Ένα γκολ νωρίς είναι αρκετό: Η Γαλλία προκρίθηκε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων μετά από σκληρή μάχη

Η

Γαλλία νίκησε οριακά την Αργεντινή σε έναν συναρπαστικό προημιτελικό και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου. Η κεφαλιά του Ματέτα ήταν αρκετή για τους Les Bleus για να πάρουν εκδίκηση για την ήττα τους στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Ενώ η Γαλλία έκανε ροτέισον μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Νέας Ζηλανδίας, με μόνιμους παίκτες όπως ο νεοφερμένος από την Μπάγερν Ολίσε και ο αρχηγός Λακαζέτ να ξεκινούν από την αρχή, ο προπονητής της Αργεντινής Χαβιέρ Μασκεράνο έκανε τρεις αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα σε σχέση με τη νίκη επί της Ουκρανίας με 2-0.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά και γρήγορα κατέστησαν σαφές ότι ήταν αποφασισμένοι να φτάσουν στα ημιτελικά. Ενώ οι Les Bleus συχνά συνδυάζονταν με εντυπωσιακό τρόπο προς τα εμπρός μετά από λίγα λεπτά, η Αργεντινή αρχικά υπερασπιζόταν με πάθος τις επιθετικές της προσπάθειες. Ωστόσο, όταν ο Ολίσε πέρασε με ακαταμάχητο τρόπο το πρώτο κόρνερ του αγώνα στον πρώην Μαϊνζέρ Ματέτα, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές αναγκάστηκαν να παραδεχτούν νωρίς την ήττα και έτσι έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ (5.).

Οι Les Bleus άφησαν να ξεφύγει το 2:0 – Ο Σιμεόνε χάνει την ισοφάριση

Η Γαλλία συνέχισε να πατάει το πόδι της στο γκάζι στη συνέχεια, αλλά έχασε δύο πρώτης τάξεως ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ στο πρόσωπο των Millot (18ο) και Mateta (20ο). Μέχρι αυτό το σημείο, οι Αργεντινοί δυσκολεύονταν να βγάλουν κάτι στην επίθεση, αλλά και ο Ζενόν έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή. Το σουτ του μεσοεπιθετικού έφυγε για περίπου δύο μέτρα άουτ από τον στόχο του (23′).

Η Les Bleus παραχώρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και από εκεί και πέρα ασχολήθηκε μόνο με την άμυνα. Ο Ρέστες απέκρουσε με τα πόδια ένα μακρινό σουτ του Φερνάντεζ, πριν ο Σιμεόνε χάσει εκατό τοις εκατό ευκαιρία να ισοφαρίσει (36′).

Το γκολ του Ολίσε που δέχθηκε ο VAR

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, υπήρξε μεγάλη αδράνεια και από τις δύο πλευρές, καθώς το παιχνίδι μετακινούνταν μεταξύ των χώρων των πέναλτι. Μόλις στο 68ο λεπτό οι Γάλλοι βρέθηκαν ξανά μπροστά από τα καρέ της Αργεντινής, αλλά αυτή τη φορά ο Ματέτα στάθηκε άτυχος με την κεφαλιά του.

Η Αργεντινή δεν είχε διείσδυση, αλλά έπρεπε να γίνει πιο επιθετική στα τελευταία στάδια, γεγονός που άνοιξε ευκαιρίες αντεπιθέσεων για τη Γαλλία. Ο Ολίσε εκμεταλλεύτηκε μία από αυτές για να κάνει το 2-0 στο 84ο λεπτό, αλλά ο πανηγυρισμός του ήταν σύντομος. Επειδή ο Akliouche, ο οποίος είχε δώσει την ασίστ, είχε προηγουμένως υποπέσει σε φάουλ, το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR (88′). Αν και υπήρχαν ακόμα δώδεκα λεπτά καθυστερήσεων, οι Αργεντινοί δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν και αποκλείστηκαν

εν τω μεταξύ, οι Γάλλοι έσπαγαν όλα τα αναχώματα, γεγονός που οδήγησε σε μια μεγάλη συμπλοκή λίγο μετά το σφύριγμα της λήξης, η οποία όμως διευθετήθηκε γρήγορα. Ο διαιτητής Ilgiz Tantashev παρακολούθησε τη σκηνή από μακριά και στη συνέχεια απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον Millot της Στουτγάρδης. Ο μέσος θα χάσει έτσι τουλάχιστον τον ημιτελικό, τον οποίο οι Γάλλοι θα παίξουν με την Αίγυπτο στη Λυών τη Δευτέρα στις 9μμ.