WSBK Estoril (спринт): Булега побеждава Разгатлиуоглу в спринта до финала!

Николо Булега печели състезанието Superpole на Световния шампионат по супербайк в Ещорил – Топрак Разгатлиоглу победен с минимална разлика – Джонатан Реа катастрофира

Заводският пилот на Ducati Николо Булега си осигури победата в състезанието Superpole на Световния шампионат по Супербайк в Ещорил (Португалия). Булега надделя във вълнуващ финал срещу заводския пилот на BMW Топрак Разгатлиоглу. На финалната линия 0,003 секунди решиха победата или поражението – най-близкият финал в историята на серийния шампионат

Топрак Разгатлиоглу, Данило Петручи (Barni-Ducati) и Джонатан Риа (Yamaha) оформиха първата редица на стартовата решетка в неделя сутринта. Световният шампион Алваро Баутиста (Ducati) стартира в спринтовото състезание едва от единадесета позиция на стартовата решетка на четвърта редица.

Пистата беше напълно суха в началото на състезанието за Суперпол. По-голямата част от пилотите избраха сместа SCQ. Само Топрак Разгатлиоглу, Джонатан Реа, Алекс Лоус (Kawasaki) и Икер Лекуона (Honda) избраха по-твърдата смес SCX

Топрак Разгатлиоглу е изненадан от Данило Петручи в първата обиколка

Разгатлиоглу спечели спринта към първия завой. Петручи запази втората си позиция. Те бяха следвани от двете заводски Ямахи на Андреа Локатели и Джонатан Риа. Алваро Баутиста не стартира добре и загуби една позиция

В първата обиколка Петручи излезе начело, защото Разгатлиоглу остави вратата отворена в завой 9. В първата обиколка Разгатлиоглу изгуби още две позиции спрямо Локатели и Реа, но лесно изпревари двете Ямахи на правата.

На втората обиколка Разгатлиоглу пое водачеството в завой 9. Петручи нямаше темпото да следва Разгатлиоглу. Локатели го изпревари в началото на третата обиколка, а Николо Булега също изпревари Петручи. Булега и Локатели си размениха позициите в третата обиколка

Алваро Баутиста си пробива път напред, Джонатан Риа губи позиции

Разгатлиоглу контролира темпото в челото. Булега караше на половин секунда зад водещото BMW. Локатели загуби връзката. Петручи караше на четвърта позиция и също се бореше да поддържа високото темпо.

Надпреварата на Баутиста за наваксване на изоставането бе успешна. След четири обиколки защитаващият титлата си пилот вече бе на пета позиция. За Реа нещата се развиха в друга посока. Шесткратният световен шампион загуби позиции и след пет обиколки беше едва на P7

Bulega се бореше упорито, за да не позволи на Разгатлиоглу да се измъкне. Водещото дуо ясно се откъсна от останалата част от полето. Зад тях се оформи група от трима души с Локатели, Петручи и Баутиста

Отвъд лимита: Джонатан Реа катастрофира в завой 10

Реа се бореше упорито да не губи повече позиции, но в шестата обиколка премина границата и катастрофира. В завой 10 Реа се плъзна с ниска скорост и се насочи към вътрешната страна

Северноирландецът имаше късмет да не бъде ударен от някой от следните състезатели. Реа оправи своята Yamaha и продължи състезанието на P22. Той завърши с 27 секунди изоставане на предпоследното място и е едва P10 във второто основно състезание

Само 0,1 секунди делят Разгатлиоглу и Булега една обиколка преди края на състезанието

Разгатлиоглу и Булега се доближиха един до друг в челото. Булега постави нов рекорд в осмата обиколка и намали разликата до по-малко от три десети от секундата. Съотборникът му в екипа на Ducati Баутиста зае третата позиция. След като Баутиста изпревари Петручи, той с лекота изпревари Yamaha на Локатели на правата.

Булега влезе във финалната обиколка на 0,110 секунди зад Разгатлиоглу и беше на една ръка разстояние от BMW с номер 54, но Булега не успя да намери начин да изпревари Разгатлиоглу в криволичещата част на пистата.

Най-трудният финал в историята на Световния супербайк шампионат!

Булега взе голяма скорост от последния завой и се измъкна от слипстрийма. Само 0,003 секунди разделиха Булега и Разгатлиоглу на финалната линия. Спечелвайки спринта, Булега демонстрира, че може да победи Разгатлиоглу в директен двубой

„Дадох всичко от себе си в последната обиколка“, обясни Булега. „Топрак караше много добро състезание и беше много бърз. Аз обаче успях да го следвам. И опитах нещо необичайно в последната обиколка. Това ми се отплати“, каза радостният победител в спринтовото състезание.

„Не беше лесно състезание, защото трябваше да натискам здраво във всяка обиколка“, коментира Разгатлиоглу. „Булега беше много силен, поздравявам го. В последния завой имах много подхлъзвания. Мотоциклетът не ускоряваше добре. Загубих победата в последните метри. Това не е добре, но ни остава още едно състезание.“

Алваро Баутиста се изкачва от единадесета позиция на стартовата решетка в топ 3

Баутиста завърши спринтовото състезание с изоставане от 4,2 секунди на трета позиция и си осигури място на първа редица за финалното състезание. Локатели загуби контакт в последните две обиколки и завърши четвърти. Петручи допълни топ 5

Алекс Лоус изведе Kawasaki в топ 6, а последните точки отидоха при двамата заводски пилоти на Honda Хави Виерге и Икер Лекуона, както и при пилота на GoEleven Ducati Андреа Яноне.

Скот Рединг (Bonovo-BMW) за малко не влезе в топ 9 на десето място, като завърши непосредствено пред съотборника си от Bonovo Гарет Герлоф. Михаел ван дер Марк (BMW) завърши спринта зад Аксел Басани (Kawasaki) на P13. Това означаваше, че само един от четирите автомобила BMW завърши в точките.

Доминик Егертер (GRT-Yamaha) завърши спринта на P16 и така остана с празни ръце, както и Филип Йотл (GMT94-Yamaha), който завърши на P21.

Второто основно състезание от Световния шампионат на Супербайк в Ещорил ще последва в 15:00 ч. (CEST).