Site icon Sports of the Day

ADAC GT Masters Спа 2024: FK продължава да се бори за титлата с победа

Максим Остен и Леон Кьолер спечелиха третата победа в ADAC GT Masters за сезона – Landgraf Motorsport запазва лидерството в шампионата, а Сепянен поема по пътя към титлата в DTM

Важна победа за Максим Остен и Леон Кьолер с BMW M4 GT3 от FK Performance: германско-холандското дуо записа третия си триумф за сезона в 40-минутното спринтово състезание ADAC GT Masters на белгийското влакче в Ардените на Спа-Франкоршамп

„На седмото небе от щастие, че спечелихме. Благодарение на първото място успяхме да наваксаме няколко точки от лидерите в шампионата и значително да подобрим шансовете си за титлата“, заяви Остен.

Неговият съотборник Кьолер беше облекчен след състезанието: „Като цяло това беше труден уикенд за нас. Особено съединителят ни създаде трудности, но в крайна сметка спечелихме и съм много щастлив от това.“

Екипът на BMW от Бремен видя карирания флаг на второ място, но 15-секундно наказание за първоначалните победители в състезанието Том Календер и Елиас Сепянен направи отбора от ханзейския град победител час и половина по-късно.

На второ място се класираха Александър Шварцер и Александър Фах с Porsche 911 GT3 R на Fach Auto Tech, пред Audi R8 LMS GT3 Evo2 на Йонас Карклис и Пабло Шум (Team Engstler) на трето място. Това е най-добрият резултат за сезона и за двата отбора

Осмото състезание от шампионата ADAC GT Masters на 7,004-километровата писта Спа-Франкоршамп започна драматично. В първия завой Календер застигна със задната си част Ferrari 296 GT3 на Жан-Люк Д’Аурия, който се класира на първо място. Швейцарският пилот отпадна в задната част на полето поради завъртане и трябваше да паркира автомобила си пред гаража на Emil Frey Racing по време на спиранията в бокса.

Този инцидент позволи на Майк Давид Ортман с Aston Martin Vantage GT3 на Walkenhorst Motorsport да излезе начело. След фазата на автомобил за сигурност поради възстановяване на автомобил, Ортман получи наказателна обиколка за фалстарта си, което го смъкна до осма позиция.

Календер вече водеше, следван от Кьолер, които запазиха позициите си след спиранията в бокса и пресякоха финалната линия в същия ред. Календер обаче получи 15-секундно наказание за маневрата си срещу Д’Аурия след старта на състезанието – победата отиде при Кьолер.

Във финалната фаза между третото и петото място в генералното класиране на ProAm се разви вълнуваща битка за победа в класа, която в крайна сметка спечели отборът на Fach Auto Tech. „Напълно съм поразен от постигнатото. След злополучното ни отпадане вчера, днес завършихме на второ място на подиума в генералното класиране, това е фантастично чувство“, заяви Александър Шварцер.

Бенджамин Хайтс и Тим Цимерман завършиха четвърти в своето Lamborghini Huracán GT3 Evo2. Челната петица бе допълнена от Денис Булатов и Ортман в Aston Martin Vantage GT3 на Walkenhorst Motorsport. Шестото място е крайният резултат за Сеппанен и Календер.

Давид Шумахер и Салман Овега с Mercedes-AMG GT3 на Haupt Racing Team завършиха седми, пред Янес Фитйе и Фин Вибелхаус (Haupt Racing Team) с друг Mercedes-AMG GT3 на осмо място.

Третият Mercedes-AMG GT3 на Haupt Racing Team, управляван от Макс Рейс и Kwanda Mokoena (Haupt Racing Team), завърши девети. Десето място заеха Симон Конър Прим и Йонас Грайф в Lamborghini Huracán GT3 Evo2 от Team Paul Motorsport.

Календер и Сепянен продължават да водят в класирането при пилотите със 159 точки, пред Остен и Кьолер със 147 точки. Трофеят в класацията „Пътят към DTM“ отиде при Сеппанен, който води в шампионата със 182 точки.

Битката за титлата ще влезе в следващия кръг на Ред Бул Ринг в Австрия от 27 до 29 септември. Пилотите ще оспорват деветия и десетия кръг на шампионата на пистата в Щирия.