неделя, септември 8, 2024
HomeMotorsportsWRC Рали Латвия 2024: Ровенпера доминира, драма около местния герой Сескс

WRC Рали Латвия 2024: Ровенпера доминира, драма около местния герой Сескс

Кале Ровенпера (Toyota) печели WRC Рали Латвия 2024: Двукратният световен шампион печели победата пред колегата си от марката Себастиен Ожие и пилота на Hyundai Отт Тянак

Пловдивският пилот на Toyota Кале Рованпера беше непобедим в състезанието от Световния рали шампионат (WRC) в Латвия: Двукратният световен шампион, който тази година е в кокпита на GR Yaris Rally1 Hybrid само в избрани състезания, печели 14-тото си рали с втори пилот Йоне Халтунен – с преднина от 39,2 секунди пред колегата си от марката Toyota Себастиен Ожие

Французинът показа още едно добро представяне в последния ден и си осигури етапна победа в началото на неделния ден, но в крайна сметка това вече не можеше да застраши общия успех на Рованпера: Финландецът завърши на трето място в неделя, запазвайки лидерската си позиция, която бе завоювал още в четвъртък вечерта.

Отт Тянак завърши трети с Hyundai i20 N Rally1 Hybrid. Естонецът все още беше на четвърта позиция в събота вечерта, на 20,8 секунди зад местния герой Мартинс Сескс, който се представи силно със своя Ford Puma Rally1 Hybrid и дори беше на втора позиция зад лидера Ровенпера в петък

Драма на подиума за местния герой Мартинс Сескс

На третия етап Сескс отпразнува първата си етапна победа в Световния шампионат – при това пред родните си фенове! Но късметът не беше на страната на латвиеца в неделя. В последния ден на рали „Латвия“ пилотът на Ford имаше механичен проблем, който му костваше заслуженото класиране на подиума. С изоставане от 1:45 минути той завърши седми в генералното класиране.

Пловдивският пилот на Hyundai Танак наследи последното място на подиума. Третият пилот във WRC имаше изпълнено със събития рали, но завърши пред съперниците си за титлата Елфин Еванс и лидера в шампионата Тиери Ньовил. Тянак дори бе смятан за фаворит, но в петък естонецът се бореше за увереност зад волана на своя Hyundai i20 N и завърши едва шести в генералното класиране.

В събота Тянак започна офанзива и зае четвъртото място, което запази въпреки прекъсването заради спукана рекламна арка в 14-ия етап. На 16-ия етап задвижващият му вал се счупи и той се сблъска с бала сено

Тянак навакса изоставането си от Ньовил

Естонецът обаче скъси дистанцията с Нойвил в шампионската надпревара, като добави максимално възможните дванадесет точки към десетте си точки от събота за лидерството в неделното класиране и победата в Power Stage.

Пилотът на M-Sport Адриен Фурмо докара своя Ford Puma до дома на четвърто място [+1:31 минути] след солидно и последователно представяне през четирите състезателни дни. Претендентът за титлата Еванс (Toyota) завърши на пето място в генералното класиране [6 точки] и събра още четири точки, след като завърши четвърти в супер неделното класиране и взе една точка от Power Stage, където завърши зад съперниците си Ньовил и Танак.

Съотборникът на Еванс Такамото Кацута завърши шести [+2:07 минути], но вече беше на четвърто място, преди да пропусне шикан в дванадесетия етап, което остави японския пилот без сервоусилвател на волана в събота сутринта.

Ньовил запазва лидерската си позиция в общия шампионат

Надеждите на Ньовил за класиране на подиума бяха разбити, тъй като в петък той загуби 1:23,3 минути от конкуренцията. Лидерът в шампионата успя да завърши осми в събота и да си осигури три точки.

В крайна сметка Ньовил спаси три точки от Супер неделята и три точки от Етапа на мощността и вече има малка преднина от осем точки в шампионата пред Тянак, който се изкачи на второ място в общото класиране.

Челната десетка бе допълнена от Есапека Лапи (Hyundai) и Грегоар Мюнстер (M-Sport-Ford). Лапи се бореше със скоростта в петък и завърши с проблем в двигателя в неделя. Оливер Солберг завърши състезанието на единадесето място, за да спечели втората си WRC2 победа за сезона