Εκκωφαντική νίκη και ρεκόρ τερμάτων: Μούκοκο και Νις καίγονται πριν από την ανάπαυλα

Με επιτυχία στέφθηκε η πρόβα τζενεράλε της

Nice για την έναρξη της ευρωπαϊκής περιοδείας. Η ομάδα από την Κυανή Ακτή πανηγύρισε μια εκκωφαντική νίκη απέναντι στη Σεντ Ετιέν. Σε αυτό έπαιξε το ρόλο του και ο Youssoufa Moukoko

Ο επιθετικός, ο οποίος είναι δανεικός στη Νις από την Μπορούσια Ντόρτμουντ, έκανε την πρώτη του εμφάνιση στην αρχική ενδεκάδα το βράδυ της Παρασκευής και σημείωσε ένα διπλό σε 62 λεπτά συμμετοχής. Ο Moukoko σκόραρε στο 26ο και 39ο λεπτό – το δεύτερο γκολ του διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου σε 6:0.

Ο διεθνής επιθετικός της DFB U-21 πρόσθεσε επίσης ένα ακόμη γκολ στα 120α γενέθλια του συλλόγου, γεγονός που σημαίνει ότι η πρώτη του εμφάνιση στο αρχικό σχήμα του προπονητή Franck Haise μπορεί να χαρακτηριστεί ως απόλυτα επιτυχημένη. Η επιστροφή της Ligue 1, Σεντ Ετιέν, ήταν συντριπτική από κάθε άποψη εκείνο το βράδυ – για πρώτη φορά από το 2000, μια ομάδα στην πρώτη κατηγορία της Γαλλίας δέχθηκε ή πέτυχε μισή ντουζίνα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

«Αυτός ο εορτασμός της 120ης επετείου θα μείνει για καιρό στη μνήμη, συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου, επειδή παιχνίδια με τέτοια αποτελέσματα δεν συμβαίνουν συχνά, αν συμβαίνουν καθόλου», δήλωσε ο Χάις, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του. Η άμυνα, με επικεφαλής τον 40χρονο πλέον πρώην παίκτη της Μπουντεσλίγκα Ντάντε, ήταν σχεδόν χωρίς δουλειά

Ηταν η δεύτερη νίκη της Νις στο πέμπτο παιχνίδι της σεζόν και η ομάδα θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στο Europa League απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ την Τετάρτη. Στη συνέχεια, μέχρι το τέλος Ιανουαρίου θα αντιμετωπίσει τις Λάτσιο Ρόμα, Φερεντσβάρος Βουδαπέστης, Τβέντε Ενσέντε, Γλασκώβη Ρέιντζερς, Ουνιόν Σεν Ζιλιέ, Έλφσμποργκ Μπόρας και Μπόντο/Γκλιμτ.