταν αυτός που έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους. Το λάθος του όμως έμεινε ατιμώρητο, καθώς ο Βικάριο απέκρουσε με εξαιρετική απόκρουση τον Τζάκσον στο τέρμα (11′). Τα Σπερς σκόραραν για δεύτερη φορά στο 13ο λεπτό, αλλά το γκολ του Σον ακυρώθηκε για οφσάιντ (13′).

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε ταραχώδες. Ο Στέρλινγκ υποτίθεται ότι ισοφάρισε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για χέρι (21′). Στην ίδια φάση, ο κεντρικός αμυντικός της Τότεναμ, Ρομέρο, ήταν τυχερός που το μαρκάρισμά του στον Κόλγουιλ έμεινε ατιμώρητο. Η Τσέλσι μπήκε τώρα καλύτερα στο παιχνίδι και είχε δύο σουτ από μακριά με τους Έντσο Φερνάντεζ (25) και Κόλγουιλ (26), αλλά ήταν ακίνδυνα. Δύο λεπτά αργότερα, η μπάλα ήταν και πάλι στα δίχτυα – και πάλι το γκολ δεν εμφανίστηκε στον πίνακα των σκόρερ, καθώς ο Τζάκσον βρισκόταν στην απαγορευμένη περιοχή όταν το σουτ του Caicedo αποκρούστηκε από τον Vicario.

Ο Ρομέρο βλέπει κόκκινη – ισοφαρίζει ο Πάλμερ

Αυτό το οφσάιντ δεν ήταν η μόνη εξέταση του VAR εδώ, καθώς ο Ρομέρο είχε πιάσει με όλη του τη δύναμη τον Έντσο Φερνάντεζ στον αστράγαλο, ενώ προσπαθούσε να απομακρύνει την μπάλα. Το αποτέλεσμα: κόκκινη για τον Αργεντινό και πέναλτι για τους Μπλε, το οποίο ο Πάλμερ αξιοποίησε για την ισοφάριση (35′). Όποιος πίστευε ότι το παιχνίδι θα γινόταν λιγότερο ταραχώδες μετά από αυτό, έκανε μεγάλο λάθος. Η Τσέλσι πέτυχε το επόμενο γκολ λίγο αργότερα, αλλά ο Στέρλινγκ ακυρώθηκε και πάλι ως οφσάιντ (38′). Εκτός από την κόκκινη κάρτα, τα Σπερς είχαν να αντιμετωπίσουν και προσωπικές αναποδιές πριν από την ανάπαυλα. Τόσο ο Μάντισον όσο και ο φαν ντεν Βεν τραυματίστηκαν και έπρεπε να αποχωρήσουν.

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν δώδεκα (!) λεπτά καθυστερήσεων, κατά τη διάρκεια των οποίων η Τσέλσι πίεσε για το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να το πάρει. Το VAR επιστρατεύτηκε για να βοηθήσει σχεδόν στην τελευταία σκηνή, λόγω μιας ακόμα πιθανής κόκκινης κάρτας, αλλά η αγκωνιά του Τζέιμς έμεινε ατιμώρητη.

Αποβάλλεται επίσης ο Ντόντογκι

Μετά την ανάπαυλα, η Τσέλσι εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και είχε ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο γκολ με τους Πάλμερ (47) και Στέρλινγκ (51, 53). Μια επίθεση των γηπεδούχων ήταν η καταστροφή τους λίγο αργότερα, καθώς η αντεπίθεση της Τσέλσι κατέληξε σε φάουλ του Ουντόγκι (55). Είχε ήδη προειδοποιηθεί με κίτρινη κάρτα, αυτό ήταν το τέλος του, αφήνοντας τα Σπερς με εννέα παίκτες. Ο Χόιμπεργκ απέκρουσε πάνω στη γραμμή το πέναλτι που προέκυψε από τον Τζάκσον. Παρά το γεγονός ότι έμειναν δύο φορές με παίκτη λιγότερο, οι Σπερς υιοθέτησαν μια αξιοσημείωτη προσέγγιση, καθώς περίμεναν με την τελευταία τους γραμμή στη μεσαία γραμμή σχεδόν σε κάθε ενέργεια και πήραν ακραία ρίσκα παίζοντας για οφσάιντ.

Ο Τζάκσον λυτρώνει τους Μπλε

Η Τσέλσι αρχικά δυσκολεύτηκε να εκμεταλλευτεί τη διπλή της υπεροχή και δυσκολεύτηκε να παίξει τους γηπεδούχους σε θέση οφσάιντ. Κατά διαστήματα πιάνονταν σε θέση οφσάιντ, ενώ ο Βικάριο κατά καιρούς αναχαίτιζε μπάλες πολύ έξω από την περιοχή του. Στο 75ο λεπτό, όμως, ήρθε η ώρα και η Τότεναμ λύγισε: ο Τζάκσον χρειάστηκε μόνο να σπρώξει πάνω από τη γραμμή μια διαγώνια πάσα του Στέρλινγκ.

Το τέλος; Καθόλου! Η Τότεναμ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Ντιέ ήταν σε θέση οφσάιντ στο απευθείας σουτ που επιχείρησε (78′). Ο Μπεντανκούρ (78) και ο Σον (90+3), ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Σάντσες από τα 15 μέτρα μετά από μια δυνατή ατομική κούρσα και έξυπνο τελείωμα, είχαν επίσης καλές ευκαιρίες για να κάνουν το 2-2. Το αυξημένο ρίσκο των γηπεδούχων εκδικήθηκε άλλες δύο φορές προς το τέλος – και το παιχνίδι τελείωσε: Ο Τζάκσον σκόραρε με τον ίδιο τρόπο όπως και στο προηγούμενο γκολ του για το 3:1 (90.+4). Και με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, ολοκλήρωσε το τρεμπλ του, αφού έπεσε πάνω στον Βικάριο, τον γύρισε και έστειλε την μπάλα στα άδεια δίχτυα (90.+7).

Η Τότεναμ υπέστη την πρώτη της ήττα στη σεζόν, παρά την παραπάνω από αξιοπρεπή της εμφάνιση, και παρέδωσε την πρωτιά στον πίνακα στη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία την είχε ήδη προσπεράσει με το 6-1 επί της Μπόρνμουθ το Σάββατο. Η Τσέλσι ανέβηκε στη 10η θέση με 15 βαθμούς, αλλά εξακολουθεί να υστερεί κατά πολύ από τις δικές της προσδοκίες