MotoGP Спринт Мизано 1: Мартин печели – Морбидели в топ 3 за първи път с Pramac

Докато пилотът на Pramac Хорхе Мартин печели спринта в Мизано след ракетен старт, съотборникът му Франко Морбидели завършва в топ 3 за първи път с Ducati

Радост в лагера на Pramac-Ducati след спринта в Гран при на Сан Марино от сезон 2024 в MotoGP в Мизано! Лидерът в световния шампионат Хорхе Мартин увеличи преднината си на върха в класирането на 2024 MotoGP на 26 точки с победата, постигната от четвърта позиция на стартовата решетка. Съотборникът му в екипа на Pramac Франко Морбидели завърши трети и за първи път достигна до топ 3 с Ducati

13 обиколки трябваше да направи в съботния следобед на световната писта Мизано Марко Симончели. Хорхе Мартин, който на финала имаше за първи съперник зад себе си съперника си за титлата Франческо Баня (Ducati), заяви: „Най-накрая отново печеля! Супер щастлив съм! Очаквах, че ще мога да се боря с „Пеко“, но не очаквах такъв старт“.

Баня, който финишира втори, признава: „Абсолютно не съм щастлив! Опитах се, но Хорхе натисна рязко спирачките. Стартът беше катастрофален, защото загубих първата позиция. От този момент нататък беше много трудно. Трябва да поработим върху старта и утре трябва да сме в по-добра форма“.

Франко Морбидели, естествено, е много по-щастлив след първото си класиране в челната тройка в услуга на екипа на Pramac и с Ducati: „Да, бяха много положителни два дни. Надявахме се и чакахме подобен резултат и представяне. Мизано е правилното място за това“, каза италианецът, който имаше трудни години със заводския отбор на Yamaha.

Хорхе Мартин изпревари триото VR46 още на старта

Подходящо трима пилоти от академията VR46 стартираха от първа редица на родната писта на Валентино Роси. Защитаващият титлата си Франческо Баня стартира от полпозишън благодарение на най-доброто си време в Q2. До него на първа редица се наредиха Франко Морбидели и Марко Безеки (VR46-Ducati). В първия завой обаче никой от триото VR46 не беше начело.

Хорхе Мартин спечели старта от втора редица. Лидерът в световния шампионат веднага излезе начело. Баня бе втори, а Морбидели – трети. От друга страна, Бежеки изостана от Брад Биндер (KTM) и Педро Акоста (Tech3-GasGas) след лош старт

Първата катастрофа стана във втората обиколка и в нея участва Фабио Ди Джанантонио. Състезателят на VR46 Ducati катастрофира в предпоследния трети завой на пистата (завой 14) и отпадна в задната част на полето. Малко след това падна и съотборникът му Марко Безеки. За разлика от „Диджия“, който първоначално продължи, преди да се оттегли в бокса, „Без“ отпадна на място.след катастрофата в квалификацията: Марк Маркес все пак финишира в топ 5

В средата на кратката 13-ата обиколка Енеа Бастианини (Ducati), който стартира от P8, отдавна се бе придвижил до P4 и оказваше натиск върху първите 3. марк Маркес (Gresini-Ducati), който дойде от P9 на стартовата решетка след катастрофа в квалификацията, не се придвижи нагоре толкова бързо. Той бе записан на седмо място в средата на спринта.

През втората половина на дистанцията Маркес намери път към заводския пилот на KTM Брад Биндер. А малко преди края той изпревари и Педро Акоста точно след бързия завой Curvone на задната права. В същото време в предната част Хорхе Мартин не остави нищо за желаене.

Мартин спечели с 1,5 секунди преднина пред „Пеко“ Баня. Третото място зае Франко Морбидели, който успя да задържи Енеа Бастианини близо зад себе си. Марк Маркес допълни топ 5 на пето място

Трима пилоти на KTM в топ 8

Педро Акоста, Брад Биндер и Джак Милър направиха трима пилоти на KTM RC16 в топ 8, а Фабио Куартараро (Yamaha) взе последната точка за световния шампионат. Стартиралият с „уайлдкард“ на KTM Пол Еспаргаро се размина с точките с P15, както и Алекс Маркес (Gresini-Ducati; 10-и) и всичките четирима пилоти на Aprilia в състезанието.

Най-добре класиралият се пилот на Honda отново бе Йохан Зарко от екипа на LCR, този път на P14. Стартиралият с „уайлдкард“ от Honda Щефан Брадл се отказа от спринта в бокса малко след старта.

А заводският пилот на Honda Йоан Мир този път дори не е на стартовата решетка. Световният шампион в MotoGP за 2020 г. (тогава със Suzuki) страда от гастроентерит и ще пропусне напълно първия от двата уикенда в Мизано от календара на MotoGP за 2024 г.

Както е обичайно от 2023 г. насам, спринтът в събота беше първото от двете състезания от MotoGP през уикенда. Основното състезание – Гран при на два пъти по-дълга дистанция от спринта – ще започне в неделя в 14:00 ч. В случая с Гран при на Сан Марино в Мизано дистанцията в неделя е 27 обиколки.