вторник, юли 2, 2024
HomeMotorsportsWRC Рали Италия 2024: директен двубой между Ожие и Танак

WRC Рали Италия 2024: директен двубой между Ожие и Танак

Себастиен Ожие завършва първия ден на WRC рали Италия на първо място – но От Танак е по петите на пилота на Toyota

Световният рали шампионат (WRC) за 2024 г. започна в петък с първото компактно състезание за годината. Себастиен Ожие пое лидерството след първите четири специални етапа на рали „Италия“ в Сардиния. Французинът спечели първия и третия специален етап (СС) за деня, което го изведе на 4,5 секунди пред От Танак. Елфин Еванс получи спукване в началото на състезанието и трябваше да сведе риска до минимум

Изборът на гуми изигра важна роля по взискателните чакълести пътища на средиземноморския остров през първия ден. Танак, Грегоар Мюнстер, Адриен Фурмо и Такамото Кацута избраха шест твърди гуми и следователно имаха малко повече свобода на действие от останалите пилоти, които избраха само пет гуми. Четиримата пилоти обаче също така трябваше да носят с 20 килограма повече тегло.

Ожие управляваше гумите си перфектно и се грижеше за тях, без да се налага да жертва доброто си темпо. Французинът знае точно какво е необходимо, за да бъде успешен в Сардиния: С четирите си победи той се изравнява със Себастиен Льоб в списъка на победителите и може да поеме еднолично лидерството във вечната ранглиста с първо място в края на ралито.

SS 1 беше ключов за Ожие, за да завърши първия ден на първо място. Четиридесетгодишният пилот кара със 7,7 секунди по-бързо от Танак, което му осигури комфортна преднина. Още една етапна победа в третия специален етап окончателно му осигури преднина от 4,5 секунди пред Тянак, който отново нанесе удар, за да сведе разликата до минимум.

Естонецът обаче се бореше с технологията на своя Hynundai, тъй като системата се повреди на старта и не прие правилния режим. Въпреки това той даде най-бързо време на SS 2 и навакса 5,9 секунди на Ожие, който завърши едва пети. След четири специални етапа Тянак е по петите на осемкратния световен рали шампион, тъй като на последния специален етап той навакса още 0,2 секунди от второто място на Ожие.

Двамата доминираха в челото на рали „Италия“, а останалата част от полето не успя да ги последва. Дани Сордо изостава на 33,2 секунди от Ожие на трето място със своя Hyundai. По този начин испанецът изпреварва с 1,3 секунди Катсута, който завърши деня на четвърто място. Битката за третото място е адски близка, тъй като настоящият лидер в шампионата също е в комбинацията

Тиери Ньовил спечели последния специален етап за деня с преднина от 3,7 секунди пред Тянак, като се залепи за задната броня на Кацута. Белгиецът трябваше да открие деня като лидер в генералното класиране и в резултат на това беше в много неизгодно положение: на прашното трасе му липсваше сцеплението, което преследвачите му намираха на чистото трасе.

Еванс беше нещастният човек през първия ден. Уелсецът беше избрал само пет гуми и трябваше да постави резервни след първия специален етап, след като получи един от най-страшните пробиви. Това означаваше, че пилотът на Toyota не можеше повече да атакува, тъй като не можеше да си позволи ново пробиване. Еванс изостана на 20,7 секунди от Ньовил.

Мюнстер първо трябваше да се приспособи към взискателните специални етапи в Сардиния и всъщност не намери своя ритъм. В резултат на това пилотът на M-Sport Ford е на 11,9 секунди зад Еванс на седмо място. Фурмо имаше късмет: французинът имаше шест гуми в багажа си и се нуждаеше от всичките, защото претърпя два пробива. Той загуби много време и вероятно вече няма да играе роля в битката за челните позиции. Той изостана от пилотите в Рали2.

„Всичко мина добре“, казва Ожие. „Но загубихме известно време, когато трябваше да изпреварваме Фурмо [на SS4]. [Петък] беше много тежък за гумите.“ Нойвил обяснява: „Това беше най-трудният ден за нас. Изборът на гуми не беше перфектен, трябваше да изберем шест гуми.“ Неудачният Еванс коментира петъчния ден: „Беше лош старт, но утре трябва да дадем всичко от себе си и тогава ще видим какво ще стане.“