Βαρύ πλήγμα για τον Φαρκ: Η Λιντς έμεινε εκτός Λιγκ Καπ

Η Λιντς Γιουνάιτεντ ξεκινάει άσχημα την αγωνιστική περίοδο 2024/25. Μετά την ηχηρή ήττα με 3-0 στο League Cup από την αντίπαλο της Middlesbrough, η πίεση στον προπονητή Daniel Farke ήδη αυξάνεται

Η προσμονή των οπαδών της Λιντς Γιουνάιτεντ για τη νέα σεζόν ήταν μεγάλη. Η άφιξη της Red Bull τροφοδότησε επίσης τις ελπίδες του συλλόγου που έχασε οριακά την άνοδο στην Premier League την περασμένη σεζόν. Από το βράδυ της Τετάρτης, ωστόσο, δεν έχει μείνει και πολύ από την ευφορία.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η Λιντς είχε εξασφαλίσει μια τελικά τυχερή ισοπαλία 3-3 εντός έδρας με την Portsmouth FC. Στον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ, οι «λευκοί» στη συνέχεια γνώρισαν την ήττα από την αντίπαλο της Μίντλεσμπρο στην κατηγορία – επίσης μπροστά στο κοινό τους.

Οι γηπεδούχοι, που ξεκίνησαν με τον πρώην Γκλάντμπαχ Βούμπερ, τον πρώην Λειψίας Αμπαντού και τον πρώην Ένωσης Ααρόνσον, δεν ανέπτυξαν καμία διείσδυση μπροστά από την εστία.

Η Μπόρο άργησε επίσης να σκοράρει, προτού ο Ντάικστελ, από όλους τους ανθρώπους, σπάσει τα μάγια στο 50ο λεπτό. Ο 27χρονος δεξιός μπακ πραγματοποίησε μια αξιοσημείωτη ατομική ενέργεια – με την άμυνα της Λιντς να είναι αμφίβολη – την οποία επισφράγισε με σουτ στην κάτω αριστερή γωνία (50′). Ο Dijksteel αγωνίζεται στη Μίντλεσμπρο από το 2019, αλλά το γκολ του το βράδυ της Τετάρτης ήταν το πρώτο του με την τρέχουσα ένατη θέση της Championship

Το ντεμπούτο γκολ του Μπούργκοργκ

Με πολύ λιγότερο χρόνο ο πρώην παίκτης της Mainz Burgzorg, ο οποίος υπέγραψε μόλις τον Ιούλιο, έκανε το 2-0 δέκα λεπτά μετά το προβάδισμα. Ο Ολλανδός εκμεταλλεύτηκε την αναστάτωση στα μετόπισθεν των γηπεδούχων με ακριβές σουτ στην κάτω αριστερή γωνία (60′).

Ο Φάρκε ήταν εντελώς εξαντλημένος και στην πραγματικότητα αντικατέστησε πέντε παίκτες ταυτόχρονα – συμπεριλαμβανομένου του πρώην παίκτη της Χόφενχαϊμ Ρούτερ και του πρώην Μπρέμερ Γκρούεφ. Η Μπόρο όμως δεν εντυπωσιάστηκε και διαμόρφωσε το τελικό 3:0 στο πρόσωπο του δυνατού Κόμπερν (67′).

Η Λιντς πρέπει τώρα να προσέξει να μην κάνει εντελώς λάθος ξεκίνημα. Ειδικά ενόψει των δύσκολων εκτός έδρας αγώνων με τη Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον και την εκπληκτική πρωτοπόρο της Championship Σέφιλντ Γουένσντεϊ που περιμένουν τώρα. Η Μπόρο, εν τω μεταξύ, θα επιδιώξει την τρίτη της νίκη στο τρίτο ανταγωνιστικό παιχνίδι της νέας σεζόν στην έδρα της Ντέρμπι Κάουντι το Σάββατο (1.30μμ).