Σάββατο, 6 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑρκεί το ονειρικό γκολ του Ντε Πολ: Η Ατλέτι με μια δύσκολη...

Αρκεί το ονειρικό γκολ του Ντε Πολ: Η Ατλέτι με μια δύσκολη νίκη απέναντι στη Σέλτα Βίγκο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε δύσκολα με 1:0 της Σέλτα Βίγκο εντός έδρας και βρίσκεται κοντά στην πρόκριση στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τη διαφορά έκανε ένας παγκόσμιος πρωταθλητής

Η εντός έδρας αναμέτρηση της Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Σέλτα Βίγκο είχε ως στόχο την εξασφάλιση της τέταρτης θέσης μπροστά από την αντίπαλο Μπιλμπάο. Μετά από δύο νίκες επί των άμεσων αντιπάλων Αθλέτικ (3:1) και Μαγιόρκα (1:0), η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δυσκολεύτηκε απέναντι στη Σέλτα, η οποία παλεύει ακόμα για την παραμονή της στις θέσεις των πλέι οφ.

Αν και οι Μαδριλένοι είχαν μεγαλύτερη μερίδα του παιχνιδιού από την αρχή, τους έλειπε η διείσδυση για μεγάλα διαστήματα. Στις φάσεις κατοχής της μπάλας, οι γηπεδούχοι έψαχναν τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η οποία στάθηκε καλά και δεν επέτρεψε πολλά εκτός από ακίνδυνες προσεγγίσεις.

Ο Llorente αστοχεί μπροστά από τον Guaida

Ο Llorente είχε την καλύτερη ευκαιρία για την Atleti, όταν αστόχησε μπροστά από τον Guaida μετά από εξαιρετική πάσα του Koke (41′). Λίγα λεπτά αργότερα, οι μέχρι πρότινος ακίνδυνοι φιλοξενούμενοι έγιναν για πρώτη φορά επίσης επικίνδυνοι, αλλά η σέντρα του Μπάμπα πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Βίτσελ. Συνολικά, ήταν ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές κορυφαίες στιγμές, με λογική συνέπεια: οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς τέρματα.

Τίποτα δεν άλλαξε πραγματικά στο παιχνίδι μετά την ανάπαυλα. Η ομάδα του Σιμεόνε είχε σε μεγάλο βαθμό υπό έλεγχο τους αντιπάλους της, αλλά της έλειπε η ακρίβεια και οι ιδέες στο επιθετικό της παιχνίδι.

Oblak αποκρούει τον Iago Aspas

Στο 59ο λεπτό, η Celta Vigo είχε το πρώτο της σουτ προς την εστία – και ήταν αμέσως επικίνδυνο: μετά από πάσα του Bamba, ο Iago Aspas ανάγκασε τον Oblak σε εξαιρετική απόκρουση (59′). Ήταν μια αφύπνιση, έστω και μικρή, για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στη συνέχεια άρχισαν να δρουν πιο θαρραλέα και να επιδιώκουν συνεχώς να βγουν μπροστά. Ο Fran Beltran (68′) και ο Iago Aspas (73′) βρέθηκαν αμφότεροι σε υποσχόμενες θέσεις, αλλά ο Oblak ήταν στο σημείο χωρίς πολλά προβλήματα και στις δύο περιπτώσεις

Γκολ παγκόσμιας κλάσης από τον ντε Πολ

Έτσι έμοιαζε με ισοπαλία χωρίς τέρματα μέχρι που ο de Paul πέτυχε ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης για να δώσει προβάδισμα στην Atleti: στην άκρη της περιοχής, ο παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την μπάλα με το στήθος και την έστειλε με βολέ στη δεξιά γωνία για το 1-0 (84′)

Με τη νίκη αυτή, οι Μαδριλένοι έχουν σχεδόν εξασφαλίσει την πρόκριση στο Champions League. Η Σέλτα Βίγκο, εν τω μεταξύ, πρέπει να τρέμει και πάλι στη μάχη του υποβιβασμού.