Indy NXT Елкхарт Лейк: първата победа на Джейми Чадуик в САЩ

Джейми Чадуик е третата жена, която печели състезание в юношеските серии IndyCar, но е първата жена, която триумфира на писта, а не на овал

Джейми Чадуик постигна най-големия си състезателен успех до момента в САЩ. Британският пилот спечели състезанието Indy NXT, младежките серии на IndyCars, на пистата Елкхарт Лейк Роуд Америка. Това я прави третата жена, която печели състезание в тези серии.

Бразилката Ана Беатрис спечели на пистата Нешвил Спидуей през 2008 г. и в Айова през 2009 г. А Пипа Ман от Обединеното кралство спечели на пистата Кентъки през 2010 г. Всички те бяха на овални писти, докато Чадуик вече триумфира на писта.

Чадуик участва във втория си сезон в Indy NXT с екипа на Andretti. През май тя завърши трета на подиума за първи път на полската писта в Индианаполис. Сега 26-годишната състезателка зае първата си полпозишън на пистата Роуд Америка и стигна до победата.

„Нямам думи“, казва Чадуик. „Ако трябва да съм честна, малко съм емоционална. Имахме невероятен автомобил тази година, но просто не успяхме да направим нищо. Просто се радвам, че издържахме.“

„Наистина исках да спечеля днес и просто съм толкова благодарен на момчетата от Андрети. Честно казано, това беше трудна година. Те ми помогнаха толкова много, така че посвещавам тази победа на тях.“ Тя спечели точно пред своя съотборник Луис Фостър.

Чадуик трябваше да се защитава при няколко рестарта. На старта Джейкъб Абел (Abel Motorsports) се подобри от четвърта на втора позиция и веднага оказа натиск върху Чадуик. Но въпреки двата периода на кола за сигурност в първата половина на състезанието, тя успя да задържи лидерството.

На 13-ата обиколка Фостър изпревари Абел в завой 1, увеличавайки преднината на Чадуик на малко повече от секунда. Фостър бързо настигна и атакува в завой 13, но Чадуик успешно отблъсна маневрата.

В резултат на това Абел се включи отново. Дуелът между Фостър и Абел отново даде на Чадуик възможност да си поеме въздух. В 15-ата обиколка имаше инцидент между Майлс Роу (HMD) и Джордан Мисинг (Abel Motorsports). Това доведе до появата на червен флаг.

Състезанието бе рестартирано в две обиколки. „Когато излезе червеният флаг, си помислих, че трябва да продължим“, казва Чадуик. „Гумите вече малко се разграждаха, така че знаех, че трябва да бъда агресивен. Наистина исках да спечеля.“ И това се получи.

След рестартирането тя натрупа преднина от седем десети от секундата за последната обиколка и стигна до финала без никакви грешки. След шест състезания от сезона Чадуик е на девето място в шампионата. Тя все още е част от пилотската академия на отбора на Williams във Формула 1.