неделя, септември 8, 2024
HomeMotorsportsWRC Рали Латвия: Рованпера поема контрола пред местния герой

WRC Рали Латвия: Рованпера поема контрола пред местния герой

Световният шампион Кале Рованпера контролира всичко на рали „Латвия“ и води след петък пред изненадата – местния герой Сескс

Правителстващият двукратен световен рали шампион Кале Рованпера имаше почти перфектен следобед и увеличи преднината си на рали Латвия пред изненадващия Мартинс Сескс

Финландецът спечели четири от седемте специални етапа в петък, за да поведе в първия кръг от Световния рали шампионат в Латвия пред впечатляващия местен герой Мартинс Сескс.

Пилотът на Toyota наложи светкавично темпо и с разумния избор на гуми използва добрата си позиция на трасето, за да поведе с 15,7 секунди на високоскоростното рали на чакъл.

Първият преследвач на Рованпера беше Сескс, двукратен победител в състезанието като част от Европейския рали шампионат. Пилотът на M-Sport предизвика вълнение сутринта, когато спечели първата си етапна победа във WRC при едва втория си старт в Рали1.

Осемкратният световен шампион Себастиен Ожие завърши деня на трето място (+21,6 сек.) пред съотборника си Такамото Катсута (+33,2), а Адриен Фурмо от M-Sport (+38,5) допълни челната петица.

Отт Тянак с Hyundai бе най-добрият от претендентите за титлата, които трябваше да се борят с най-неблагоприятните пътни условия, като завърши шести (+38,8) пред Елфин Еванс с Toyota (+52,7), докато лидерът в шампионата Тиери Ньовил бе доста разочарован – девети (+1:23,3) зад Грегоар Мюнстер (+1:10,2) и пред Есапека Лапи (+1:27,4).

Смелостта на Ожие е възнаградена

Различните стратегии за гумите осигуриха допълнително вълнение преди следобедните етапи, въпреки че времевите таблици бяха подобни на тези от сутрешния кръг. Второто преминаване на Милцкалне (4,99 км) се превърна в трудна битка, като десетте автомобила от Рали1 бяха разделени само от три секунди.

В сравнение със съперниците си Ожие избра само една резервна гума – добро решение, тъй като спечели етапа с минимална разлика. Пилотът на Toyota изпревари с 0,1 секунди своя съотборник Кацута, но французинът не беше сигурен дали изборът му на гуми ще се оправдае.

С тежестта на допълнителната резервна гума Рованпера изостана само с една десета, въпреки че финландецът увеличи преднината си пред Сескс с половин секунда до 3,7 сек.

„На такъв флуиден етап очевидно се усеща тежестта, всеки има различни планове за гумите за този цикъл“, казва Рованпера. „Предстои ни доста тежък етап, след който ще последват още два. Очевидно е, че допълнителното тегло не е най-доброто нещо, но ще видим как ще се получи.“

Фурмо изпревари с 0,2 секунди съотборника си от M-Sport Сескс, докато Еванс беше най-бърз от претендентите за шампионската титла, въпреки че темпото на Фурмо го изведе пред Еванс на шесто място в генералното класиране.

Танак направи промени в настройките на своя i20 N в зоната за смяна на гуми по обед, за да придобие по-голяма увереност, но не беше сигурен дали те са били успешни

Дифликти в Hyundai

Междувременно колегите му от Hyundai също се бореха с трудните условия. Гумата на Лапи се откачи от джантата, а Ньовил, първи в стартовия ред, продължи да се бори с трудните пътни условия.

Рованпера се възползва от ситуацията и монтира две твърди гуми на предния мост на своя GR Yaris, което го възнагради с етапната победа след второто преминаване на Тукумс (27,56 км).

Най-близкият съперник на финландеца беше Сескс, който беше с около 3,5 секунди по-бавен от световния шампион при първото преминаване сутринта в етапа, който донесе на местния герой първата му етапна победа във WRC.

Ogier признава, че се е опитал да кара спокойно в етапа само с една твърда гума, като се има предвид изборът му на гуми. 60-кратният рали победител завърши етапа на десета зад Сеск (две твърди, три меки гуми) и на 0,1 сек. пред Танак (три твърди, три меки гуми).

Докато Ньовил продължаваше да се бори с позицията си на трасето, неговият съотборник в екипа на Hyundai Лапи се представи още по-зле, тъй като промените в настройките не доведоха до подобрение.

„Опитахме много неща, но все още изглежда, че не помагат особено. Мисля, че това са воланът и седалката, това може би е единственото решение“, заяви отчаяният Лапи, който изостана с 12,9 секунди

Rovanperä се справя добре

Rovanperä увеличи преднината си след четвъртата си етапна победа в седмата отсечка (Стражде, 17,44 км), която включваше части от сутрешния цикъл и напълно нов участък с непочистени пътища.

Финландецът смяташе, че е можел да бъде по-бърз, но нямаше нужда, тъй като бе с 1,7 секунди по-бърз от Сеск, който отново бе най-добър от останалите. Преднината на Рованпера пред латвиеца нарасна на 8,9 секунди.

Благодарение на впечатляващото темпо на Сескс, преднината му пред Ожие, който даде трето най-добро време, нарасна на пет секунди

Шестият Fourmaux си беше поставил за цел да настигне Katsuta и Tänak в битката за четвъртото място и до края на етапа навакса време на двамата си съперници. С четвъртото си време пилотът на M-Sport изостана на 4,5 секунди от четвъртия Тянак, който частично загуби спирачките си по време на етапа, и на 1,6 секунди от Катсута.

В последния етап за деня, 20,52-километровия Talsi с участъци от асфалт и чакъл, Fourmaux отново атакува. Французинът признава, че на места се е чувствал „като да караш върху лед“, но усилията му бяха възнаградени, тъй като той изпревари Танак в общото класиране.

Катсута също показа най-доброто си представяне за деня, като изпревари Фурмо и Тянак и завърши четвърти в генералното класиране, докато Тянак падна на шесто място зад Фурмо.

Почти перфектен следобед

Начело Рованпера завърши почти перфектния следобед с третата си етапна победа в обиколката, на 3,5 секунди пред бързия Кацута. Мюнстер също изненада с третото най-добро време.

„Това беше първият етап днес, в който имах усещането, че караме правилно“, казва Рованпера.

Докато Рованпера беше доволен, в лагера на Hyundai имаше голямо разочарование, тъй като Ньовил удари волана си на финала на етапа, след като завърши деня с изоставане от 1:23,3 минути и трябваше да продължи да мете. Въпреки това Нойвил зае деветото място в генералното класиране от Лапи, чиито проблеми продължаваха да се задълбочават.

Във WRC2 Оливер Солберг завърши петъчния ден с огромна преднина от 31,1 секунди пред Микко Хейкила, а Сами Паяри бе трети. В събота отборите ги очакват осем специални етапа с обща дължина 104 километра