Site icon Sports of the Day

Δυνατό ντεμπούτο από τον Τόμπσον: Οι Μάβερικς με νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στο Σαν Αντόνιο

Οι Ντάλας Μάβερικς κέρδισαν το πρώτο παιχνίδι της σεζόν κόντρα στους Σαν Αντόνιο Σπερς. Οι περσινοί φιναλίστ επικράτησαν με 120:109 του Βίκτορ Γουεμπανιάμα και των συνεργατών του στη μονομαχία του Τέξας. Ο Κλέι Τόμπσον έκανε καλό ντεμπούτο

Ο sharpshooter πέτυχε 22 πόντους (7/13 FG) στο ντεμπούτο του με το Ντάλας και επίσης έβαλε έξι από τα δέκα τρίποντά του. Ως ομάδα, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε 19 σουτ από μακριά, με τα 13 (από τα 21) να περνούν μέσα από το καλάθι μετά την ανάπαυλα, καθώς οι Mavs τελικά ξέφυγαν. Οι Σπερς εξακολουθούσαν να βρίσκονται λίγο μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο (49:47).

Στη συνέχεια, η επίθεση του Ντάλας ήταν ασταμάτητη και μαζί με τον Τόμπσον και ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν «φωτιά», τελειώνοντας το ματς με 28 πόντους (9/25), δέκα ριμπάουντ και οκτώ ασίστ μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο. Ο Κάιρι Ίρβινγκ (15, 6/17) εξακολουθούσε να ψάχνει τον ρυθμό του, ενώ ο Ντέρεκ Λάιβλινγκ ΙΙ (15, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ) έκανε νταμπλ νταμπλ ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Μάξι Κλέμπερ έπαιξε 15 λεπτά και σημείωσε τρεις πόντους (1/3), τέσσερα ριμπάουντ και ένα δυνατό μπλοκ.

Οι Mavs πέτυχαν 40 πόντους στην τρίτη περίοδο και μετά από μια no-look πάσα του Doncic για τον P.J. Washington (11), το προβάδισμα έγινε ξαφνικά 14 πόντους. Οι Spurs επέστρεψαν στους τρεις πόντους, αλλά στην αρχή της τελευταίας περιόδου οι Mavs πέτυχαν πέντε συνεχόμενα τρίποντα (3x Doncic, 2x Thompson) και έκαναν ένα σερί 15:2 σε μόλις τρία λεπτά.

NBA: Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα εξακολουθεί να ψάχνει τη φόρμα του

Ο Victor Wembanyama δεν έκανε καλό παιχνίδι για τους Spurs. Ο εν ενεργεία Rookie της χρονιάς πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε εννέα ριμπάουντ, αλλά έχασε και τέσσερα σουτ και ευστόχησε μόλις σε πέντε από τις 18 προσπάθειές του (1/8 τρίποντα). Ο νεοαποκτηθείς Κρις Πολ (3, 1/6, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ) επίσης δεν ήταν ακόμα η ώθηση που ήλπιζαν οι Σπερς, ενώ οι Τζέρεμι Σόχαν και Τζούλιαν Σαμπανί ήταν οι κορυφαίοι των Σπερς με 18 πόντους έκαστος.

Οι Σπερς έχουν πλέον πέντε συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια στο πρόγραμμα, αρχής γενομένης από το Χιούστον στο «Άλαμο Ρίβερ» το βράδυ της Κυριακής. Την ίδια ημέρα, οι Μαβς φιλοξενούν τους Φοίνιξ Σανς, οι οποίοι εξασφάλισαν μια δύσκολη νίκη στην παράταση επί των Λος Άντζελες Κλίπερς την προηγούμενη ημέρα.