неделя, септември 8, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Charlotte: Кристофър Бел печели прекъснатото състезание

NASCAR Charlotte: Кристофър Бел печели прекъснатото състезание

След 249 от 400 обиколки – и успешното завръщане на Кайл Ларсън от Индианаполис – състезанието в Шарлот приключи: гръмотевична буря донесе победата на Кристофър Бел

Провеждането на състезанието NASCAR Coca-Cola 600 на пистата Charlotte Motor Speedway беше отменено в неделя след малко повече от половината дистанция. Причината беше гръмотевична буря, която удари 1,5-милния овал по време на третия от четирите планирани състезателни сегмента и буквално го наводни

След като бяха изминали повече от 50 процента от цялата състезателна дистанция и не се виждаше подобрение на метеорологичната обстановка в продължение на часове, в 23:30 ч. местно време (5:30 ч. централноевропейско) след двучасово изчакване бе взето решението да се прекрати състезанието.

Победата в прекъснатото състезание спечели Кристофър Бел (Gibbs-Toyota). Той бе спечелил втория сегмент на състезанието (етап 2) и водеше в третия сегмент по време на отмяната на състезанието. Това е втората победа на Бел за сезон 2024 г. след тази във Финикс.

Брад Кеселовски (RFK-Ford) се класира втори, а Уилям Байрън (Hendrick-Chevrolet), който бе спечелил първия състезателен сегмент (Етап 1), – трети. Четвърти се класира Тайлър Редик (23XI-Toyota), който трябваше да стартира състезанието от задната част на полето, тъй като автомобилът му не бе преминал технически преглед в събота.

Тай Гибс (Gibbs-Toyota) стартира състезанието от полпозишън за първи път в младата си кариера във висшата дивизия на NASCAR. Към него на първа редица се присъедини Уилям Байрън, а съотборникът му в екипа на Hendrick Кайл Ларсън се класира десети на стартовата решетка в събота.

Ларсън пропусна старта на състезанието в неделя вечерта в Шарлот, защото завърши отложеното с четири часа състезание Инди 500, и в крайна сметка завърши на P18 след късно наказание за превишена скорост в питлейна. В този момент състезанието Coca-Cola 600 в Шарлот вече се намираше във втория от четирите състезателни сегмента.

На старта на състезанието в Шарлот Джъстин Олгайер беше заместващият пилот на Ларсън в неговия № 5 Hendrick-Chevrolet. Заради смяната на пилота той трябваше да стартира от задната част на стартовата решетка. Но преди края на 600-милната надпревара Ларсън пристигна на пистата Шарлот Мотор Спидуей с въздушен транспорт, както беше направил седмица по-рано в двойната квалификация за Инди 500 и състезанието на звездите на NASCAR в Норт Уилксбъро.

В третия от четирите състезателни сегмента в Шарлот, когато Олгайер вече се бе придвижил до P13, Ларсън трябваше да поеме кокпита по време на жълт период. Това обаче не се случи, тъй като жълтата фаза, по време на която Ларсън пристигна на пистата, се превърна в червена фаза поради гръмотевична буря.

А червената фаза в крайна сметка доведе до преждевременния край на състезанието. P13 в крайния резултат отиде при Джъстин Олгайер. Шейн ван Гисберген (Kaulig-Chevrolet) и Джими Джонсън (Legacy-Toyota) финишираха в челната обиколка, съответно на 28-о и 29-о място.

Следващата спирка в календара на NASCAR Cup за 2024 г. е 1,25-милният овал на World Wide Technology Raceway в Gateway Motorsports Park в Сейнт Луис следващата неделя (2 юни).