четвъртък, септември 19, 2024
HomeMotorsportsWSBK Портимао (FT1): Toprak Razgatlioglu пред Garrett Gerloff, дефект при Ducati!

Топрак Разгатлиоглу даде най-бързо време в откриващата тренировка на Световния шампионат по супербайк в Портимао – Гарет Герлоф пръв в преследване – Николо Булега губи целия FT1

Заводският пилот на BMWW Топрак Разгатлиоглу даде най-бързо време в първата свободна тренировка (FP1) на Световния шампионат по Супербайк в Портимао (Португалия). По този начин Разгатлиоглу продължи силната си форма от предишните събития. Колегата на марката BMW Гарет Герлоф изненада всички с второто най-добро време в петъчния следобед

В средата на лятото 23-мата състезатели започнаха тренировката навреме в 14:15 ч. (централноевропейско време). Тази година Световният шампионат на Супербайк ще се проведе много по-рано в Портимао. В следобедните часове пилотите установиха температура на въздуха от 34°C. Основните състезания са насрочени за 19:00 ч. (CEST).

Със стартиращия с „уайлд кард“ Хафиз Сяхрин (JDT Racing), този уикенд има още един пилот на Ducati в полето. Иво Лопес ще поеме Honda Fireblade от редовния пилот на MIE Тарън Макензи в Портимао. От друга страна, отборът на Marc VDS ще отсъства в Портимао. Сам Лоус отсъства поради контузия след катастрофата си в Мост. Британецът няма да бъде заменен

Технически дефект коства на Николо Булега пълния старт във FT1

За заводския пилот на Ducati Николо Булега състезанието FT1 не започна по план. След няколко минути италианецът се преобърна в завой 2. Моделът Panigale V4R беше върнат в бокса на Ducati. В хода на FP1 механиците на Ducati не успяха да поправят мотоциклета. Булега кара само една измервана обиколка

Колегата на марката Ducati Данило Петручи започна много по-добре първата тренировка. Италианецът оглави класирането на старта с обиколка за 1:41.307 мин. Пилотите на BMW Гарет Герлоф и Топрак Разгатлиоглу също стартираха добре в FP1, като бяха само с няколко хилядни от секундата по-бавни от Данило Петручи в челото.

След четвърт час световният шампион Алваро Баутиста излезе начело с обиколка за 1:41.299 мин. Въпреки това Баутиста не успя да задържи лидерството за дълго. След 17 минути Герлоф постигна най-добро време от 1:41.222 минути.

Крачки и още един дефект в последната третина на FT1

След малко повече от половин час тренировки Андреа Яноне (GoEleven-Ducati) се озова в чакъла. Пет минути по-късно Михаел ван дер Марк (BMW) се плъзна с предно колело в чакъла в завой 14

Дукатито на стартиралия като гост Хафиз Сиахрин даде димни сигнали в последните минути. Бившият редовен пилот на MotoGP изключи своя Panigale V4R и прекрати преждевременно състезанието FT1

Toprak Razgatlioglu води убедително в класирането на FT1

Топрак Разгатлиоглу пое лидерството в хода на FT1 с обиколка за 1:40.777 мин. и отново бе отчетливо по-бърз от останалата част от полето. Нито един друг състезател не постигна време под 1:41 минути.

Ако Разгатлиоглу спечели първото състезание и спринтовото състезание в Портимао, той ще измести Джонатан Риа и Алваро Баутиста (и двамата с единадесет поредни победи) като най-дългогодишния победител в сериите. BMW M1000RR на победителя в сериите пушеше в последната обиколка. По тази причина турският пилот реши да не прави обявената маневра с летене.

Гарет Герлоф зае втора позиция и направи много обещаващ старт на уикенда в Портимао. Бъдещето на Герлоф е потвърдено преди седмия уикенд на WSBK за сезона. През следващия сезон американецът ще кара Kawasaki ZX-10RR за екипа на Puccetti

Най-добрият пилот извън BMW: Алваро Баутиста е най-бързият пилот на Ducati

Световният шампион Алваро Баутиста допълни челната тройка в първата тренировка, но вече изоставаше с повече от половин секунда. Миналата година Баутиста спечели и трите състезания в Портимао. Повторението на този успех вероятно ще бъде трудно

Данило Петручи завърши само на 0,008 секунди зад колегата си от марката Ducati Алваро Баутиста на четвърта позиция. Заводският пилот на Honda Икер Лекуона се придвижи в топ 5 при последния опит със свежи гуми

Няма Yamaha в топ 5: Джонатан Реа изостава с повече от 0,6 секунди

Джонатан Реа (Yamaha) беше най-добрият пилот на Yamaha на шесто място. Рекордьорът по титли изостана на 0,672 секунди и на три десети от секундата от съотборника си Андреа Локатели в P7. Алекс Лоус (Kawasaki), Михаел ван дер Марк (BMW) и Реми Гарднър (GRT-Yamaha) допълниха топ 10.

Доминик Егертер (GRT-Yamaha) завърши FT1 на дванадесета позиция. Швейцарският пилот изостана на 1,097 секунди от най-бързото време. Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) се нареди на P19 и изостана на 2,275 секунди от