Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΈκτη νίκη σε οκτώ αγώνες: Η Ουλμ θριαμβεύει στη Θεσσαλονίκη

Έκτη νίκη σε οκτώ αγώνες: Η Ουλμ θριαμβεύει στη Θεσσαλονίκη

Την Τετάρτη, η Ουλμ ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο του Eurocup και πανηγύρισε μια ακόμη επιτυχία. Αλλά μόνο μετά από παράταση

Η Ουλμ βελτίωσε περαιτέρω τις πιθανότητες πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Eurocup μπάσκετ. Οι πρωταθλητές Γερμανίας επικράτησαν μετά από παράταση με 99:88 (81:81, 41:42) του ελληνικού Άρη Θεσσαλονίκης την Τετάρτη. Με έξι νίκες και δύο ήττες σε οκτώ από τα 18 παιχνίδια του προκριματικού γύρου, ο σύλλογος της Bundesliga παραμένει μία από τις καλύτερες ομάδες του Β’ ομίλου. Ο Τρέβιον Ουίλιαμς ήταν ο πρώτος σκόρερ στην ελληνική πόλη-λιμάνι με 20 πόντους.

Σε μια σκληρή αναμέτρηση, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να κερδίσει καθοριστικά. Η Ουλμ απάντησε στο 21-30 του ημιχρόνου με ένα σερί 9-0. Όσο περνούσε ο αγώνας, η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει. Έξι δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν χάρη σε καλάθι από το κέντρο της πόλης, διαμορφώνοντας το σκορ σε 81:81 και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, η Ουλμ ήταν πιο αποφασιστική και πήρε την έκτη της νίκη