Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΓερμανική μονομαχία στο MLS: Ο Βάγκνερ διατηρεί το πάνω χέρι έναντι του...

Γερμανική μονομαχία στο MLS: Ο Βάγκνερ διατηρεί το πάνω χέρι έναντι του Μουκτάρ

Η

Philadelphia Union με ηγέτη τον Κάι Βάγκνερ κερδίζει με 3-0 τη Nashville SC και τον Hany Mukhtar. Νίκες πανηγύρισαν και οι κορυφαίες ομάδες από Ανατολή και Δύση

Το βράδυ της Κυριακής, υπήρξε μια γερμανική μονομαχία στο MLS. Ο χαμογελαστός νικητής ήταν ο πρώην αριστερός μπακ της Σάλκε Βάγκνερ από τη Φιλαδέλφεια Γιούνιον. Μετά από μόλις 10 λεπτά, ο γεννημένος στη Σουάβια παίκτης κατάφερε να πανηγυρίσει για πρώτη φορά μπροστά από τον γεννημένο στο Βερολίνο Μουχτάρ με τη φανέλα της Nashville SC. Μετά από πάσα σε τετ-α-τετ, ο συμπαίκτης του Γκάζνταγκ βρέθηκε ελεύθερος μπροστά από την εστία και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία με μια ευαίσθητη λόμπα. Ο επιθετικός ήταν αυτός που αύξησε το προβάδισμα λίγο πριν την ανάπαυλα. Μετά από άουτ πάσα του Ούρε, ο Ούγγρος βρέθηκε και πάλι ελεύθερος και με δυνατό τελείωμα έκανε το 2:0 στην ανάπαυλα (38′).

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σχεδόν καθόλου σημάδια, αλλά αυτό έμελλε να αλλάξει μετά την επανέναρξη – χάρη κυρίως στον 29χρονο Γερμανό. Πρώτα ο Μουχτάρ έχασε την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα με κεφαλιά από τα πέντε μέτρα (50′), στη συνέχεια η κεφαλιά του Κάλμαν από κόρνερ δεν βρήκε το οριζόντιο δοκάρι (67′). Στην αντίπερα όχθη, ο Μπουένο έχασε την απόφαση ένα λεπτό μετά την είσοδό του ως αλλαγή (76′), πριν ο Μπουνμπερί κάνει σπουδαία απόκρουση του τερματοφύλακα μετά από τετ-α-τετ με τον τρεις φορές διεθνή με την U-21 της Γερμανίας (85′).

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 89ο λεπτό για να γλιστρήσει ο Κάλμαν μέσα στην περιοχή του πέναλτι και να δώσει μεγάλη ευκαιρία στον Γκάζνταγκ να κάνει το τρίποντο. Ο 28χρονος τον ευχαρίστησε θερμά και σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 3:0. Η Φιλαδέλφεια εξασφάλισε έτσι σημαντικούς βαθμούς στη μάχη για τα πλέι οφ της Ανατολικής Περιφέρειας. Με τη νίκη αυτή, η Φιλαδέλφεια προσπέρασε τη Νάσβιλ στον πίνακα και ανέβηκε στη 10η θέση -ένα βαθμό μακριά από τα πλέι οφ- χάρη στους βαθμούς 25 έως 27. Η Νάσβιλ απέχει δύο βαθμούς από τη δωδέκατη θέση

Η Ιντερ Μαϊάμι διευρύνει το προβάδισμα χωρίς τον Μέσι

Inter Το Μαϊάμι παραμένει στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας. Η ομάδα από τη Φλόριντα κέρδισε χωρίς τον Μέσι, ο οποίος βρίσκεται ακόμα σε διακοπές μετά το Κόπα Άφρικα, την Chicago Fire, από την οποία έλειπε και το μεγαλύτερο αστέρι της – ο Σακίρι δεν έμεινε στην ομάδα του μετά το EURO. Ο Ρόχας έδωσε από νωρίς τον τόνο στην εντός έδρας νίκη με 2:1 (6ο). Μετά από μια σύντομη στιγμή σοκ, όταν ο πρώην παίκτης της Κολωνίας και του Κιέλου Τσίχος ισοφάρισε (73′), ήταν ο Ζόρντι Άλμπα που πέτυχε το τέταρτο φετινό του γκολ και διεύρυνε το προβάδισμά της στους πέντε βαθμούς, χάρη στο στραβοπάτημα της ουραγού Σινσινάτι (1-3 στους New York Red Bulls)

Η

Enger, από την άλλη πλευρά, βρίσκεται στη Δυτική Περιφέρεια. Οι πιθανοί νέοι εργοδότες του Μάρκο Ρέους, οι LA Galaxy, συνεχίζουν να οδηγούν τον πίνακα μετά την εργασιακή νίκη με 3:2 επί των Portland Timbers. Από κοντά ακολουθούν οι αντίπαλοι της πόλης LA FC. Μετά από ένα αήττητο σερί 13 αγώνων, η ομάδα από την Πόλη των Αγγέλων κέρδισε ξανά μετά από δύο παιχνίδια χωρίς νίκη. Μετά τη νίκη με 3-0 επί των Seattle Sounders, απέχει δύο βαθμούς από την πρώτη θέση – αλλά η FC έχει ακόμα δύο παιχνίδια για να καλύψει τη διαφορά