Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔιπλό σε τέσσερα λεπτά: Μέσι είναι πίσω

Διπλό σε τέσσερα λεπτά: Μέσι είναι πίσω

Η πολυαναμενόμενη επιστροφή του Λιονέλ Μέσι ολοκληρώθηκε με τρία θαυμαστικά από τον Αργεντινό. Η Ίντερ Μαϊάμι νίκησε 3:1 τη Φιλαδέλφεια Γιούνιον

Ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής πραγματοποίησε δυνατή εμφάνιση στην επιστροφή του για την Ίντερ Μαϊάμι. Ο παγκόσμιος ποδοσφαιριστής πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά στη νίκη με 3-1 επί της Φιλαδέλφεια και έστησε το τρίτο με τον Λουίς Σουάρες.

Ο Μέσι είχε μείνει πρόσφατα εκτός αγωνιστικών χώρων για δύο μήνες με τραυματισμό στον αστράγαλο, με αποτέλεσμα να χάσει τους αγώνες της Αργεντινής για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Διπλό πακέτο και γύρισε το παιχνίδι

Ο 37χρονος επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στη Φιλαδέλφεια και έδειξε και πάλι την κλάση του. Αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Μίκαελ Ούρε (2), ο Μέσι ισοφάρισε στο 26ο λεπτό και λίγο αργότερα τους έδωσε το προβάδισμα (30). Ο Μέσι ήταν στον αγωνιστικό χώρο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έστησε τον Σουάρες για το τελικό γκολ στις καθυστερήσεις (90ο/+8ο).

«Είμαι λίγο κουρασμένος», δήλωσε ο Μέσι μετά το παιχνίδι. «Η ζέστη και η υγρασία στο Μαϊάμι δεν βοηθούν, αλλά ήθελα πολύ να επιστρέψω, έχω πολύ καιρό να βρεθώ στο γήπεδο». Ο Μέσι έχει 14 γκολ μετά από 13 εμφανίσεις φέτος

Πρώτη εμφάνιση από την 1η Ιουνίου

Ο Μέσι τραυματίστηκε στον τελικό του Κόπα Αμέρικα στις 14 Ιουλίου, όταν η Αργεντινή νίκησε την Κολομβία και κατέκτησε τον τίτλο. Ο Νοτιοαμερικανός έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι στο MLS από την 1η Ιουνίου κόντρα στη Φιλαδέλφεια.

Η νίκη μπροστά σε 19.000 φιλάθλους στην έδρα του Chase Stadium διεύρυνε το προβάδισμα του Μαϊάμι στην Ανατολική Περιφέρεια στους δέκα βαθμούς, με την FC Cincinnati να βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Με έξι παιχνίδια να απομένουν στον κύριο γύρο, η Ίντερ έχει ήδη προκριθεί στα πλέι οφ.

Ο Γερμανός συμπαίκτης του Μέσι, Julian Gressel, ήταν στην αρχική ενδεκάδα για το Μαϊάμι, ενώ ο συμπατριώτης του Kai Wagner αγωνίστηκε για τη Φιλαδέλφεια.