неделя, септември 8, 2024
HomeSerie AAtalanta резервира място в Шампионската лига - Scamacca "заплашва" Leverkusen

Atalanta резервира място в Шампионската лига – Scamacca „заплашва“ Leverkusen

Аталанта Бергамо ще се състезава в Шампионската лига през сезон 2024/25 – независимо от изхода на финала на Лига Европа. Намиращият се във форма Скамака също „заплаши“ Леверкузен в Лече

Аталанта Бергамо ще е хвърлил едно око на Аугсбург в съботния следобед. Възможно ли е Байер 04 Леверкузен да загуби аурата си на непобедимост преди финала на Лига Европа в Дъблин в сряда? Версай даде своя отговор с домакинска победа с 2:1 и завърши Бундеслигата като непобедим шампион с 90 точки.

Въпреки това Аталанта, който през седмицата загуби финала на Копа Италия с 1:0 от Ювентус, се върна към победите още в събота вечерта. Победата с 2:0 в Лече означава, че ръководството на тима вече може да състави отбор за Шампионската лига. Рома изостава на шест точки и девет гола от Ла Деа два мача преди края

През първите 45 минути обаче Бергамо все още трябваше да изтръсква финала на Копа от дрехите си. Въпреки това отборът на треньора Джан Пиеро Гасперини създаде шансове. Първо Миранчук не успя да преодолее вратаря Фалконе от дистанция, а след това Пашалич не успя да преодолее вратаря на Лече от близко разстояние (4, 7).

Запакоста се разписа с глава

След това домакините се освободиха, но Пиколи – под наем в Лече от Аталанта – не успя да преодолее Мусо два пъти в рамките на 60 секунди (9′). Най-добрият шанс през първите 45 минути се падна на Дзапакоста, чийто удар от полулева позиция в наказателното поле гръмна до десния стълб (39′). В другия край гол на Доргу правилно беше отменен заради засада (45′).

На почивката в игра влязоха двама нови играчи и треньорският екип на фаворитите доказа, че е имал правилния инстинкт: секунди след като Лече имаше огромен шанс (Крстович стреля над, 47′), Аталанта поведе чрез жокер – Скамака подаде на избягалия де Кетелаер, който вдигна топката над Фалконе (48′).

Фалконе минава покрай – Скамака отново и отново

Бергамо вече контролираше ситуацията и поведе в 53-ата минута. Този път Фалконе направи лошо спасяване, тъй като не прецени добре корнер на Миранчук и Скамака с глава се разписа. 25-годишният пълнокръвен нападател е пряко замесен в осем гола в последните си шест мача в Серия А. Ето защо Леверкузен ще бъде посъветван да не дава прекалено много пространство на 15-кратния италиански национал.

След това мачът приключи, а фаворитите запазиха силите си преди сряда. Последният шанс отново бе за Пиколи, който отчаяно искаше да вкара гол за своя клуб, но Мусо насочи опасния си пряк свободен удар встрани от вратата (86′).

Двайсетата победа в 36-ия им мач в Серия А означава, че Аталанта може да се съсредоточи изцяло върху Лига Европа, тъй като последните мачове от първенството срещу Торино и Флоренция вероятно ще се превърнат в демонстративен мач.