Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑλουμινένια τύχη και μαχητικό πνεύμα: Η Σάλτσμπουργκ με το ένα πόδι στο...

Αλουμινένια τύχη και μαχητικό πνεύμα: Η Σάλτσμπουργκ με το ένα πόδι στο Champions League

Ο Νενέ Ντοργκέλες και ο Μάουριτς Κιάργκααρντ πυροδοτούν τη νίκη της ουραγού Αυστρίας Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ με 2-0 επί της Ντιναμό Κιέβου στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του Champions League στο Λούμπλιν της Πολωνίας.

Οι πιθανότητες της Red Bull Salzburg να παίξει για έκτη συνεχόμενη φορά στο Champions League αυτό το φθινόπωρο είναι εξαιρετικά καλές μετά το πρώτο παιχνίδι των play-off. Η δευτεραθλήτρια Αυστρίας πέτυχε νίκη με 2-0 (1-0) επί της Ντιναμό Κιέβου στο Λούμπλιν της Πολωνίας την Τετάρτη και έτσι έχει τα πάντα στα χέρια της στον επαναληπτικό την ερχόμενη Τρίτη (9μμ) στο Σάλτσμπουργκ.

Σε ένα έντονο, σχετικά ισορροπημένο παιχνίδι, ο Νένε (29) έβαλε μπροστά στο σκορ τη Σάλτσμπουργκ με το πρώτο σουτ προς την εστία. Ένα πέναλτι που μετέτρεψε σε πέναλτι ο Kjaergaard έδωσε προβάδισμα 2-0 στους φιλοξενούμενους από την Αυστρία στο 50ο λεπτό.

Η Σάλτσμπουργκ ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα όπως και στον επαναληπτικό της προηγούμενης εβδομάδας με την Τβέντε Ενσέντε και προσπάθησε να πάρει από νωρίς τον έλεγχο σε ένα βροχερό βράδυ. Η ομάδα του προπονητή Pepijn Lijnders επιτέθηκε στους αντιπάλους της ψηλά στο δικό της μισό και αρχικά είχε περισσότερη κατοχή. Ωστόσο, κάποια απρόσεκτα λάθη επέτρεψαν στο Κίεβο να εξαπολύσει γρήγορες και επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Στο όγδοο λεπτό, ο βετεράνος Γιαρμολένκο βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή χάρη σε πάσα του Σαπαρένκο, αλλά σπατάλησε την ευκαιρία.

Ο αριστερός μπακ της Σάλτσμπουργκ Τέρζιτς δεν ήταν πλέον σε θέση να αγωνιστεί μετά το 25′ και στη θέση του μπήκε ο Φαν ντερ Μπρέμπεντ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα Μπλάζγουιτς σε απόκρουση αμέσως μετά την αλλαγή του. Στη συνέχεια ο Μπαϊντού απέκρουσε από κοντά το σουτ του Βάνατ (28), αλλά η Σάλτσμπουργκ πήρε το προβάδισμα με την επόμενη ενέργειά της: ο Πιατκόφσκι έβγαλε τον Γιο, ο οποίος ξεπέρασε έναν αντίπαλο και έβγαλε στον δρόμο του τον Νενέ, ο οποίος τελείωσε ψύχραιμα με το αριστερό πόδι. Στο 34ο λεπτό, ο Kjaergaard σούταρε από μακριά – ο τερματοφύλακας της Ντιναμό, Bushchan, έκανε επιτυχημένη επέμβαση.

Ο Καπάλντο έχασε μια υψηλότερη νίκη

Η Σάλτσμπουργκ αύξησε την πίεση πριν από την ανάπαυλα, αλλά το δεύτερο γκολ δεν θα ερχόταν παρά μόνο μετά την ανάπαυλα. Στο 48ο λεπτό, ο διαιτητής Sandro Schärer υπέδειξε το σημείο του πέναλτι μετά από μαρκάρισμα στον Γιο. Ο Kjaergaard, ο οποίος είχε χάσει πέναλτι στο Enschede, το μετέτρεψε με το αριστερό του πόδι.

Η Κίεβο τα έριξε τώρα όλα μπροστά: ο Γιαρμολένκο (51) σούταρε λίγο πάνω από το δοκάρι, ο Πιατκόφσκι έσωσε τον Βάνατ (54). Στην αντίπερα όχθη, ο Μπούσχαν (57) ρίχτηκε σε μια επίθεση της Σάλτσμπουργκ από τη δεξιά πλευρά. Στη συνέχεια, το ματς ισορρόπησε για 15 λεπτά. Ο αναπληρωματικός Μπραγκάρου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 74ο λεπτό από το όριο της περιοχής. Από την πλευρά της Σάλτσμπουργκ, ο Καπάλντο σούταρε δύο φορές πάνω από το δοκάρι στο τελευταίο λεπτό. Ο Σαπαρένκο έχασε την τελευταία ευκαιρία στις καθυστερήσεις – ο Μπλάζγουιτς κράτησε την μπάλα με ασφάλεια στα χέρια του.