Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔυνατό πρώτο ημίχρονο: Η Μπάγερν δεν αφήνει περιθώρια στη Βούρτσμπουργκ

Δυνατό πρώτο ημίχρονο: Η Μπάγερν δεν αφήνει περιθώρια στη Βούρτσμπουργκ

Στον πρώτο γύρο απέναντι στη Λούντβιγκσμπουργκ, η Μπάγερν έχασε το πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι. Η ομάδα του Μονάχου τα πήγε καλύτερα τώρα, κερδίζοντας τη Βούρτσμπουργκ χωρίς να απειληθεί ποτέ

Η ομάδα μπάσκετ της Μπάγερν Μονάχου κέρδισε στον πρώτο της ημιτελικό των play-offs την Würzburg Baskets με καθαρή διαφορά. Η καλύτερη ομάδα του βασικού γύρου επικράτησε με 91:76 (49:27) την Τετάρτη και δεν έμεινε ούτε μία φορά πίσω στο σκορ. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς best of five θα διεξαχθεί επίσης στο Μόναχο την Παρασκευή. Η πρώτη ομάδα που θα σημειώσει τρεις νίκες θα προκριθεί στην τελική σειρά της BBL.

Η Βίρτσμπουργκ δυσκολεύτηκε απέναντι στην άμυνα του Μονάχου και ευστόχησε μόνο σε ένα από τα πρώτα έντεκα σουτ εντός πεδιάς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μπάγερν να ξεφύγει με διψήφια διαφορά μετά από μόλις επτά λεπτά (15:5) και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν επανειλημμένα το πλεονέκτημα μεγέθους τους. Το Μόναχο έλεγξε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως χάρη στους Κάρσεν Έντουαρντς (15 πόντοι) και Σερζ Ιμπάκα (18 πόντοι), και προηγήθηκε με 49:27 στην ανάπαυλα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξαν στα ίσα με το φαβορί και μείωσαν τη διαφορά μέχρι και στους έντεκα πόντους στο τελευταίο διάστημα. Ωστόσο, η Βούρτσμπουργκ είχε τελικά πολύ λίγα για να αντιμετωπίσει την ποιότητα και την ποσότητα της Μπάγερν. Εκτός από τον ηγέτη της Ότις Λίβινγκστον, ο οποίος είχε αναδειχθεί πολυτιμότερος παίκτης του βασικού γύρου, έπρεπε να στερηθεί και τον Γιούλιους Μπόμερ. Αυτό το σύντομο ροτέισον έγινε αισθητό

Μπάγερν Μονάχου – Βούρτσμπουργκ Μπάσκετ 91:76 (49:27)

Ibaka (18 πόντοι), Edwards (15), Giffey (12), Bolmaro (11), Lucic (10)
Καλύτεροι σκόρερ για τη Βούρτσμπουργκ: Ουγκράι (18), Πέρι (17), Ουάσινγκτον (13), Ουέλπ (10)