Βοήθεια και γκολ: Η Ρεάλ πανηγυρίζει χάρη στον τζόκερ Βινίσιους Τζούνιορ

Η Ρεάλ βρέθηκε να χάνει με 1-0 στην έδρα της Εσπανιόλ Μπαρτσελόνα μετά από αυτογκόλ. Τότε όμως ο Κάρλο Αντσελότι έβαλε τον Βινίσιους Τζούνιορ για να γυρίσει το παιχνίδι. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν τη νίκη με 4:1.

Εξαιτίας του γεμάτου αγωνιστικού προγράμματος, ο προπονητής της Ρεάλ Αντσελότι έκανε τέσσερις αλλαγές μετά την ήττα με 3-1 από τη Στουτγάρδη: Οι Militao, Fran Garcia, Modric και Arda Güler ξεκίνησαν στη θέση των Rüdiger, Mendy, Vazquez και Vinicius Junior.

Οι ρόλοι ήταν ξεκάθαροι, φυσικά, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να πηγαίνει στο παιχνίδι ως μεγάλο φαβορί. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλύτεροι και στο πρώτο ημίχρονο και είχαν πολλή μπάλα, αλλά οι «μπλάνκος» δεν είχαν ακρίβεια στα τελειώματά τους.

Οι δύο καλύτερες ευκαιρίες έπεσαν στον Mbappé, ο οποίος απέτυχε να νικήσει τον Garcia από οξεία γωνία (11′) και η άλλη από 16 μέτρα (21′). Η Εσπανιόλ είχε ελάχιστα να προσφέρει μπροστά, αλλά αμύνθηκε με απόλυτη προσήλωση για να κρατήσει το 0-0 στην ανάπαυλα

Απάντηση της Ρεάλ στο αυτογκόλ του Κουρτουά

Μετά την ανάπαυλα, το αουτσάιντερ έγινε πιο τολμηρό, με το μακρινό σουτ του Ρομέρο να φεύγει λίγο πάνω από τα δεξιά (48′). Οι φιλοξενούμενοι κατάλαβαν πλέον ότι κάτι υπήρχε – και ξαφνικά πήραν και το προβάδισμα: ο Jofre έπιασε μια μακρινή μπαλιά, τη σέντρα του οποίου από τη γραμμή της βάσης έπιασε δυστυχώς ο Courtois με το αριστερό του τακούνι με κεφαλιά στην εστία του (54′). Η απάντηση των «ασπρόμαυρων» ήταν πρώτης τάξεως, καθώς ο Καρβαχάλ ισοφάρισε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα. Πριν από αυτό, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Γκαρσία, είχε αφήσει να περάσει μια σέντρα του Μπέλινγκχαμ μέσα από το

Vinicius Junior με ασίστ και γκολ

Φυσικά, οι «ασπρόμαυροι» ήθελαν τώρα περισσότερα και η απώλεια ενός βαθμού από την Εσπανιόλ δεν ήταν προφανώς στα σχέδια. Και η Ρεάλ γύρισε το παιχνίδι – χάρη σε μεγάλο βαθμό στον αναπληρωματικό Vinicius Junior. Ο Βραζιλιάνος έβγαλε αρχικά μια υπέροχη σέντρα με την εξωτερική πλευρά του ποδιού του στον Ροντρίγκο, ο οποίος τελείωσε για το 2:1 (75′). Τρία λεπτά αργότερα, ο Vinicius Junior στάλθηκε στο δρόμο από τον Mbappé και σκόραρε με ένα παγωμένο τελείωμα από τα δεξιά για το 3:1 (78′).

Αυτό, φυσικά, έκρινε το παιχνίδι, και ο Mbappé μάλιστα έκανε το 4:1 με πέναλτι μετά από φάουλ στον Endrick (90′). Η Ρεάλ λοιπόν έκανε τα μαθήματά της και σημείωσε την τέταρτη σερί αγωνιστική της νίκη. Οι «ασπρόμαυροι» συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα την Τρίτη (21:00) με εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Ντεπορτίβο Αλαβές.