eCL: Германският дует преследва Хенкелпот – безплодното завръщане на Гюлтекин

Двамата финалисти от шампионата на сингъл на VBL са и най-силните германски играчи в eChampions League: Йонас Вирт и Леви Фин Рик ще се стремят към Henkelpott на 29 май

Двойният победител в VBL, участник в квалификациите за Световната купа – а може би скоро и победител в eChampions League? Йонас Вирт изиграва изключителен сезон в електронните спортове във FC 24 и далеч не е приключил: роденият в Падерборн играч е един от двамата германски играчи, които се класираха за финалното събитие на виртуалния премиер клас. В 16-ия кръг „Джони“ трябваше да надделее срещу Дилън Гозуачик – и да издържи на атакуващите му качества.

Французинът беше вкарал седем гола на италианския шампион Лучо Векионе (7:3) в предишния междинен кръг – затова Вирт беше предупреден. Професионалистът от SCP обаче показа обичайната си стабилност в защита и решителност в атака. След безизходно първо полувреме „Джони“ поведе малко след почивката с гол от дузпа (49′). След това германецът намери своя ритъм и увеличи преднината си на 2:0 с красиво воле (63′).

Гозуачик отново направи срещата вълнуваща с началото на финалната фаза и намали изоставането си на 1:2 (79′). В последните минути на мача Вирт трябваше да оцелее при опасна ситуация в собственото си наказателно поле – само за да направи резултата 3:1 и да го реши след контраатака (89′). На финалното събитие на 29 май в Лондон „Джони“ ще срещне на четвъртфиналите италианеца Андреа Монтанини, който изненадващо елиминира шампиона от FC Pro Open Пауло Чавес.

‘levyfinn’ и „вниманието, което заслужава „

За да завърши неделното действие, Леви Фин Риек излезе на контролата срещу Лука Гуарино. Германският състезател започна ударно и порази горния ляв ъгъл след малко по-малко от четвърт час игра. След това виртуалният страж „levyfinn“ спаси преднината, преди Гуарино най-накрая да изравни (31′). Въпреки това Риек се оттегли на полувремето с по-доброто усещане – той вкара за 2:1 (43.).

След подновяването на играта лайпцигчанинът увеличи преднината си на 3:1 (55′) след чудесна комбинация – а малко по-късно дори създаде три гола възглавница (68′). Предполагаемата комфортна преднина обаче скоро отиде в историята, тъй като Гуарино се разписа два пъти, за да върне резултата на 3:4 (73:78). Риек обаче запази спокойствие и направи резултата 5:3 (87′).

На четвъртфиналите „levyfinn“ ще се изправи срещу Даниел Фернандес. Португалецът се върна в последната минута, за да направи 5:5 в допълнителното време след изпълнение на дузпи. Съотборникът в отбора на RBLZ Умут Гюлтекин беше впечатлен от Риек в лайвстрийма на EA SPORTS: „Той е един от най-подценяваните играчи. Разбира се, той е добре познат в Германия. Но в международен план той не получава вниманието, което заслужава.“

1:3, 3:3, 3:6 – Гюлтекин „разочарован от играта си „

За Гюлтекин: Световният шампион от 2022 г. вече не беше успял да премине в междинния кръг на еШампионската лига в събота. Като фаворит той беше победен с 3:6 от белгиеца Руди Екмен. След завръщането от 1:3 до 3:3 на моменти нещата изглеждаха добре за него, но той не достигна лимита си във виртуалния премиер клас. „Честно казано, разочарован съм от играта си. Знам, че мога да играя много по-добре“, каза той ден след отпадането си.

Освен Вирт и Риек до финалното състезание достигнаха и споменатите Монтанини и Фернандес, както и Матиас Бонано, Данило Пинто, световният шампион Мануел Бахур и защитаващият титлата си Емре Йълмаз. В 16-ия и 16-ия кръг обаче отпаднаха Чавес, известен още като „PHzin“, Леви де Веерд, играчът на BVB eSport Рой Фелдман и вечният шампион в eLigue 1 Жулиен Пербал и др. Всички мачове и резултати от eChampions League можете да намерите в нашия преглед.