ADAC GT4 Германия Шпилберг 2024: Aston Martin и Porsche на полюса

Ян Маршалковски и Фин Зулауф бяха непобедими в двете квалификационни сесии на ADAC GT4 Германия на Red Bull Ring

Двете квалификационни сесии на петия състезателен уикенд на ADAC GT4 Germany на Red Bull Ring бяха наистина близки и затова изключително вълнуващи. Постоянно изсъхващата ивица асфалт означаваше, че пистата ставаше непрекъснато по-бърза в хода на сесиите, което доведе до най-добрите времена в края.

В Q1 Ян Маршалковски с Aston Martin Vantage GT4 от EastSide Motorsport излезе начело с време от 1:37.499 минути. „Възелът най-накрая се пръсна. Чувството е наистина добро“, заяви Маршалковски, който споделя британския автомобил с Филип Гоголок, развълнуван от първия си полпозишън в ADAC GT4 Германия.

„През тази година в отбора работихме наистина усилено. Днес се справихме на място. Така че всички сме наистина щастливи. Надяваме се на сухо време по време на състезанието. Тогава ще бъдем много конкурентоспособни. Квалификацията не беше лесна. Трябваше да намерим суха линия.“

На второ място в първата квалификационна сесия се класира Porsche 718 Cayman GT4 на Саймън Бърч и Дени Берндт (Razoon – more than Racing) с изоставане от 0,054 секунди. Непосредствено зад тях колегите им от марката Фердинанд Винтер и Иван Екелчик (Wimmer Werk Motorsport) изостанаха с 0,095 секунди на трето място. И на двата отбора предстои домашно състезание на Ред Бул Ринг.

Фин Цулауф и Йозеф Кноп (W&S Motorsport), които бяха втори в общото класиране, изостанаха на 0,170 секунди от водача, което означаваше четвърто място. Петото място заеха лидерите в шампионата Михаел Шрай и Габриеле Пиана (Hofor Racing by Bonk Motorsport) с BMW M4 GT4. Това обещава да бъде вълнуващ дуел в надпреварата за титлата.

Нещата се развиха още по-добре за дуото на Porsche Зулауф/Кноп във втората квалификационна сесия. С време от 1:36.838 минути Зулауф си осигури полпозишън

„Трябваше да сме на пистата в точния момент. Всъщност асфалтът изсъхна малко по-бавно, отколкото очаквахме“, заяви Зулауф. „Очевидно сме много доволни от резултата. Искаме да завършим пред лидерите в шампионата и в двете състезания, за да натрупаме точки.“

На второ място се класираха Лейтън Фюри и Макс Розам (FK Performance Motorsport) с BMW, на 0,215 секунди, пред Маршалковски/Гоголок, които отново подчертаха представянето си от Q1 с третото място, на 0,272 секунди. Четвъртото място зае Поршето на двамата ямайци Сена Съмърбел и Томас Гор (W&S Motorsport). BMW-то на Шрай/Пиана завърши втората квалификационна сесия на осмо място.

Състезанието ADAC GT4 Германия започва в 16:40 ч. както в събота, така и в неделя.