Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑστραπές, βροντές και σκληρή δουλειά: Η Μπαρτσελόνα του Φλικ νίκησε τη Μάντσεστερ...

Αστραπές, βροντές και σκληρή δουλειά: Η Μπαρτσελόνα του Φλικ νίκησε τη Μάντσεστερ του Γκουαρντιόλα

Στο τέλος, ο πρώτος αγώνας της Μπαρτσελόνα με προπονητή τον Χάνσι Φλικ έληξε με νίκη στα πέναλτι. Ο ίδιος ήταν “πολύ ικανοποιημένος” στη συνέχεια

2:2 μετά από 90 λεπτά, 4:1 στη διαδικασία των πέναλτι – Η FC Barcelona νίκησε τελικά τη Μάντσεστερ Σίτι σε ένα δοκιμαστικό παιχνίδι στο Ορλάντο της Φλόριντα, το οποίο συνοδεύτηκε από κεραυνούς και αστραπές. Ο αγώνας, που ήταν και το πρώτο παιχνίδι των Καταλανών υπό τον Χάνσι Φλικ, δεν οδηγήθηκε στην παράταση.

“Είμαι πολύ ικανοποιημένος”, δήλωσε ο πρώην ομοσπονδιακός προπονητής μετά την αναμέτρηση με τους πρωταθλητές Αγγλίας, η οποία ξεκίνησε με 80 λεπτά καθυστέρηση λόγω των καιρικών συνθηκών. “Δουλέψαμε σκληρά και, πάνω απ’ όλα, αμυνθήκαμε και επιτεθήκαμε ως ομάδα”.

Πολλά αστέρια και από τις δύο ομάδες έλειπαν ακόμη μπροστά σε 63.000 θεατές. Σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ήταν οι Πάου Βίκτορ (24) και Πάμπλο Τόρε (45+2), ενώ οι Νίκο Ο’Ράιλι (39) και Τζακ Γκρέαλις (60) σκόραραν για τη Μάντσεστερ, την οποία προπονεί ο πρώην παίκτης και προπονητής των “μπλαουγκράνα”.

Το αγωνιστικό πνεύμα το κλειδί της επιτυχίας – απέναντι σε Ρεάλ και Μίλαν

“Όλοι οι παίκτες αγωνίστηκαν για τους συμπαίκτες τους και αυτό είναι το πιο σημαντικό κλειδί για την επιτυχία”, δήλωσε ο Φλικ, ο οποίος παρουσιάστηκε επίσημα την περασμένη εβδομάδα. Για τον Γερμανό και τη νέα του ομάδα, ήταν το πρώτο από τα τρία δοκιμαστικά παιχνίδια στο πλαίσιο της περιοδείας στις ΗΠΑ – το Clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο MetLife Stadium στο East Rutherford του Νιου Τζέρσεϊ την Κυριακή (1.00 CEST) και η αναμέτρηση με τη Μίλαν στη Βαλτιμόρη την Τετάρτη (1.30 CEST)

Η La Liga ξεκινά για τους Καταλανούς στην Valencia FC στις 17 Αυγούστου, ενώ η Premier League για τη City στην Chelsea FC την επόμενη ημέρα. Ωστόσο, οι “γαλάζιοι” θα παίξουν στον τελικό του αγγλικού Σούπερ Καπ με την αντίπαλο της πόλης, Μαν Γιουνάιτεντ (10 Αυγούστου).