Σάββατο, 6 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorized"Δεν ήταν και το πιο έξυπνο πράγμα": Ντόντσιτς απολογείται για το έκτο...

“Δεν ήταν και το πιο έξυπνο πράγμα”: Ντόντσιτς απολογείται για το έκτο φάουλ εναντίον της Βοστώνης

Στο μηδέν τείνουν οι πιθανότητες των Ντάλας Μάβερικς να κατακτήσουν το πρωτάθλημα μετά την ήττα τους με 99:106 από τους Μπόστον Σέλτικς στο Game 3. Την ευθύνη για την ήττα ανέλαβε και ο Λούκα Ντόντσιτς, παραδεχόμενος ότι δεν είχε την πολυτέλεια να κάνει έξι φάουλ στους τελικούς

Μετά από λίγα λεπτά στην τέταρτη περίοδο, οι Mavs έδειχναν να είναι κλινικά νεκροί μπροστά στο κοινό τους, με τη διαφορά από τους Κέλτες να αυξάνεται στους 21 πόντους. Μια φρενήρης επιστροφή έκανε τα πράγματα και πάλι τεταμένα, αλλά το Ντάλας έπρεπε να τα βγάλει πέρα χωρίς τον Λούκα Ντόντσιτς στα τελευταία λεπτά.

Ο Σλοβένος πήρε το έκτο του φάουλ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, όταν προσπάθησε να κάνει επιθετικό φάουλ στον Jaylen Brown. Μόλις είχε παραδεχτεί το πέμπτο φάουλ και αποβλήθηκε για το έκτο. “Δεν ήταν το πιο έξυπνο πράγμα που θα μπορούσα να κάνω, ειδικά σε αυτή την κατάσταση”, παραδέχτηκε ο Ντόντσιτς σε συνέντευξή του στο ESPN την επομένη του Game 3.

“Αυτό ήταν το λάθος μου, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό – όχι στους τελικούς του ΝΒΑ”, συνέχισε ο Ντόντσιτς. “Ίσως στην κανονική περίοδο να είναι διαφορετικά, αλλά στους τελικούς του ΝΒΑ πραγματικά δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.”

Doncic honest: “I have to stop doing that “

Είχε ήδη διαμαρτυρηθεί συχνά στους διαιτητές για τα σφυρίγματά τους ή τα μη σφυρίγματά τους. Είναι διαβόητος γι’ αυτό σε όλο το πρωτάθλημα εδώ και χρόνια. Τα παράπονα στους διαιτητές οδήγησαν στο να μην επιστρέψει εγκαίρως στην άμυνα αρκετές φορές στο Game 3 και να χαρίσει στη Βοστώνη εύκολους πόντους.

“Πρέπει να σταματήσω να το κάνω αυτό”, δήλωσε ο Ντόντσιτς. “Θέλω πραγματικά να κερδίζω. Μερικές φορές δεν το δείχνω με τον σωστό τρόπο. Αλλά στο τέλος της ημέρας, όλα έχουν να κάνουν με το να θέλεις να νικήσεις. Αλλά πρέπει να τα πάω καλύτερα”.

Ανεξάρτητα από τις συζητήσεις με τους διαιτητές και τα έξι φάουλ του, ο Ντόντσιτς δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση στο Game 3. Αν και πέτυχε 27 πόντους, έβαλε μόλις έντεκα από τις 27 προσπάθειες που επιχείρησε εντός πεδιάς (1/7 τρίποντα). Είναι επίσης αλήθεια ότι ο σταρ των Μαβς παίζει εδώ και αρκετό καιρό με μια ασθένεια. Πρόσφατα του έγινε ένεση με παυσίπονα για ένα θλάση στα πλευρά. Σύμφωνα με τον Ντόντσιτς, αυτό θα συμβεί “πιθανότατα” και πριν από το Game 4 το βράδυ του Σαββάτου (2.30 π.μ. ώρα Γερμανίας).

Ο Ντόντσιτς και η αναζήτηση της διασκέδασης

Το Ντάλας θα προσπαθήσει στη συνέχεια να κάνει κάτι που καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει ποτέ στη μακρά ιστορία του ΝΒΑ: να ανατρέψει το εις βάρος του 3-0 σε μια σειρά best-of seven. Ο Ντόντσιτς απέχει πολύ από το να εγκαταλείψει τις ελπίδες του και έκανε μια σύγκριση με την κανονική περίοδο, όταν οι Μαβς κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση μετά το All-Star Break και μια πτώση.

“Ξέρω ότι αυτή ήταν η κανονική περίοδος. Αλλά τότε ήταν που βρήκαμε ο ένας τον άλλον. Η χημεία μας από τότε ήταν εξαιρετική”, εξήγησε ο Ντόντσιτς. “Πρέπει να πιστέψουμε σε αυτό. Ξέρω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε”. Και πώς; “Να διασκεδάσουμε παίζοντας ξανά. Συζητήσαμε για το πώς επιστρέψαμε από ένα μειονέκτημα 21 πόντων. Διασκεδάσαμε. Αμυνθήκαμε. Τρέξαμε. Κάναμε το παιχνίδι γρήγορο και απλά βάλαμε καλά σουτ”. Το Ντάλας θα χρειαστεί το ίδιο και στο Game 4.