сряда, юли 3, 2024
HomeMotorsportsФормула E 2024 Портланд 2: Антонио Феликс да Коста празнува хеттрик

Формула E 2024 Портланд 2: Антонио Феликс да Коста празнува хеттрик

Трета поредна победа и четвърта в пет състезания за пилота на Porsche Антонио Феликс да Коста – съотборникът му Паскал Верлайн без предно крило в P4

В битката за световната титла през сезон 2024 г. във Формула Е в неделя не беше взето предварително решение. Антонио Феликс да Коща (Porsche) излезе начело в 14-ото от общо 16-те състезания този сезон, състезание 2 от двойния кръг в Портланд (САЩ)

Лидерът в класирането Ник Касиди (Jaguar) завърши едва 13-и след инцидент, а вторият Паскал Верлайн (Porsche) финишира четвърти без предно крило.

За Феликс да Коста, който вече триумфира в събота, това е трета поредна победа. Преди уикенда в Портланд португалският пилот бе спечелил и състезание 2 в Шанхай (Китай). А заедно с победата си във второто състезание в Берлин той вече има четири победи в пет състезания

Жан-Ерик Верн с рекорд за полпозишън

Жан-Ерик Верн (DS-Penske) излезе начело в квалификацията. За французина това беше 17-ият полпозишън в кариерата му във Формула Е. Никой друг пилот не е постигал толкова много от създаването на електрическите състезателни серии през 2014 г. насам.

Антонио Феликс да Коста стартира от първа редица заедно с Верн, който зае полпозишън. Лидерът в шампионата Ник Касиди започна планираното си изкупление след драмата на съботното състезание от шеста позиция на стартовата решетка. Това не се случи

На старта Антонио Феликс да Коста успя да изпревари намиращия се на полпозишън Жан-Ерик Верн и да влезе в шикана на първо място. След това тактическото шофиране веднага започна отново, въпреки че състезателната дистанция беше определена с една обиколка по-малко, отколкото в събота, а именно 26 обиколки.

Въпреки това пестенето на енергия отново беше на дневен ред. Отново много пилоти се редуваха начело в хода на състезанието. Нико Мюлер (Abt-Cupra) водеше на една трета от дистанцията, а Робин Фрийнс (Envision) беше начело на две трети от дистанцията. Но и двете бяха само мигове

Многобройни сблъсъци в групата

В сравнение със съботното състезание, състезанията в пакет в неделя бяха много по-малко чисти. Имаше многобройни сблъсъци и отлитащи предни крила.

След 18 обиколки бе пуснат автомобилът за сигурност, тъй като на пистата и около нея имаше твърде много части. В резултат на фазата на автомобила за сигурност състезателната дистанция беше удължена с една обиколка. В крайна сметка тя беше 27 обиколки, точно както в събота.

Три обиколки преди края на състезанието Антонио Феликс да Коста водеше пред Мич Еванс (Jaguar) и Робин Фрийнс. Холандецът успя да изпревари новозеландеца, но отново нямаше какво да направи срещу португалския пилот начело.

Касиди без точки – Верлайн и Еванс вече са с равни точки

Така че в крайна сметка Феликс да Коща спечели пред Фрийнс и Еванс. Паскал Верлайн загуби предното си крило при ранен сблъсък в колоната. Изненадващо обаче той продължи, без да се налага да влиза в бокса. И въпреки че измина по-голямата част от дистанцията без предно крило, Верлайн завърши на четвърто място, точно зад първите трима. Жан-Ерик Верн допълни Топ 5.

Пилотът на Abt Cupra Нико Мюлер, Норман Нато (Andretti), Максимилиан Гюнтер (Maserati), Себастиен Буеми (Envision) и Джейк Денис (Andretti) завършиха във втората половина на топ 10. Лидерът в шампионата Ник Касиди влезе в бокса за ремонт малко преди средата на дистанцията. В крайна сметка той финишира 13-и и затова не спечели точки за шампионата

Две състезания преди края на сезона Ник Касиди продължава да води в генералното класиране на Формула Е през 2024 г., но само с дванадесет точки преднина пред Паскал Верлайн и Мич Еванс, които са с равни точки.

След хеттрика си Антонио Феликс да Коста изостава с 21 точки от Вехрейн и Еванс и следователно с 33 точки от лидера в шампионата Касиди. Това означава, че той все още има шанс да спечели титлата.

Календарът на Формула Е за 2024 г. вече включва само двете състезания от двойния турнир в Лондон. Състезанията ще се проведат на откритата/закритата писта в центъра ExCeL в столицата на Обединеното кралство през уикенда на 20/21 юли.